haraj logo
جستجو

کیک تولد وانیلی

مواد لازم :
آرد کیک : 2 فنجانبکینگ پودر : 2 قاشق چایخوریتخم مرغ بزرگ : 6 عددنمک : 1/4 قاشق چایخوریشیر : 3/4 فنجانعصاره بادام : 1 تا 1/2 قاشق چایخوریعصاره وانیل : 4 قاشق چایخوریخامه : نصف لیوانکره : 20 قاشق غذاخوریپودرقند : 6 فنجانشکر شیرینی پزی : 1.5 فنجان


فر را روشن می کنیم و در دمای 180 درجه تنظیم می کنیم. مواد خشک یعنی آرد کیک، نمک و بکینگ پودر را با هم ترکیب می کنیم.

کیک تولد وانیلی


نصف کره و شکر شیرینی پزی را در ظرفی می ریزیم و با هم مخلوط می کنیم؛ حدودا پنج دقیقه آن را هم می زنیم تا یکدست شود.


تخم مرغ و کره را قبل از استفاده بیست دقیقه در دمای اتاق قرار می دهیم. سفیده و زرده تخم مرغ ها را جدا می کنیم و سفیده را در ظرفی می ریزیم و شیر را به آن اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم.

کیک تولد وانیلی


یک قاشق چایخوری از عصاره وانیل و عصاره بادام را به مواد اضافه می کنیم. یک چهارم آرد را روی مواد می ریزیم و با سرعت کم هم می زنیم.


یک سوم مخلوط شیر و تخم مرغ را اضافه می کنیم.


دوباره به همین ترتیب اضافه کردن آرد و مخلوط شیر را ادامه می دهیم تا هر دو تمام شود.

کیک تولد وانیلی


برای این کیک ما دو قالب هم اندازه انتخاب کردم. به دلخواه می توانید یکی از قالب ها را بزرگتر انتخاب کنید تا کیک طبقه ای درست کنید. کف قالب های کیک کاغذ روغنی پهن می کنیم و خمیر را در آن ها می ریزیم. روی خمیر را صاف می کنیم.


قالب ها را به فر منتقل می کنیم. 30 تا 35 دقیقه صبر می کنیم تا بپزد.


وقتی که کیک سفت شد و با خلال امتحان کردیم و مطمئن شدیم که پخته شده آن ها را از فر بیرون می آوریم و کنار می گذاریم تا اینکه خنک شود تا بتوانیم از قالب جدا کنیم.

کیک تولد وانیلی


حین اینکه کیک خنک شود خامه کیک را آماده می کنیم. کره و خامه را در میکسر می ریزیم و هم می زنیم. تا زمانی که هر دو خوب در هم ترکیب شوند هم زدن را ادامه می دهیم.


پودر قند را به تدریج اضافه می کنیم و هم می زنیم. عصاره وانیل را روی مواد می پاشیم.

کیک تولد وانیلی


خامه روی کیک هم آماده شد. کف ظرف سرو کمی خامه می زنیم تا کیک ها از روی ظرف سر نخورد. کیک ها را از قالب در می آوریم و روی هم می گذاریم. مابین دو کیک هم خامه می زنیم تا خوب به هم بچسبد و سر نخورد. با نظم روی هر دو خامه می کشیم و با چاقو صاف می کنیم تا یک کیک را در ظاهر ببینیم.

کیک تولد وانیلی


وقتی که خامه کشی تمام شد روی کیک خامه را با ترافل های شیرین رنگی و خرد شده تزئین می کنیم.

کیک تولد وانیلی


اگر شما یک قالب را دسترس داشتید و خواستید در دو مرحله کیک را بپزید حتما بعد از پخت کیک اول قالب را تمیز بشویید و بعد خمیر کیک دوم را در آن بریزید.

شکر شیرینی پزی چیز عجیبی نیست که نتوانید پیدا کنید. اگر شکری که در آشپزخانه داشتید را آسیاب کنید می توانید بجای شکر قنادی ها از آن استفاده کنید.

بهتر است از آرد مخصوص کیک بجای آرد معمولی در پخت کیک استفاده کنید چون حالت پوک تری به کیک می دهد. آرد کیک نسبت به آرد معمولی سفید تر است.

هرگز قالب را چرب نکنید و بجای آن از کاغذ روغنی استفاده کنید چون روغن در بافت کیک نفوذ می کند و منافذی را که با همزدن سفیده تخم مرغ و بکینگ پودر بوجود آمده است را مسدود می کند و مانع خوب پختن آن می شود.

وقتی آرد را اضافه می کنید حتما به تقسیم بندی یک سوم پایبند باشید و به قدری آرام مواد را هم بزنید که حباب های ایجاد شده از بین نرود.

سعی کنید این کیک را همان روز استفاده کنید و اگر خواستید کیک را بدون خامه کشی نگهداری کنید فقط سه روز قابل نگهداری در یخچال است. در صورت فریز شدن می توانید تا چند هفته از آن استفاده کنید.

کیک تولد وانیلی

آخرین آموزش ها
برترین ها