haraj logo
جستجو

عدس آب

مواد لازم :
عدس آش : یک لیوانپیاز : یک عدد متوسطبرگه زردآلو خشک : یک استکانرب گوجه فرنگی : یک قاشق غذاخورینمک و ادویه : به مقدار لازمروغن : ذو قاشق غذاخوری


این غذای محلی استان کرمانشاه به صورت تیلیت خورده می شود یعنی باید پس از آماده شدن آن، تکه های نان سنگک خورد شده را به آن اضافه کرده و میل نمود. و به طور معمول در وعده ناهار خورده میشود. 


ابتدا عدس آشی را پاک کرده و درون یک قابلمه می ریزیم و سه لیوان آب به آن اضافه می کنیم و روی شعله متوسط گاز قرار داده و می گذاریم به مدت 45 دقیقه کاملا بپزد. 

عدس آب


بعد از 45 دقیقه، درب قابلمه را باز کرده و از پختن عدس ها مطمئن می شویم، سپس با یک گوشت کوب عدس های پخته شده را درون قابلمه می کوبیم تا اندکی له شده و لعاب بدهند. سپس یک استکان برگ قیسی خشک را که از قبل روی آن آب ولرم ریخته و آن را خیساندیم به قابلمه محتوی عدس اضافه می کنیم. و می گذاریم کاملا به همراه عدس پخته شود. 

عدس آب


درون یک تابه دو قاشق روغن ریخته، پیاز خورد شده را به آن اضافه می نماییم و تفت می دهیم تا کاملا طلایی شود رب گوجه فرنگی، زردچوبه، نمک و ادویه را به آن اضافه می کنیم. سپس مواد آمده شده را به درون قابلمه اضافه می کنیم تا همه مواد باهم کامل پخته شوند. 

هنگام سرو غذا به درون ظرف می توانید از نعنا داغ و روغن کرمانشاهی نیز استفاده کنید. 

برای خوشمزه تر شدن این غذا می توانید از آب مرغ هم استفاده کنید، یعنی در مرحله ایی که عدس کاملا پخته شده یک استکان آب مرغ به آن افزوده و سپس برگ قیسی خیس شده را اضافه کنید. 

  عدس آب

آخرین آموزش ها
برترین ها