haraj logo
جستجو

شیرینی قطره ای ترکی

مواد لازم :
تخم مرغ : 1 عددآرد : 1/2 فنجانپودر قند : 50 گرمماست : 80 گرمروغن مایع : 30 گرمکره نرم شده : 100 گرموانیل : 1/2قاشق چایخوریبکینگ پودر : 1قاشق چایخوریشکر : 1 پیمانهاب : 1 پیمانهابلیمو : 1 قاشق غذاخوریزرده تخم مرغ : 1 عددارد سمولینا : 1 فنجانماست : 1 فنجانمغز فندوق : مقدار کافی

یکی از شیرینی های خوشمزه ترکیه ای که مانند اغلب شیرینی های این کشور دارای شهد (شربت بار ) می باشد و بسیار خوشمزه و لذیذ است ، شیرینی قطره ای است و علت نامگذاری ان به این نام، بخاطر شباهت ظاهری این شیرینی به شکل قطره است.در زبان ترکی استانبولی داملا به معنی قطره است و تاتلی به معنی شیرینی است .پس نام واقعی این شیرینی در زبان ترکی استانبولی داملا تاتلی یعنی شیرینی قطره ای است .

در این مطلب طرز تهیه شیرینی قطره ای ترکی را که شامل تخم مرغ و روغن مایع و آرد و ماست و وانیل و بکینگ پودر و پودر قند و کره نرم شده و شکر و اب و ابلیمو و ارد سمولینا است را برایتان می نویسم و امیدوارم این شیرینی خوشمزه را در منزل تهیه کرده و از خوردنش بعنوان یک عصرانه لذیذ همراه با چای نهایت استفاده را ببرید.


ابتدا و برای شروع شربت و یا شهد این شیرینی را درست می کنیم .برای این منظور داخل یک قابلمه 1 لیوان اب و 1 پیمانه شکر را می ریزیم و قابلمه را روی شعله گاز قرار می دهیم و شکر را مرتب هم می زنیم تا داخل اب حل شود و منتظر می شویم تا شربت شروع به جوشیدن کند و پس از گذشت 10 دقیقه از جوشیدن شربت به ان 1 قطره ابلیمو اضافه می کنیم و بعد از 2 دقیقه که شربت کم کم غلیظ و قوام دار شد ، گاز را خاموش می کنیم و منتظر می شویم تا شربت ما خنک شود .


سپس در ادامه در این مرحله سراغ تهیه خمیر شیرینی می رویم  ، داخل یک ظرف گود 100 گرم کره نرم شده در دمای اتاق را با 30 گرم روغن مایع و 1 عدد تخم مرغ و وانیل مخلوط می کنیم تا کاملا قاطی شوند و یکدست شوند.

 شیرینی قطره ای ترکی
سپس در ادامه در این مرحله ،  1 فنجان ماست و 1 فنجان آرد سمولینا و 50 گرم پودر قند را مخلوط می کنیم و به مواد مرحله قبل اضافه می کنیم.سپس آرد را الک می کنیم و ان را همراه با بکینگ پودر آرام آرام به مایه شیرینی اضافه می کنیم و هم می زنیم تا آرد کاملا حل شود و یکدست شود و گلوله نشود .آرد را تا زمانی که خمیر منسجم شود و به دست نچسبد به خمیر شیرینی اضافه می کنیم. سپس خمیر را برای مدت 5 دقیقه با دست ورز می دهیم.

 
سپس در ادامه در این مرحله ،  از خمیر چونه هایی به اندازه گردو بر می داریم و روی یک سطح صاف با دست ، ان را به شکل لوله ای  یا رولی باز می کنیم.سپس دو انتهای خمیر را با دست به هم فشار می دهیم و روی هم قرار می دهیم تا به شکل قطره در اید و برای تمام خمیرها این کار را انجام می دهیم.

 شیرینی قطره ای ترکی
سپس در ادامه در این مرحله ، زرده تخم مرغ را داخل یک ظرف می ریزیم و  با قلمو و زرده تخم مرغ روی خمیر شیرینی را اغشته می کنیم و سپس شیرینی ها را داخل یک سینی  که کف ان را کاغذ روغنی گذاشته ایم و یا با روغن مایع چرب کرده ایم قرار می دهیم. سپس وسط شکاف شیرینی را در صورت تمایل فندق و یا بادام قرار می دهیم.سپس سینی را داخل فر با حرارت 180 درجه سانتی گراد که از قبل گرم شده بود ، برای مدت 20 دقیقه قرار می دهیم تا بپزد و آماده شود.

 شیرینی قطره ای ترکیسپس در ادامه در این مرحله ، وقتی شیرینی پخت ، سینی آن را از فر بیرون می اوریم و بعد از اینکه شیرینی ها کمی خنک شد ، روی ان با ملاقه از شربت تهیه شده و سرد شده می ریزیم و ان را روی شیرینی پخش می کنیم .سپس در ادامه در این مرحله ،  بعد از ریختن شربت ، شیرینی ها را در ظرف مناسبی قرار می دهیم و انها را برای مهمانی ها و مجالس تهیه می کنیم و یا بعنوان یک عصرانه خوشمزه با چای و یا قهوه میل می کنیم.نوش جان 

 شیرینی قطره ای ترکی

آخرین آموزش ها
برترین ها