haraj logo
جستجو

نان پوآچا ترکی

مواد لازم :
آرد : 5 لیوانشیر : الیوانسفیده تخم مرغ : 1 عدداب ولرم : نصف لیوانشکر : 1 قاشق غذاخوریخمیر مایه : 1 قاشق غذاخوریسیب زمینی : 1 عددپیاز : 1 عددنمک فلفل زردچوبه : مقدار کافیسبزی معطر : 1 قاشق غذاخوریزرده تخم مرغ : 1 قاشق غذاخوریروغن : مقدار کافی

یکی از نانهای خوشمزه ترکی که شامل یک خمیر است و داخل آن با مواد میانی مختلفی پر می شود و درست می شودو بسیار خوشمزه و لذیذ است ، نان پوآچاست. این نان طرز تهیه راحتی داشته و برای عصراه و یا صبحانه بسته به موادی که داخل ان ریخته می شود مناسب است.

در این مطلب طرز تهیه نان پواچا را که شامل آرد و سفیده تخم مرغ و شکر و سیب زمینی و ادویه و زرده تخم مرغ و شیر و آب ولرم و خمیر مایه و پیاز و سبزی معطر است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و از خوردن این غذای خوشمزه بعنوان عصرانه و یا صبحانه همراه خانواده لذت ببرید.


ابتدا و برای شروع باید خمیر نان را تهیه کنیم برای این منظور ، 1 لیوان شیر و1/2 لیوان اب ولرم را داخل یک ظرف می ریزیم و سپس 1 قاشق غذاخوری شکر را به ان اضافه می کنیم و با ان مخلوط می کنیم و هم می زنیم تا شکر حل شود و سپس سراغ خمیر مایه می رویم و 1 قاشق غذاخوری خمیر مایه را روی شیر می پاشیم و 10 دقیقه منتظر می شویم تا خمیر مایه عمل کند و مواد ما حجمش زیاد شود و باد کند و خمیر مایه عمل کند.


سپس نصف لیوان روغن مایع و 1 عدد سفیده تخم مرغ را با هم مخلوط می کنیم و ان را به ظرف خمیر مایه عمل امده اضافه می کنیم و با ان مخلوط می کنیم.


سپس آرد را الک می کنیم و ان را مرحله به مرحله و کم کم به مواد مرحله قبل اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم تا خمیر نرمی که به دست نمی چسبد حاصل شود.خمیر را برای مدت 5 دقیقه با دست ورز می دهیم.سپس روی خمیر را می پوشانیم و به خمیر برای مدت 1 ساعت در محیط اتاق استراحت می دهیم تا حجمش زیاد شود.

 پوآچا ترکی


سپس تا وقتی یک ساعت خمیر استراحت کند و در این فاصله سراغ تهیه مواد میانی این نان می رویم، 1 عدد سیب زمینی را داخل یک قابلمه اب می اندازیم و قابلمه را روی گاز می گذاریم و سیب زمینی را ابپز می کنیم.با فرو کردن چنگال در سیب زمینی از پختن آن مطمئن می شویم.سپس وقتی سیب زمینی پخت ان را از قابلمه بیرون آورده و بعد از سرد شدن ان را پوست کنده و رنده می کنیم و یا با پشت قاشق ان را له می کنیم.


سپس 1 عدد پیاز را شسته و پوست کنده و ان را رنده می کنیم و داخل یک تابه روغن مایع می ریزیم و پیاز رنده شده را در تابه تفت می دهیم تا رنگش تغییر کند.


سپس سیب زمینی له شده را به تابه پیاز داغ اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا با هم مخلوط شوند .سپس نمک و فلفل و زردچوبه را به انها اضافه می کنیم و با آنها مخلوط می کنیم و 1 قاشق غذاخوری سبزی معطر نیز به مواد اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم.اکنون مواد میانی نان ما اماده است.

پوآچا ترکی


سپس خمیر را بعد از استراحت کمی ورز می دهیم و کمی از خمیر را برداشته و با دست گرد می کنیم و کل خمیر را به 20 چونه گرد تقسیم می کنیم . سپس یکی از انها را با وردنه به صورت دایره ای باز می کنیم.


سپس خمیر را از 4 طرف با چاقو می بریم و از سیب زمینی اماده شده یک قاشق برداشته و وسط نان می ریزیم سپس خمیر را به شکل گل می بندیم.این کار را برای تمام چونه های خمیر انجام می دهیم.

 


سپس کف سینی فر را کاغذ روغنی انداخته و نانها را با فاصله در کف سینی می چینیم و روی نانها را از زرده تخم مرغ بعنوان رومال می مالیم و سپس سینی را داخل فر با حرارت 200 درجه برای مدت 45 دقیقه قرار می دهیم تا نان بپزد و بادکند .سپس وقتی نان آماده شد ان را از فر بیرون آورده و بعد از سرد شدن در ظرف مناسب می چینیم و میل می کنیم.

  

پوآچا ترکی

آخرین آموزش ها
برترین ها