haraj logo
جستجو

خورشت سماق

 

مواد لازم :
سینه مرغ : 3 عددسبزی خورشت : 500 گرمپیاز : 2 عددلوبیا قرمز : 1 فنجانآبغوره : 1 فنجانسماق : 5 قاشق غذاخوریغوره : 1 فنجانسیر : 5 حبهنمک و فلفل : به مقدار لازم

مدت زمان آماده سازی : -۵ دقیقه

مدت زمان پخت : ۵ دقیقه

تصویر

 

 

طرز تهیه خورشت ترشه سماق مازندرانی

 

 

 

 

طرز تهیه : سیرها و پیازها را ریز خرد کنید و درون روغن تفت دهید تا نرم شوند سپس سینه های مرغ ، 3 قاشق سماق و نمک اضافه کنید و با حرارت ملایم به مدت 10-15 دقیقه تفت دهید تا رنگ مرغ ها تغییر کند.

 

پس از تغییر رنگ مرغ ها میتوانید لوبیاها را بهمراه 4 لیوان اب اضافه کنید ، حرارت را زیاد کنید تا خورشت شروع به جوشیدن کند سپس حرارت را کم کنید و به مدت 2 ساعت بگذارید خورشت بپزد.

 

سبزی ها را ریز خرد کنید و درون روغن به مدت 10 دقیقه سرخ نمائید ، 1 قاشق سماق را به سبزی های سرخ شده اضافه کنید و خوب مخلوط نمائید سپس از روی حرارت بردارید.

 

پس از 2 ساعت و زمانی که لوبیاها نرم شدند میتوانید سبزی ها تفت خورده را بهمراه ابغوره و غوره ها و 1 قاشق باقی مانده سماق را اضافه کنید ، تمام مواد را به ارامی مخلوط کنید و با حرارت کم اجازه دهید خورشت جا بیفتد ( به روغن بیفتد ) سپس با برنج سرو نمائید.

 

نکته ها : سبزی این خورشت همانند خورشت قورمه سبزی شامل ( تره ۱۵۰ گرم + جعفری ۱۵۰ گرم + گشنیز ۱۰۰ گرم + اسفناج ۵۰ گرم + شنبلیله ۵۰ گرم ) است ، البته اصل این غذا با سبزی معروف شمال ( سبزی مرغ ترش ) تهیه میشود اما اگر در دسترس ندارید از ترکیب سبزی های گفته شده استفاده کنید.

 

سماق را بیش از اندازه نریزید چون خورشت شما تلخ مزه خواهد شد ، سماق خاصیت درمانی دارد و برای سلامت اندام ها مفید است اما همانند زعفران مصرف زیاده از حد ان مضر میباشد ؛ در صورتی که غوره در دسترس ندارید میتوانید مقدار ابغوره را 2 برابر کنید.

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

 

 

آخرین آموزش ها
برترین ها