haraj logo
جستجو

گردو پلو با گوشت تکه ای

مواد لازم :
برنج : 3 پیمانهپیاز : 1 عددگوشت : 300 گرمنمک فلفل زردچوبه : مقدار کافیروغن مایع : مقدار کافیمغز گردو : 200 گرمزعفران دمکرده : مقدار کافیکشمش : مقدار کافیزرشک : 1 قاشق غذاخوری

گردو پلو غذایی مخلوط و خوشمزه و مقوی است که اصالتا متعلق به شهرکرد است. این غذا برای کسانی که گردو دوست دارند و برای خانمهایی که دنبال اشنایی با غذاهای سنتی اقوام ایرانی هستند گزینه مناسبی است.این غذای خوشمزه با گوشت مرغ و گوشت چرخ کرده قل قلی و با گوشت لخم گوسفندی قابل تهیه است.در اینجا طرز تهیه گردو پلو با گوشت لخم را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل برای وعده غذایی ناهار تهیه کنید و از خوردن ان  لذت ببرید.


ابتدا و در شروع برای تهیه این خورشت گردوها را از وسط نصف می کنیم و داخل یک طرف کمی اب می ریزیم و گردوها را در اب خیس می کنیم و بعد از 1 ساعت که گردوها در اب خیس خوردند ، پوست روی ان را با دست جدا می کنیم.


سپس در ادامه در این مرحله 1 عدد پیاز را می شوریم و با چاقو ان را پوست می کنیم و ان را به صورت ریز و نگینی خرد می کنیم. سپس داخل  تابه روغن  می ریزیم و روی گاز می گذاریم و وقتی روغن داغ شد پیازها را در روغن تفت می دهیم تا سبک و طلایی و کم حجم شود.


سپس در ادامه در این مرحله 300 گرم گوشت را با اب می شوریم و ان را با چاقو به صورت ریز و قیمه ای خرد می کنیم. سپس گوشت خرد شده را داخل تابه می ریزیم و ان را در تابه با پیاز تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند.

 گردو پلو با گوشت تکه ای


سپس در ادامه در این مرحله 2 لیوان اب داخل قابلمه گوشت می ریزیم و نمک و فلفل را به مقدار کافی به قابلمه اضافه می کنیم . ابتدا زیر شعله گاز را زیاد می کنیم و وقتی اب داخل قابلمه جوش امد زیر شعله گاز را کم می کنیم و درب قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم تا گوشت بپزد و نرم شود.


سپس در ادامه در این مرحله داخل یک تابه کمی روغن و یا در صورت تمایل کره می ریزیم و تابه را روی گاز می گذاریم  و وقتی روغن داغ شد ، گردوهای خیس خورده که ابکش شده را در تابه تفت می دهیم .سپس وقتی گردوها را تفت دادیم مقداری کشمش را نیز داخل تابه می ریزیم و انها را نیز با هم تفت می دهیم. 

 گردو پلو با گوشت تکه ای


سپس در ادامه در این مرحله وقتی گوشت پخت و نرم شد و ابش تقریبا بخار شد ، گردوها و زرشک های تفت داده را همراه با زعفران دمکرده به قابلمه گوشت و پیاز اضافه می کنیم و مقدار کافی نمک و فلفل را نیز به انها اضافه می کنیم و مزه ان را می چشیم و وقتی اب ان کاملا خشک شد زیر گاز را خاموش می کنیم.


سپس در ادامه در این مرحله 3 پیمانه برنج را که از 2 ساعت قبل در اب و نمک خیس کرده بودیم را ابکش می کنیم و برنج را همراه با اب داخل یک قابلمه می ریزیم و به قابلمه نمک و روغن مایع اضافه می کنیم و اجازه می دهیم برنج داخل قابلمه جوش بخورد و مغزش کمی نرم شود.


سپس در ادامه در این مرحله برنج را ابکش می کنیم . برای تهیه این برنج دو راه وجود دارد که یا برنج را به شکل مخلوط تهیه کنیم و یا جداگانه و به شکل ساده درست کنیم. پس داخل یک قابلمه را روغن مایع می ریزیم و برنج ابکش شده را کف قابلمه می ریزیم و مواد اماده شده در مرحله ششم را لای برنج می ریزیم و سپس درب قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم تا برنج دم بکشد و یا برنج را به صورت جداگانه دم می کنیم و مواد گوشت و زرشک و گردو را روی برنج می ریزیم ( روش انتخابی من). 

گردو پلو با گوشت تکه ای

 وقتی برنج پخت ، غذای ما اماده است . ان را در ظرف مناسب ریخته و  با زعفران و زرشک برنج را تزیین می کنیم و برای ناهار میل می کنیم.  

گردو پلو با گوشت تکه ای

آخرین آموزش ها
برترین ها