haraj logo
جستجو

کیک دو رنگ گردویی

مواد لازم :
تخم مرغ : ۲ عددشکر : ۱/۲ لیوان + ۱ قاشق غذا خوریروغن : ۱/۴ لیوانشیر یا ماست : ۱/۲ لیوانآرد سفید : ۱ لیوانوانیل : ۱/۲ قاشق چای خوریبکینگ پودر : ۱/۲ قاشق غذا خوریپودر کاکائو : ۲ قاشق غذا خوریگردو : به مقدار لازمشکلات تخته ای : به میزان لازم


این کیک یه کیک فوق العاده پر طرفدار هستش تو کیک دو رنگ یک سری نکات هست که حتما باید رعایت بشه یکی از این نکات مربوط به هم زدن مواد هستش تو مرحله ای که تخم مرغ و شکر رو میخواهیم هم بزنیم باید بسیار هم زده بشه ولی زمانی که بکینگ پودر رو اضافه میکنیم به مواد نباید بیش از حد هم زده بشه. و نکته دیگر این هستش که اگر خواستین کیکتون شیرین تر بشه شکر رو ۲/۳ پیمانه بریزید و اگر خواستین کاکائو تون بیشتر باشه ۱ قاشق غذا خوری دیگه به دستور اضافه کنید.

در این مرحله ابتدا یه کاسه برمیداریم  و شکرمون رو میریزیم داخلش سپس وانیل رو هم بهش اضافه میکنیم و با هم خوب مخلوط می کنیم سپس تخم مرغهامون رو داخل ظرف مخلوط شکر و وانیل میشکنیم و با همزن شروع میکنیم به زدنش. این کار رو تا زمانی ادامه میدیم که مخلوطمون رنگ روشنی پیدا کنه.

در ادامه ماست رو اضافه میکنیم و هم میزنیم سپس روغن رو هم میریزیم تو ظرف و همه مواد رو با هم خب مخلوط میکنیم تا یه مخلوط نرم و یکدستی داشته باشم.


حالا تو این مرحله میریم سراغ آردمون. آردمون رو چند بار الک میکنیم تا یه آرد سبک و صافی داشته باشم. سپس نیمی از آردمون رو به مایه ایی که درست کرده بودیم اضافه میکنیم و خوب مخلوط میکنیم تا یه مایه یکدست داشته باشیم.

حالا یه ظرف برمیداریم و نیمه باقی مونده آردمون رو میریزیم داخلش و بعد بکینگ پودرمون رو بهش اضافه میکنیم و با هم خوب مخلوطش میکنیم سپس مخلوطمون رو کم کم و یا با قاشق به مخلوط تخم مرغیمون اضافه میکنیم و آرام و یکنواخن همش میزنیم ولی همونطور که در بالا گفتم این مرحله احتیاج به همزدن زیاد نداره.

در ادامه یه کاسه دیگه برمیداریم پودر کاکائو مون رو میریزیم داخلش و بعد ۱ قاشق غذا خوری شکرمون رو هم بهش اضافه میکنیم و خوب هم میزنیم. سپس نیمی از مایه کیکمون رو به مخلوط شکر و کاکائومون اضافه میکنیم و شروع میکنیم به مخلوط کردن موادمون.

حالا ما دو تا ظرف داریم که توی یه ظرف مایه کیک ساده مونه و دومی هم مایه شکلاتیمونه.

کیک دو رنگ گردویی


حالا در این قسمت اول میریم سراغ گردو هامون. گردوها رو پوستشو میگیریم و شروع میکنیم به خرد کردنشون این  بسته به میل شماست هم میتونید ریز خرد کنید و هم درشت.

سپس قالب کیکمون رو بر میداریم و کف قالبمون کاغذ روغنی میندازیم و دورهای قالبمون رو هم چرب میکنیم تا کیک نچسبه. سپس چون میخواهیم کیکمون دو رنگ باشه اول به اندازه یک پیمانه از مایه کیک سادمون میریزیم داخل قالب و خوب پهن و مسطحش میکنیم سپس یه پیمانه دیگه از مایه شکلاتیمون بر میداریم و روی مایه ساده قبلی میریزیم در ادامه گردوهایی که خرد کردیم روی مخلوط مایه شکلاتیمون میریزیم و بعد مجدد مایه ساده و شکلاتی و بعد گردو های خرد شده. انقدر این کار رو ادامه میدیم تا موادمون تموم شه.

کیک دو رنگ گردویی

سپس فرمون رو از قبل رو ی درجه ۱۸۰ درجه سانتی گراد میزاریم تا گرم باشه. بعد قالب کیک مون رو حدود ۳۵ دقیقه میزاریم تو فر تا بپزه. البته زمانی که از پخت کیک ۳۰ دقیقه گذشته بود با ته یه چوب کبریت یا یه خلال دندان رو بر میداریم و داخل کیک فرو میکنیم اگر مواد کیک به خلال دندانمون نچسبید کیک پخته ولی اگر مواد کیک به خلال دندانمون چسبید نپخته پس مجدد در فرو میبندیم و میزاریم ۱۰ دقیقه دیگه تو فر بمونه.

و اگر بخواهید روی کیک هم برشته بشه ۵ دقیقه آخر پخت میاریم تو قسمت گریل و بعد کیک رو از فر در میاریم و میزاریم خنک شه تا بتونیم از قالب در بیاریمش.

حالا تا کیکمون داره خنک میشه ما برای تزئین روی کیکمون هم میتونیم شکلات تلخ رو آب کنیم و روش بدیم یا میتونیم از خامه زده شده استفاده کنیم. ولی خود من از شکلات تلخ استفاده میکنم. به طوری که شکلات تخته ای رو خرد کرده و میریزیم تو یه کاسه و میزارم رو قابلمه ایی که آب جوش داخلشه تا کامل آب شه سس کیکمون رو که خنک شده از قالب در میارم و شکلات آب شده رو روش میدم. اگر هم نخواستید میتونید به صورت ساده سرو کنید.

کیک دو رنگ گردویی

آخرین آموزش ها
برترین ها