haraj logo
جستجو

سوپ سبزیجات

مواد لازم :
لوبیا سبز : 200 گرمماکارونی : 100 گرمنخود فرنگی : 1 لیوانکدو : 2 عددپیاز : 1 عددهویج : 1 عددنعنا : 2 قاشق غذاخوریترخون : 2 قاشق غذاخوریگشنیز : 2 قاشق غذاخوریلوبیا قرمز : نصف لیوانکره : 50 گرمنمک،فلفل،زردچوبه : به میزان لازمآب گوشت : 4 لیوانرب گوجه فرنگی : 2 قاشق غذاخوری


برای شروع کار و درست کردن این سوپ مقوی و لذیذ ابتدا باید مواد اولیه آن را از قبل تهیه کنیم. پس ابتدا لوبیا قرمز  را برای جلوگیری از ایجاد نفخ، از شب قبل خیس می کنیم و چند بار آبش را دور می ریزیم البته بهتر است به مدت 24 ساعت خیس کنیم تا کاملا از نفخ آن جلوگیری کنیم. می توانید برای راحتی کار از کنسرو لوبیا قرمز هم استفاده کنید. سپس آب لوبیا را ریخته و آن را داخل قابلمه به همراه مقداری آب می پزیم و وقتی پخته شد آن را کنار می گذاریم.

حالا لوبیا سبز را شسته و آن را به اندازه بند انگشت برش می دهیم و کنار می گذاریم سپس به سراغ هویج می رویم و بعد از شستن آن، به صورت نگینی برش می دهیم و کنار می گذاریم. بعد کدو سبز را به صورت نگینی درشت ریز می کنیم و کنار می گزاریم در این قسمت می توانید پوست کدو سبز را به دلیل نازک بودن جدا نکنید( به سلیقه خودتان بستگی دارد ) حالا ترخون و گشنیز و نعنا را نیز خوب ریز می کنیم و با هم مخلوط کرده و کنار می گذاریم. می توان به جای نعنا تازه از نعنا خشک استفاده کرد. حالا به سراغ مرحله بعد می رویم.


در این مرحله قابلمه متوسطی را برداشته و داخل آن آب گوشتی را که از قبل آماده کرده بویم را ریخته و روی شعله باحرارت متوسط قرار می دهیم تا به جوش آید سپس لوبیا سبز خرد شده را داخل آن می ریزیم و مدتی در قابلمه را گذاشته تا لوبیا نرم تر شود بعد از ان پیاز را به صورت نگینی برش می دهیم و داخل قابلمه می ریزیم بعد از آن هویج ها را اضافه می کنیم و در قابلمه را دوباره می بندیم و اجازه می دهیم تا چند قل بخورد و مواد کمی پخته شوند. 

سپس کدو را که از همه مواد نرم تر است و زودتر پخته می شود را به داخل قابلمه اضافه می کنیم (می توانید کدو را که زود پخته می شود به صورت حلقه های بزرگ به سوپ اضافه کنید) سپس نخود فرنگی خام یا کنسرو آن را به سوپمان اضافه می کنیم. و بعد از کمی قل خوردن ماکارونی ساده که خیلی باریک و به اندازه رشته است به مواد اضافه می کنیم. توجه داشته باشید که ماکارونی رشته ای کلفت اضافه نکنید زیرا دیرتر پخته شده و باعث بدشکلی سوپ می شود.

حالا می توانید لوبیا قرمزی که از قبل پخته شده را به مواد نیز اضافه کنید اما اگر تمایلی به استفاده از آن ندارید می توانید از آن استفاده نکنید. بعد از آن سبزیجاتی را که خرد کرده بودیم را به سوپمان اضافه می کنیم و در قابلمه را می گزاریم تا مواد کمی پخته شوند. بعد از مدتی که از پخت مواد گذشت دو قاشق رب گوجه فرنگی را به آن اضافه می کنیم و نمک و فلفل غذا را نیز تنظیم می کنیم و سپس کره را به عنوان روغن غذا به آن اضافه می کنیم و در قابلمه را می گذاریم تا سوپ خوب جا بیفتد و خوشمزه شود.

اگر آب سوپ در حال تمام شدن بود ولی غذا هنوز جا نیفتاده بود می توانید در حین پختن مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و اجازه دهید تا کم کم پخته شود. این سوپ بعد از گذشت نیم ساعت تا 45 دقیقه آماده می شود و شما می توانید بعد از سرو کردن در ظرفی زیبا، آن را سر سفره آورده و به همراه خانواده به عنوان یک پیش غذای خوشمزه میل کنید و از طعم آن لذت ببرید.


این سوپ برای تمام افراد به ویژه افراد کم بنیه و کودکان به دلیل استفاده از سبزیجات در آن بسیار مفید است البته بهتر است فقط به عنوان پیش غذا یا میان وعده استفاده شود تا تمام خاصیت خود را برساند و در کنار آن از سایر غذاهای دیگر نیز استفاده شود.


شما می توانید در صورت تمایل از استخوان های مرغ نظیر بال و گردن در این سوپ استفاده کنید تا مقوی تر شود.


در صورت تمایل می توانید مقداری آبلیمو به این سوپ اضافه کنید تا خوش طعم تر شود.

سوپ سبزیجات

آخرین آموزش ها
برترین ها