haraj logo
جستجو

پیتزای تن ماهی و نخود فرنگی

مواد لازم :
تن ماهی : 1 عددگوجه فرنگی : 3 عددرب گوجه فرنگی : 1 قاشق غذاخوریپودر سیر : اندکیروغن : به مقدار لازمنخود فرنگی : نصف فنجانپیاز قرمز : 1 عدد درشتنمک و فلفل : به مقدار کافیپنیر پیتزا : 1 لیوانخمیر مایه : 30 گرمآرد گندم : 450 گرمآب گرم : 2/3 پیمانه


پیش از هر کاری باید خمیر این پیتزا را درست کنید. معمولا مرسوم است که کدبانوها برای صرفه جویی در وقت خمیر پیتزای آماده را از بازار تهیه می کنند، اما تهیه این خمیر سخت نیست... اگر قرار است پیتزای خانگی بپزید پس صفر تا صد آن را خودتان انجام دهید. 

با این مقدار مواد می توانید حدود 500 گرم خمیر پیتزا داشته باشید که این مقدار خمیر برای پخت یک پیتزای بزرگ برای سرو 2 نفر است. 

30 گرم مایه خمیر را داخل یک کاسه کوچک بریزید، نیمی از آب گرم را به آن اضافه کنید و با قاشق هم بزنید تا مایه خمیر حل شود. این کاسه را به مدت 15 دقیقه در جایی گرم مثل نزدیک بخاری یا سماور یا محیط گرم آشپزخانه بگذارید تا خمیر مایه فعال شود. پس از 15 دقیقه، 450 گرم آرد را دوبار الک کنید و آن را داخل یک ظرف بزرگ بریزید و مقداری نمک به آن اضافه نمایید. حالا نوبت ریختن خمیرمایه است، خمیرمایه فعال شده و مابقی آب گرم را داخل آرد و نمک بریزید و شروع کنید به همزدن همه مواد.

از دست کمک بگیرید و خمیر را به مدت 10 دقیقه ورز بدهید تا خمیر صاف و کشدار شود.

خمیر آماده شده را به شکل یک توپ بزرگ در بیاورید و آن را داخل یک کاسه که چرب کرده اید قرار دهید و روی دهانه ظرف را سلفون بکشید و خمیر را به مدت 1 ساعت و 30 دقیقه استراحت دهید تا خمیر ور آمده و حجم آن دو برابر شود. 

پیتزای تن ماهی و نخود فرنگی


تن ماهی را به مدت 15 دقیقه درون یک قابلمه حاوی آب بجوشانید.

آب و روغن اضافی تن ماهی را جدا کنید، بیشتر افراد برای پرهیز از چربی اضافی آن را دور می ریزند. درب تن ماهی را باز کنید و آن را در جهت مخالف یعنی به سمت درون قوطی فشار دهید تا آب و روغن ماهی با فشار خارج شوند، این مایه را درون یک ظرف بریزید و از جلوی دستتان بردارید چون به آن احتیاج نداریم. گوشت ماهی را با چنگال تکه تکه کنید. 

پیتزای تن ماهی و نخود فرنگی


3 عدد گوجه فرنگی را بشویید و پوستشان را جدا نمایید و سپس خردشان کنید. مقداری روغن داخل یک تابه بریزید بعد از آن که گرم شد، گوجه ها را اضافه کنید و شروع کنید به هم زدن مواد، درب تابه را ببندید و حرارت را کم کنید تا آب گوجه ها تبخیر شود و به غلظت برسد، سپس 1 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و همه مواد مخلوط کنید، مقداری نمک و فلفل و پودر سیر هم بریزید و بگذارید به مدت 1 دقیقه بجوشد؛ گاز را خاموش کنید. اگر سبزیجات خشک معطر داشتید به آن اضافه نمایید.

 

پیتزای تن ماهی و نخود فرنگی

یک عدد پیاز قرمز را پوست بگیرید و به قطعات بسیار کوچک خرد کنید.

پیتزای تن ماهی و نخود فرنگی


به سراغ خمیر پیتزا بروید، روی یک سطح آرد بپاشید و خمیر را روی سطح قرار دهید خمیر را با وردنه باز کنید، ضخامت خمیر پیتزا سلیقه ایی است، اگر ضخیم دوست دارید خمیر را بیش از حد صاف و نازک نکنید. پس از باز کردن خمیر به شکل یک صفحه دایره ایی با انگشتانتان نزدیک لبه ها را برجسته کنید تا گودی خمیر برای قرار گرفتن مواد پیتزا آماده شود. اگر این کار را نکنید مواد پیتزا حین پخت به بیرون می ریزند. 

از چاشنی گوجه فرنگی آماده شده با قاشق بردارید و داخل خمیر پیتزا بریزید و با پشت قاشق چاشنی گوجه را پخش کنید. مقداری پنیر پیتزا بپاشید؛ حالا از گوشت تن ماهی با قاشق بر دارید و روی لایه قبلی بریزید، نیمی از گوشت ماهی را در تهاراجقسمت ها بریزید سپس یک لایه دیگر پنیر پیتزا بپاشید؛ حالا پیاز های خرد شده را اضافه کنید و نیمی از آن ها را بریزید؛ باز هم چاشنی گوجه فرنگی بریزید سپس پنیر، بعد گوشت ماهی و بعد پیاز. در مرحله آخر نخود فرنگی های پخته را ریخته و روی سطح کل مواد پنیر بپاشید. 

پیتزا را داخل فر قرار دهید. فر باید روی 220 درجه سانتی گراد تنظیم شده و از قبل گرم شده باشد. پیتزا را به مدت 10 دقیقه داخل فر قرار داده تا بپزد. سپس پیتزا را از فر خارج کرده و با سس دلخواه نوش جان نمایید. 

پیتزای تن ماهی و نخود فرنگی

آخرین آموزش ها
برترین ها