haraj logo
جستجو

شیرینی سوئدی

مواد لازم :
آرد : 3.5 پیمانهمخمر : 1.5 قاشق چایخوریمارگارین : 1/3 پیمانهشیر : 1 پیمانهشکر : 1 قاشق غذا خورینمک : 1/4 قاشق چایخوریتخم مرغ : 2 عددوانیل : 1/8 قاشق چایخوریزعفران : 1/4 قاشق چایخوریکشمش پلویی : به مقدار دلخواهآب جوش : نصف استکان

به نام خدا

 سلام به هاراجی های خوش ذوق و ... خوش سلیقه...


 ابتدا زعفران ساییده شده را در داخل ظرف درب داری ریخته و بعد از اضافه کردن آب جوش و گذاشتن درب ظرف؛ آن را روی حرارت سماور و یا بخار آب به مدت 10 دقیقه می گذاریم تا زعفران دم بکشد.


 شیر را در داخل ظرف مناسبی ریخته و روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم وقتی که شیر داغ شد سپس شکر را اضافه کرده و هم می زنیم تا شکر کاملا در شیر حل شود.


در ادامه مارگارین را اضافه نموده و هم می زنیم تا کاملا ذوب شده و با مواد مخلوطی شیر ترکیب شود.


حال وقتی که شیر یه جوش زد از روی حرارت بر می داریم زعفران دم کرده را اضافه نموده و خوب هم می زنیم تا با مواد مخلوطی شیر مخلوط شده و کاملا ترکیب شوند.


 وقتی که شیر ولرم شد مخمر و نمک را اضافه کرده و هم می زنیم تا کاملا با مواد ترکیب و مخلوط شود.

کمی صبر کنید تا مخمر با عمل بیاید وقتی که روی سطح شیر حباب هایی ایجاد می شود نشانه به عمل آمدن مخمر است.


یکی از تخم مرغ ها را در داخل ظرف مناسبی شکسته و آن را با هم زن دستی خوب هم زده تا زرده و سفیده تخم مرغ خوب با مخلوط شده و کاملا ترکیب شود تا یک مایع روان و نرمی درست شود.

 

تخم مرغ زده شده را به مواد مخلوطی اضافه می کنیم و مجددا مواد را هم می زنیم تا خوب با مواد مخلوط و ترکیب شود.


حال آرد الک شده و وانیل را کم کم اضافه کنید و با دست تمیز دیگری مواد را زیر و رو کرده تا با هم ترکیب شوند.

حال خمیر درست شده را با دستان تمیز وز داده تا از حالت چسبندگی در آید.

(اگر بعد از 7 الی 10 دقیقه وز دادن خمیر کمی چسبندگی داشت اشکالی ندارد بعد از استراحت خمیر بر طرف می شود).

شیرینی سوئدی

 

خمیر را در داخل ظرف بلوری و یا ظرف فلزی قرار داده ( ظروف پلاستیکی مناسب نیست ) و روی ظرف را با پارچه تمیز و یا فویل پوشش داده و در دمای محیط خانه و نسبتا گرم به مدت 2 الی 3 ساعت استراحت می دهیم تا حجم آن تقریبا دو برابر شود.


بعد از زمان مقرر خمیر به عمل آمده را روی سطح تمیزی که کمی آرد پاشیده ایم گذاشته و به قسمت های کوچک تری تقسیم کرده و بعد به شکل میله ای بلند و دراز درست می کنیم.

شیرینی سوئدی

 

حال در ادامه خمیر میله ای مانند را مثل آن چه در تصویر زیر نشان داده شده فرم می دهیم و در داخل سینی فر که کمی با روغن مایع چرب کرده ایم و کاغذ روغنی پهن کرده ایم می چینیم.

 

بعد تخم مرغ باقی مانده را در داخل ظرف مناسبی شکسته و با هم زن دستی خوب هم زده تا سفیده و زرده تخم مرغ با هم مخلوط شده و کاملا ترکیب شوند به صورتی که یک مایع روان و یک نواختی درست شود.


فر را روشن کرده و دمای آن را روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم می کنیم تا گرم شود.


 در دو سر خمیر ها یک کشمش پلویی گذاشته و سپس با فرچه مخصوص مقداری از تخم مرغ زده شده را روی خمیر ها می مالیم.

شیرینی سوئدی

 

حال سینی فر را در فر گرم شده به مدت تقریبا 20 دقیقه بگذارید تا شیرینی سوئدی پخته شود و هم چنین طلایی و برشته گردد.

بعد از زمان مقرر شیرینی های سوئدی ما آماده هست آن ها را از فر بیرون آورده و کمی صبر کنید تا از حرارت آن ها کاسته شود سپس در ظرف سرو گذاشته و همراه خانواده محترم میل کنید.

نوش ... جان ...

شیرینی سوئدی


اگر مایلید شیرینی ها را برای مدت طولانی در خانه آماده داشته باشید آن ها را در داخل ظرف درب دار گذاشته و در فریزر بگذارید.

آخرین آموزش ها
برترین ها