haraj logo
جستجو

ماست و خیار

مواد لازم :
ماست پرچرپ : 2 لیواننعناع خشک : 1 ق غخیار : 4عددسیر : 1 عددنمک و فلفل : به میزان لازمگل محمدی : 1 ق چورقه ژلاتین : 1 ورق

به نام خداوند بخشنده مهربان

با سلام و درود خدمت تهاراجهاراجی های هنر دوست و همه کدبانو های خوش سلیقه

امیدوارم حالتون خوب باشه و حسابی سرحال و قبراق باشید.

امروز در خدمت شما هستم با یک نوع سالاد بسیار خوشمزه و ساده که می توان با اندکی ذوق و سلیقه ان را به نهایت جذابیت رساند. ماست و خیار یکی از انواع چاشنی هایی می باشد که مردم ایران ان را در کنار غذا های دیگر سرو می کنند. این سالاد مختص ایران می باشد. اجزای اصلی این سالاد ماست و خیار است. هر منطقه ای از ایران این سالاد را به گونه مختص به منطقه خود درست می کنند. بعضی ها ان را با پودر گل محمدی درست می کنند. برخی ان را با سیر درست می کنند و بعضی ها در ان کشمش شیرین می ریزند و یا حتی در ان گردو خورد شده استفاده می کنند. برخی از افراد ماست و خیار را به صورت ساده و معمولی دوست دارند.

به طور میانگین ماست پر مصرف ترین نوع لبنیات در کشورمان است. ماست از تخمیر نوعی باکتری درست می شود. ماست را می توان از شیر گوسفند و یا شیر گاو تهیه نمود که نوع گوسفندی ان بسیار پرچرب هست و من هم در این سالاد از ماست گوسفندی استفاده می کنم. در گذشته فقط ماست با طعم معمولی و ساده ان وجود داشت اما امروز با پیشرفت علم و فناوری انواع مختلفی از ماست با طعم های متفاوت وجود دارد مانند ماست با طعم توت فرنگی، ماست با طعم سویا و غیره

همان گونه که اگاه هستید دست شما در اشپزی باز است و می توانید با ذوق و سلیقه ای که دارید بسیار از مواد را با هم مخلوط کنید و غذا های خوشمزه درست کنید و یا کشف کنید. می توانید لبو را با ماست مخلوط کنید  و بورانی لبو درست کنید و یا می توانید بادمجان کباب شده را پوست بگیرید و له کنید و بعد با ماست مخلوط کنید و بورانی بادمجان درست کنید و یا حتی اسفناج پخته شده را به ماست اضافه کرده و بورانی اسفناج درست کنید. همه این ها مختص یک کدبانو با سلیقه و خوش ذوق است.

من هم می خواهم ماست و خیار معمولی را به صورت مجلسی و قالبی درست کنم. برای این دستور غذایی با من همراه باشید.


در ابتدا کتری را پر از اب کنید و بگذارید روی شعله زیاد گاز تا به جوش اید. وقتی کتری به جوش امد در ان را بردارید و  یک عدد ورقه ژلاتین را داخل کاسه کوچکی بریزید و حدود 4 قاشق غذا خوری اب سرد به ان اضافه کنید و بعد ان را روی بخار کتری در حال جوش بگذارید. به این روش بن ماری گفته می شود.


حال چند عدد خیار تازه را تمیز بشویید و خشک کنید. ظرفی بردارید و خیار ها را داخل ان به صورت نگینی خورد کنید. شما عزیزان می توانید خیار را ابتدا پوست بکنید و بعد خورد کنید.

ماست و خیار قالبی


حالا نعنا خشک را پودر کنید و به خیار های ریز شده اضافه کنید. بعد از ان نمک و فلفل سیاه را اضافه کنید و بعد هم بزنید. می توانید در ان از یک قاشق چای خوری پودر گل محمدی نیز استفاده کنید.

ماست و خیار قالبی


حالا یک حبه سیر را پوست بکنید و با طرف ریز رنده ان را رنده کنید و به خیار ها اضافه کنید و هم بزنید. ژلاتین را بررسی کنید و اگر اب شده بود ان را از روی حرارت بردارید و زمان دهید تا از حرارت بیوفتد و خنک شود. حالا ماست پرچرب را به ان اضافه کرده و خیلی سریع ان ها را هم بزنید. اینک خیار های خورد شده را به ماست اضافه کرده  خوب مخلوط کنید. قالب سیلیکونی مورد نظر را بردارید و ماست و خیار را داخل ان بریزید. قالب را به مدت سه الی پنج ساعت داخل یخچال قرار دهید تا به خوبی سفت شود و خودش را بگیرد. بعد از ان مدت ماست و خیار را از داخل یخچال خارج کرده و بشقابی را روی قالب قرار داده و قالب را برگردانید تا ماست و خیار روی بشقاب قرار گیرد. نوش جان

آخرین آموزش ها
برترین ها