haraj logo
جستجو

والک پلو

مواد لازم :
والک : 300 گرموالک : 300 گرمبرنج : 3 پیمانهنمک و فلفل : به میزان لازمروغن : به میزان لازمترشی : به مقدار لازمماست : به مقدار لازم

والک یه نوع سبزیست که به صورت خودرو تو کوه ها رشد می کنه. بوی خیلی خوبیم داره و در کردی بهش میگن دوخه وا. کدبانو های قدیمی معتقدن والک حتما باید خشک بشه تا مزه خودش رو به غذا بده ولی تجربه ثابت کرده سبزی تازه والک هم خوشمزه است.اگه سبزی والک رو خشک کنید می تونید در طول سال تو مواد گوشت قلقلی استفاده کنید یا کنار آلو یا مرغ سرخ کنید یا لای برنج استفاده کنید و لذت ببرید. والک پلو از غذاهای تهرانی محسوب می شه و اگه تهرانی باشید احتمالا خاطرات نوستالژی جالبی از این سبزی دارید.


 اینم عکس والکه. اگه اطراف تهران می کنید شاید بتونید از این سبزی در روستاهای اطراف پیدا کنید. بعضی جاها هم می فروشن که می تونید خرید کنید.

والک پلو


والک را دو سه بار می شوییم چون توش شن داره و با یه بار شاید پاک نشه. سبزی را آبکش کرده و می ذاریم خوب خشک بشه. چون این سبزی خودش آبداره بهتره با سبزی خرد کن خردش کنید اینجوری به زحمت زیادی هم نمی افتید و به دستتون هم نمی چسبه.

 


برنج و آب را داخل پلوپز می ریزیم و سبزی والک را به آن اضافه می کنیم. نمک و فلفل و روغن اضافه می کنیم و با شعله کم می ذاریم تا برنج دم بکشه. یک ساعت برای این کار زمان لازم است.

این پلو خیلی ساده درست می شه بخاطر همین به دلخواه می تونید در کنار ماست یا ترشی اون رو میل کنید. 

آخرین آموزش ها
برترین ها