haraj logo
جستجو

خورشت تره کردی

مواد لازم :
پیاز : 1 عددگوشت گوسفندی : 250 گرمرب گوجه فرنگی : 2 قاشق غذاخوریروغن مایع : مقدار کافینمک فلفل زردچوبه : مقدار کافیتره : 400 گرملیمو امانی : 1 عددگوجه گیلاسی : 5 عددلوبیا چیتی : 1/2 پیمانه

اقوام مختلف ایرانی غذاهای مخصوص به خود را دارند و درست کردن انها برای وعده های غذایی مختلف خالی از لطف نیست. این غذاها سنتی و بومی ما را با ذائقه و سلایق مردم نقاط مختلف کشور آشنا می کند و تنوع غذایی را در سبد غذایی خانواده برایمان ایجاد می کند.

از غذاهای اقوام شمال کشور و جنوب و اقوام ترک (که شاید شناخته شده ترین و خوشمزه ترین و متنوع ترین غذاها را  در بین بقیه نقاط کشور داشته باشند) که بگذریم ، به غذاهای بومی مردم کرد می رسیم. یکی از غذاهای خوشمزه مردم کرد خورشت تره کردی است. این خورشت با تره و گوشت گوسفندی و لوبیا و لیمو امانی و رب درست می شود و تقریبا از نظر شکل ظاهری شبیه قرمه سبزی است و از نظر خوشمزگی نیز با ان برابری می کند. این غذا را علاوه بر گوشت تکه ای خورشتی با گوشت قل قلی و گوشت مرغ نیز می توان درست کرد که اختیاری است.

در اینجا طرز تهیه این خورشت خوشمزه و جدید را برایتان می نویسم . امیدوارم با درست کردن ان برای ناهار خانواده خود را خوشحال کنید و از خوردن ان لذت ببرید.


ابتدا پیاز داغ درست می کنیم. برای این کار 1 عدد پیاز را با اب می شوریم و ان را پوست می کنیم و ان را به صورت مکعبی و خیلی ریز خرد می کنیم و یا ان را رنده می کنیم . سپس در تابه روغن مایع می ریزیم و وقتی روغن داغ شد پیازها را در روغن تفت می دهیم تا طلایی و سبک شود.


سپس در این مرحله 250 گرم گوشت گوسفندی را با اب می شوریم و با چاقو ان را به صورت تکه ای و تقریبا درشت خرد می کنیم. سپس گوشت خرد شده را به تابه پیازداغها اضافه می کنیم و گوشت را در تابه تفت می دهیم تا رنگ ان تغییر کند.

خورشت تره کردی


سپس در این مرحله 2 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی را به گوشت اضافه می کنیم و در تابه تفت می دهیم تا بوی خامی ان گرفته شود و رنگ ان باز شود و در ادامه نمک و فلفل و زردچوبه را به مقدار کافی به گوشت اضافه می کنیم و 3 لیوان اب داخل قابلمه می ریزیم و زیر شعله گاز را زیاد می کنیم تا اب جوش اید و وقتی جوش امد ، زیر شعله را کم می کنیم و در قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم تا گوشت بپزد و نرم شود.


سپس در این فاصله نصف پیمانه لوبیا را که از شب قبل در اب خیس کرده بودیم تا نفخ ان گرفته شود و زودتر بپزد را به داخل قابلمه گوشت اضافه می کنیم و اجازه می دهیم لوبیا با گوشت بپزد.


سپس در این مرحله 400 گرم تره را برای نیم ساعت در اب و نمک قرار می دهیم و چند بار اب ان را عوض می کنیم و ان را ضد عفونی می کنیم و سپس تره را آبکش می کنیم. تره را به کمک چاقو به شکل ریز و حالت سبزی خورشتی خرد می کنیم. سپس داخل یک تابه روغن مایع می ریزیم و وقتی روغن داغ شد تره را در روغن تفت می دهیم و کمی سرخ می کنیم.

خورشت تره کردی


سپس در این مرحله در نیم ساعت آخر پخت خورشت، تره سرخ شده را به قابلمه گوشت و لوبیا اضافه می کنیم و ان را مخلوط می کنیم. سپس مزه خورشت را می چشیم و نمک و فلفل را کمی به ان اضافه می کنیم و 1 عدد لیمو امانی را داخل خورشت می ریزیم (در صورت تمایل می توان بجای لیمو امانی از ابلیمو و یا ابغوره با اب نارنج  نیز استفاده کرد) .در 3دقیقه آخر گوجه های گیلاسی را درون قابلمه می ریزیم (این گوجه ها غذا را از نظر ظاهری زیباتر می کنند). سپس وقتی اب خورشت کم شد و خورشت به روغن افتاد خورشت ما اماده است. زیر گاز را خاموش می کنیم و ان را در ظرف مناسب می ریزیم و برای وعده غذایی ناهار همراه با برنج و سالاد شیرازی و سبزی خوردن و .. میل می کنیم. نوش جان.

خورشت تره کردی

آخرین آموزش ها
برترین ها