haraj logo
جستجو

شیرینی زبان

مواد لازم :
کره : 150 گرمارد سفید : 300 گرمنمک : 1 قاشق چایخوریجوهر لیمو : نصف قاشق چایخوریاب : 1 پیمانهگلاب : 1 قاشق غذاخوریعسل : 1 قاشق غذاخوریاب ولرم : 2 قاشق غذاخوریپودر قند : مقدار کافیاب سرد : 1 پیمانهشکر : نصف پیمانه

در گذشته و قدیم که این همه مدل و تنوع در شیرینی ها  وجود نداشت یکی از شیرینی های خوشمزه و پر طرفدار شیرینی زبان بود. که البته هنوز هم این شیرینی جایگاه ویژه ای در بین خانواده های ایرانی  بخاطر خوشمزه بودن و قابلیت ماندگاری زیاد ان و سهولت تهیه و نگهداری دارد. این شیرینی خوشمزه با خمیر هزار لا درست می شود که هم می توان این خمیر را در منزل درست کرد و هم می توان ان را به صورت اماده  ان را خریداری کرد. در ضمن قنادی ها برای تهیه این شیرینی از قالب مخصوص شیرینی زبان استفاده می کنند .با خمیر هزار لا شیرینی های مختلفی مثل دانمارکی و پاپیونی و  باقلوا استانبولی و قیفی و .. می توان درست کرد و این خمیر خیلی کاربردی است.

در اینجا طرز تهیه شیرینی زبان را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کنید و در مهمانی ها از ان استفاده کنید و یا در عصر در منزل همراه خانواده ان را با چای میل کنید.


ابتدا و برای شروع خمیر هزار لا را تهیه می کنیم. اول از همه باید توجه داشته باشیم که خمیر هزار لا یک خمیر با ظاهری معمولی و مشابه دیگر خمیر هاست که هنگام پختن لایه لایه می شود و به همین دلیل به ان خمیر هزار لا می گویند. ابتدا 300 گرم ارد را در داخل یک ظرف می ریزیم و سپس 150 گرم کره یخ زده را با رنده به صورت درشت رنده می کنیم و داخل ظرف حاوی ارد می ریزیم.

سپس 1 پیمانه اب سرد و نصف قاشق چایخوری جوهر لیمو و 1 قاشق چایخوری نمک را به مواد اضافه می کنیم و مواد را خوب ورز می دهیم تا خمیر یکدست شود و  البته این خمیر را زیاد ورز نمی دهیم. سپس ان را داخل کیسه فریزر می گذاریم و ان را برای 1 ساعت در فریزر می گذاریم تا استراحت کند. سپس خمیر را از فریزر بیرون می اوریم و ان را برای 1 ساعت در یخچال می گذاریم تا خمیر اماده شود تا بعدا ان را وردنه کنیم .


سپس در ادامه در این مرحله شربت این شیرینی را درست می کنیم و برای این منظور 1 پیمانه  اب و 1 قاشق غذاخوری گلاب و 1 قاشق غذاخوری عسل و نصف پیمانه شکر را داخل یک ظرف می ریزیم و ان را روی گاز می گذاریم و اجازه می دهیم تا اب بجوشد و مواد را خوب هم می زنیم تا شکر حل شود و شربت غلیظ  و قوام دار  شود.سپس زیر گاز را خاموش می کنیم و اجازه می دهیم تا شربت سرد شود.

 


سپس در ادامه در این مرحله خمیر اماده شده در مراحل پیش را روی سطحی که کمی ارد روی ان ریخته ایم قرار می دهیم و ان را با وردنه صاف می کنیم و به ضخامت 1 سانتی متر ان را پهن می کنیم . سپس با کاتر و یا  چاقوی تیز و یا قالب مخصوص خمیر شیرینی زبان ان را برش می زنیم .سپس روی خمیر را با قلمو از شربت تهیه شده در مرحله دوم  می مالیم و کمی پودر قند نیز روی ان می ریزیم.

 

شیرینی زبان


سپس در ادامه در این مرحله یک سینی را بر می داریم و کف سینی را کاغذ روغنی می اندازیم و یا کف سینی را با روغن مایع چرب می کنیم و شیرینی ها ی قالب خورده را در سینی می چینیم و نزدیک به هم قرار می دهیم . فر را از 20 دقیقه قبل با حرارت 220 درجه سانتی گراد گرم میکنیم و سینی حاوی شیرینی را برای مدت 20 دقیقه در فر می گذاریم تا شیرینی زبان بپزد و پف  کند و اماده شود. سپس بعد از پخت 3 دقیقه گریل فر را روشن می کنیم تا روی شیرینی نیز طلایی  و خوشرنگ شود.


سپس در ادامه در این مرحله وقتی شیرینی  پخت ان را از فر در اوردیم به صورت داغ به ان شربت تهیه شده د رمرحله دوم را می مالیم و در صورت تمایل  شیرینی ها را با پودر نارگیل و .. تزیین می کنیم . سپس شیرینی را برای مهمانی و مجالس استفاده می کنیم و یا ان را برای وعده عصرانه همراه با چای میل می کنیم . نوش جان.

 

شیرینی زبان

آخرین آموزش ها
برترین ها