haraj logo
جستجو

گمنه و خورشت گوجه

مواد لازم :
گمنه(بلغور گندم) : 1 کیلوگوجه : 1/5 کیلوسیب زمینی : 2 عدد متوسطپیاز : دو عدد بزرگروغن : به مقدار لازمآب : به مقدار کمنمک و فلفل : به مقدار لازمزردچوبه : به مقدار لازم

این غذا، غدایی خوشمزه، لذیذ و بسیار مقوی است. برای تهیه این غذا در ابتدا، گوجه ها را شسته و به صورت مربعی خرد می کنیم. (در صورت تمایل، می توانید از گوجه رنده شده به همراه رب گوجه نیز استفاده کنید)، سپس سیب زمینی ها را پوست گرفته و به صورت مربعی خرد می کنیم. بعد از آن یک عدد پیاز را پوست گرفته و خرد میکنیم، حال پیاز را تفت میدهیم، تا زمانی که رنگ آن ها کمی طلایی شد، سیب زمینی های خرد شده را به آن اضافه نموده تا به خوبی سرخ شوند، وقتی سیب زمینی و پیاز سرخ شدند فلفل و زرد چوبه را به آن ها اضافه کرده و کمی با مواد گفته شده تفت می دهیم تا طعم خامی زردچوبه و فلفل از بین بروند، سپس گوجه های خرد شده را به آن ها اضافه می کنیم.

بعد از اضافه کردن نمک، شعله را زیاد می کنیم و می گذاریم تا به جوش بیاید، هنگامی که به جوش آمد ، شعله را کم کرده تا به آرامی بپزد. حال باید گمنه را که از قبل پاک کرده ایم، به مدت ده دقیقه بخیسانیم. در این فاصله می توانیم یک عدد پیاز بزرگ را در قابلمه دیگری خرد کنیم و با روغن بیشتری تفت دهیم، سپس زرد چوبه، نمک و فلفل را به میزان لازم، اضافه می کنیم ( کسانی که تمایل دارند گمنه، خوش رنگ باشد می توانند زرد چوبه بیشتری اضافه کنند)، بعد از آن مقداری آب به آن اضافه می کنیم. (توجه کنید که مقدار کمی آب برای پخت گمنه لازم است) و می گذاریم تا به جوش بیاید سپس گمنه را به آن اضافه می کنیم و می گذاریم تا آب آن کمی بخار شود، در نهایت گمنه را روی شعله کم قرار می دهیم تا دم بکشد. حال می توانید خورشت گوجه را به همراه گمنه میل نمایید. نوش جان.

گمنه و خورشت گوجه

آخرین آموزش ها
برترین ها