haraj logo
جستجو

ترامیسو

مواد لازم :
پنیر ماسکارپونه : 285 گرمخامه : 1 و 3/4 پیمانهبیسکویت لیدی فینگر : 2 بستهتخم مرغ : 6 عددپودر کاکائو : 1 قاشق غذاخوریقهوه اسپرسو : 1 پیمانهشکر : 1 پیمانه

سلام. ترامیسو (tiramisu)  واژه و دسری ایتالیایی است به معنی « من رو بکش بالا». برای تهیه ترامیسو معمولا بیسکویت را به قهوه آغشته می کنند و لایه لایه با خامه و پنیر خامه ای و شکر و زرده تخم مرغ که خوب همزده شده اند، می چینند و با کاکائو و شکلات طعم آن را خوشمزه تر می کنند. این دسر در ایران نیز مدتی است که شناخته شده و طرفدار پیدا کرده است. اگر چه این دسر طرفدار دارد ولی این طرفداران جرات درست کردن آن به صورت خانگی را ندارد. امروز با هم طرز تهیه دسری را آموزش می بینیم که برخلاف اسم پرتمتراقش خیلی راحت درست می شود. پیش به سوی درست کردن دسر محبوب و خوشمزه ی ایتالیایی.


تخم مرغ ها را در ظرفی جدا می شکنیم و زرده و سفیده آن ها را از هم جدا می کنیم. ما فقط می خواهیم از زرده تخم مرغ استفاده کنیم. قابلمه را تا نصف آب می ریزیم و روی حرارت می گذاریم. صبر می کنیم تا آب بجوشد. در یک کاسه زرده های تخم مرغ و شکر را می ریزیم و بعد از جوشیدن آب قابلمه، کاسه را روی آب می گذاریم و مواد داخلش را مخلوط می کنیم. مواظب باشید بخار آب دستتان را نسوزاند. حرارت را ملایم می کنیم و ده دقیقه متناوب مواد را هم می زنیم تا مایه یک دست شود.


مخلوط را از روی آب جوش بر می داریم و باز هم می زنیم. هم زدن دوباره باعث از دست دادن گرما و غلیظ شدن آن می شود. چند دقیقه صبر می کنیم تا مایه سرد شود بعد ادامه مراحل را پی می گیریم.

ترامیسو


پنیر ماسکارپونه را به مایه اضافه می کنیم و هم می زنیم تا یکدستی مراحل قبل را بدست آورد.


خامه را در ظرفی جداگانه می ریزیم و هم می زنیم تا حدی که خامه کمی سفت شده و قابلیت شکل پذیری داشته باشد. خامه فرم گرفته را به مایه اولمان اضافه کرده و مخلوط می کنیم.

ترامیسو

 


قهوه اسپرسویی که در این دسر استفاده می کنیم باید سرد باشد پس اگر قهویتان داغ است صبر کنید سرد شود. در یک کاسه قهوه سرد را می ریزیم و بیسکویت های لیدی فینگر (توضیحات در قسمت نکات) را به شکل جداگانه داخل قهوه اسپرسو مرطوب می کنیم و خارج می کنیم. اگر بیسکویت ها زیاد خیس شود کار را خراب می کند پس فقط مرطوب شوند کافی است.


یک قالب با عمق زیاد را تهیه می کنیم و یک ردیف از بیسکویت های لیدی فینگر را با سلیقه چسبیده به هم در کف آن می چینیم.


نصف مایه ای را که تهیه کردیم روی بیسکویت ها می ریزیم و با قاشق آن را پخش می کنیم. دوباره یک لایه بیسکویت ها کیپ هم می چینیم و یک لایه مایه روی بیسکویت میدهیم و پخش می کنیم.

 


حالا چیدمان دسر کامل شده است و آماده است تا آن را به مدت چهار الی بیست و چهار ساعت در یخچال بگذاریم. هر چه زمان بیشتری در یخچال بماند بهتر است. بعد از این زمان آن را از یخچال بیرون می آوریم و روی دسر پودر کاکائو می پاشیم و برش زده و سرو می کنیم. مطمئنا اگر درست کنید هم خودتان هم خانواده لذت خواهند برد. مایه افتخار است که نظرات خودتان را با هاراج به اشتراک بگذارید.

ترامیسو


-لیدی فینگر کیک های کوچک اسفنجی هستند که به اندازه انگشت دست هستند و در آمریکا به این نام مشهور شدند.

-اگر برای درست کردن قهوه، قهوه ساز ندارید؛ می توانید آن را داخل قوری درست کنید و هنگام استفاده از قوری از شعله پخش کن هم استفاده کنید.

-اگر این نوع بیسکویت را در دسترس ندارید از انواع دیگر بیسکویت های ساده نیز می توانید استفاده کنید.

- همراه پودر کاکائو می توانید از شکلات رنده شده و بادام پرک نیز به عنوان تزئین استفاده کنید.

- در تهیه برخی از ترامیسو ها از تخم مرغ یا فقط زرده یا زرده و سفیده استفاده می شود. بعضی هم فقط سفیده را در تهیه آن به کار می برند. همه چیز به سلیقه و ذائقه و ابتکار شما بستگی دارد.

- چیدن لایه های بیشتر در این دسر بستگی به میزان مواد و سلیقه خودتان دارد و اختیاری است.

ترامیسو

 

آخرین آموزش ها
برترین ها