haraj logo
جستجو

کوکی گردو و کشمش

مواد لازم :
کره : 200 گرمشکر : 1 پیمانهشکر قهوه ای : 1 پیمانهارد : 3 پیمانهتخم مرغ : 2 عددبکینگ پودر : 1 قاشق چایخوریگردو : 1 پیمانهکشمش : 1 پیمانهنمک : 1/2 قاشق چایخوریاب : 2 قاشق غذاخوریوانیل : نصف قاشق چایخوری

همه ما وقتی به شمال سفر می کنیم همچنان بعنوان سوغاتی شمال برای خانواده و دوستان علاوه بر زیتون پرورده و مربا و عسل شیرینی هایی مثل کلوچه های قدیمی و رایج در شمال کشور و کوکی های با طعمهای مختلف می آوریم . امروزه کوکی گردو و کشمش خیلی محبوبیت و معروفیت پیدا کرده و تقریبا جای کلوچه های قدیمی و ساده شمال کشور را گرفته است و طرفداران بیشتری نسبت به انها دارد.

شاید این قضیه بخاطر وجود ترکیب گردو و کشمش در وسط کوکی باشد که هنگام خوردن زیر دندان حس میشود. در اینجا طرز تهیه کوکی گردو و کشمش را که شامل کره و شکر و تخم مرغ و کشمش و گردو و ارد و وانیل و بکینگ پودر است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و برای عصرانه با چای و یا قهوه میل کرده و یا برای میان وعده بچه ها در مدرسه استفاده کنید. ضمنا می توان از ان کوکی خوشمزه در اندازه های کوچکتر تهیه کرد و از ان بعنوان شیرینی در مجالس و مهمانی ها استفاده کرد.توجه داشته باشید وقتی کوکی را می پزید بافت ان ابتدا و هنگامی که داغ است خیلی نرم است و بعد از سرد شدن ترد می شود و نباید انها را بیشتر از 15 دقیقه در فر قرار داد چون امکان سوختن کوکی ها وجود دارد.


ابتدا و برای شروع در تهیه کوکی ، 1 پیمانه شکر سفید و 1 پیمانه شکر قهو ه ای را همراه با 200 گرم کره نرم شده در دمای اتاق ، داخل یک ظرف می ریزیم و انها را مخلوط می کنیم و با هم با کمک همزن برقی قاطی می کنیم تا یکدست شوند. 

کوکی گردو و کشمش


سپس در ادامه در این مرحله 2 عدد تخم مرغ را همراه با نصف قاشق چایخوری وانیل پودری( در صورت تمایل می توان بجای وانیل از پودر هل استفاده کرد) به مواد مرحله قبل ( شکر قهوه ای و شکر سفید و کره) اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم. سپس 2 قاشق غذاخوری اب را همراه با 1 قاشق غذاخوری بکینگ پودر به مواد اضافه می کنیم و انها را با هم مخلوط می کنیم و با همزن هم می زنیم تا خمیر یکدستی حاصل شود.


سپس در ادامه در این مرحله 3 پیمانه آرد که 2 بار الک شده و نصف قاشق چایخوری نمک را به مواد مرحله قبل (کره و شکر سفید و شکر قهو ه ای و تخم مرغ و وانیل و بکینگ پودر) اضافه می کنیم و با قاشق مواد را مخلوط می کنیم تا خمیر یکدست و نرمی به دست اید. اکنون مایه کوکی بدون مغز اماده است و اگر کسب بخواهد یک نوع کوکی بدون مغز تهیه کند می تواند تا این مرحله را انجام دهد.

 

کوکی گردو و کشمش


سپس در ادامه در این مرحله سراغ  مغزهای کوکی می رویم و ابتدا سراغ گردو ها می رویم و ابتدا با دست کمی انها را خرد و ریز می کنیم ( در صورت تمایل می توان با گوشت کوب گردوها را ریز کرد) . سپس 1 پیمانه کشمش و 1 پیمانه گردو خرد شده را به مایه کوکی اماده شده در مراحل قبل اضافه می کنیم و انها را خوب هم می زنیم تا بطور یکنواخت کشکش و گردوها در مایه کوکی پخش شوند. اکنون مایه کوکی ما اماده است.

 

کوکی گردو و کشمش


سپس در ادامه در این مرحله از خمیر مایه کوکی اماده شده گلوله هایی به اندازه یک توپ کوچک بر می داریم و انها را روی قالبی که کف ان کاغذ روغنی انداخته ایم ، می چینیم.سپس قالب را در فر که از 20 دقیقه قبل با حرارت 180 در جه سانتی گراد گرم کرده بودیم برای مدت 15 دقیقه قرار می دهیم تا کوکی ما بپزد و اماده شود. حتما زمان پخت و درجه حرارت فر رعایت شود و گرنه کوکی می سوزد) .


سپس در ادامه در این مرحله وقتی کوکی پخت ، ان را از فر بیرون می اوریم و در ظرف مورد نظر می چینیم و  ان را برای عصرانه همراه با چای و قهوه و یا برای  میان وعده میل می کنیم و یا در مهمانی ها از ان بعناون یک نوع شیرینی گردویی و کشمشی استفاده می کنیم. نوش جان.

آخرین آموزش ها
برترین ها