haraj logo
جستجو

بستنی زمستونی

مواد لازم :
سفیده تخم مرغ : 2 عددشکر : نصف پیمانهوانیل : نصف قتشق چایخورینمک : سر قاشق چایخوریگلاب : 1 قاشق چایخوریژلاتین : 1 قاشق چایخورینان میکادو : 1 ورقابلیمو : نصف قاشق چایخوریشکلات تخته ای : 150 گرمروغن مایع : 4 قاشق غذاخوری

بستنی در واقع یک نوع دسر خوشمزه و مقوی است که همه افراد در همه گروههای سنی ان را دوست دارند و در همه فصول به وفور در سوپر مارکتها یافت می شود . ولی با سرد شدن هوا و تغییر فصل از تابستان به پاییز و سپس زمستان تمایل افراد به خوردن بستنی به علت سرمای هوا خیلی کم می شود و همه دسرها و خوردنی ها و نوشیدنی های گرم را ترجیح می دهند و به انها متمایل می شوند.

از انجا که همه گروههای سنی بخصوص کودکان تمایل زیادی به خوردن این دسر خوشمزه دارند،  در فصول سرد( پاییز و زمستان) می توان با تهیه بستنی زمستونی (که در واقع نوعی دسر است ولی از لحاظ شکل ظاهری شبیه بستنی است ) و به خاطر یدک کشیدن نام بستنی توسط این دسر از زمان گذشته تا کنون و تداعی خوردن بستنی می توان ان را جایگزین مناسب بستنی های یخی و بستنی های واقعی که با شیر درست می شوند ، در فصول سرد کنند.

بستنی زمستانی اگرچه در تمام سوپر مارکتها یافت می شود ولی می توان با تهیه این دسر به صورت خانگی و در منزل لذت خوردن یک دسر خانگی و سالم را حس کرد. این بستنی طرز تهیه راحتی داردو در واقع از روش بنماری در تهیه ان استفاده می شود تا بستنی زمستانی تا سه روز در یخچال قابل نگهداری است. در اینجا طرز تهیه بستنی زمستونی را برایتان می نویسم. امیدوارم ان را در منزل برای خانواده تهیه کنید و از خوردن ان لذت ببرید.


ابتدا در شروع کار نان بستنی ( نان میکادو) را با کاتر به صورت دایره ای به قطر 4/5 سانتی متر برش می زنیم و ان را کنار می گذاریم تا بعدا مواد بستنی را روی ان بریزیم. 

بستنی زمستونی


سپس در این مرحله ماسوره سرگرد ساده را در قیف می گذاریم تا بعدا برای ریختن مواد بستنی استفاده کنیم. 

بستنی زمستونی


سپس 1 قاشق چایخوری ژلاتین و 1 قاشق چایخوری گلاب را  با هم داخل یک ظرف مخلوط می کنیم و به روش بنماری  ظرف روی حرارت می گذاریم تا ژلاتین اب شود.(برای بن ماری کردن باید توجه شود که ته ظرف حاوی مواد با اب در حال جوشیدن نباید تماس داشته باشد).

 


سپس در این مرحله 2 عدد سفیده تخم مرغ را با همزن مخلوط می کنیم و هم می زنیم تا کف کند و سفید شود و کاملا سفت شود. سپس ان را به روش بنماری روی حرارت می گذاریم و سپس نصف قاشق چایخوری وانیل و نصف پیمانه شکر( در صورت تمایل می توان بجای شکر از پودر قند نیز استفاده کرد) و نصف قاشق چایخوری ابلیمو ( در صورت تمایل بجای ابلیمو می توان از سرکه سفید استفاده کرد) را به سفیده تخم مرغها اضافه می کنیم و انها را روی حرارت بنماری هم می زنیم.


سپس در این مرحله سفیده تخم مرغ و مواددیگر داخل کاسه را از روی حرارت بر می داریم و فورا ژلاتین اب شده در مرحله سوم را به مواد اضافه می کنیم و با دور تند همزن مواد را به مدت 4 ثانیه هم می زنیم و مواد را خوب مخلوط می کنیم ( مواد را نباید بیشتر هم زد چون شل می شود) سپس ان را در قیف  که در مرحله دوم  اماده کردیم ، می ریزیم .


سپس در این مرحله مواد داخل قیف را روی نان بستنی برش خورده در مرحله اول پایپ می کنیم و می ریزیم و سپس ان را برای مدت 2 ساعت در یخچال می گذاریم تا خنک شود.


سپس در این مرحله سراغ شکلات می رویم . شکلات تخته ای و روغن مایع را داخل یک کاسه می ریزیم و روی حرارت به روش بنماری انها را ذوب می کنیم و روی بستنی ها می ریزیم ( در صورت تمایل برای زیبا تر شدن می توان با پورد نارگیل و یا گردو ان را تزیین کرد که اختیاری است). سپس بستنی را داخل یخچال می گذاریم تا شکلات ان ببندد و سفت شود.

 


سپس در این مرحله بستنی را بعد از سفت شدن شکلات از یخچال بیرون می اوریم و در ظرف مناسبی می ریزیم و برای دسر استفاده می کنیم. نوش جان.

 

بستنی زمستونی

آخرین آموزش ها
برترین ها