haraj logo
جستجو

قیمه توماتیز

مواد لازم :
پیاز : یک عددگوجه فرنگی : 250گرمگوشت چرخ کرده : 150تا200گرمروغن : به میزان لازمنمک،فلفل،زردچوبه : به مقدارکافیرب گوجه فرنگی : یک قاشق غذاخوریآب : نصف استکان

در این قسمت قصد داریم تا طرز تهیه غذایی را ارائه بدیم که مواد اصلیش رو گوجه فرنگی و گوشت چرخ کرده تشکیل میدهد. این دستور غذا در واقع به طرز تهیه گوجه فرنگی با گوشت چرخ کرده اختصاص دارد که در استان کردستان و به زبان بومی شهرستان سنندج، به این غذا قیمه توماتیز گفته میشود. غذایی سبک و بسیار خوشمزه که هم با برنج کته، هم با نان، همراه با بادمجان و یا کدوی سرخ شده میتوان سر سفره ها قرارداد و با سنگک تازه مصرف کرد. در ضمن به خاطر داشته باشید که این دستورپخت برای دو نفر میباشد.

برای تهیه قیمه توماتیز در ابتدا یک قابلمه مناسب را در نظر میگیریم و یک عدد پیاز را خرد کرده و داخل این قابلمه که مقداری روغن در آن ریخته ایم می ریزیم، با شعله کم تا متوسط.

قیمه توماتیز

چند عدد گوجه فرنگی به میزان ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم را شسته، رنده میکنیم و داخل یک ظرف ریخته و کنار میگذاریم. پیاز را در روغن تفت میدهیم تا مقداری سرخ شود و بعد از آن ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم گوشت چرخ کرده را به پیاز داغ اضافه میکنیم و آنها را کاملا با هم تفت میدهیم تا مقداری گوشت چرخ کرده نیز سرخ شود. سپس مقداری زردچوبه و نمک به گوشت چرخ کرده و پیاز اضافه میکنیم. طبق ذائقه خودتان میتوانید مقداری فلفل قرمز نیزاضافه کنید و دوباره مواد را تفت میدهیم. سپس یک قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی نیز اضافه میکنیم و کاملا تمام مواد را باهم میکس میکنیم. در مرحله بعد، گوجه فرنگی ها را که قبلا رنده کرده بودیم و در یک ظرف جدا قرار داده بودیم به محتویات درون قابلمه اضافه میکنیم و کاملا آن ها را با هم مخلوط می کنیم.

چون گوجه فرنگی خودش آب دارد پس به آن آب اضافه نمیکنیم یا نصف استکان آب اضافه میکنیم و حدود سی الی چهل دقیقه اجازه میدهیم روی گاز با شعله ی کم پخته شود. درب قابلمه را نیز ببندید. بعد از این فاصله زمانی، غذای ما آماده می باشد. برای خوشمزه شدن این غذا مقداری بادمجان سرخ شده کنار آن سر سفره قرار دهید و با نان تازه یا کته نوش جان کنید. امیدوارم از این دستور غذایی استفاده لازم را ببرید. دفعات بعد دستورات غذایی بهتری ارائه خواهیم داد.

قیمه توماتیز

 

 

 

آخرین آموزش ها
برترین ها