haraj logo
جستجو

سماق پلو با گوشت قل قلی

مواد لازم :
گوشت چرخ کرده : 300 گرم برنج : 4 پیمانه نمک فلفل زردچوبه : مقدار کافی سماق : 5 قاشق غذاخوری سیر : 2 حبه پیاز : 1 عدد اب لبو : 1/2 پیمانه لبو : 400 گرم آرد سوخاری : 1 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده : 1 قاشق غذاخوری

شاید کمتر کسی نام این غذای محلی ایرانی و سنتی ( سماق پلو و گوشت قل قلی) را شنیده باشد و حتی خورده و یا درست کرده باشد اما سماق پلو غذایی قدیمی در کشور ماست . اگر در مورد غذاهای سنتی ایرانی صحبت کنیم  و مطالعه داشته باشیم خواهیم فهمید که تنوع غذایی ایرانی بسیار زیاد است.این غذا به علت استفاده از سماق برای سلامتی بسیار مفید است.در تهیه این غذا از اب لبو همراه با سماق  و نیز کوفته قل قلی استفاده می شود.این غذا به صورت راحت و در زمان اندک قابل تهیه است و غذایی بسیار خوشمزه است.این غذا باری وعده ناهار گزینه مناسبی است.در اینجا طرز تهیه این غذای خوشمزه را برایتان می نویسم.


از انجا که سماق پلو با اب لبو درست می شود برای تهیه اب لبو در ابتدا و برای شروع سراغ لبو می رویم و ان را با اب خوب می شوریم و داخل یک قابلمه کمی اب می ریزیم و لبوها را به قابلمه اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا خوب بپزند و تقریبا نصف لیوان اب لبو برای ما در قابلمه باقی بماند تا بعدا  لابلای برنج استفاده کنیم . 

سماق پلو با گوشت قل قلی


سپس در این مرحله 1 عدد پیاز را با اب می شوریم و با چاقو پوست ان را می کنیم و سپس با رنده به صورت خیلی ریز ان را رنده می کنیم و اب پیاز را دور می ریزم و سپس 2 حبه سیر را نیز پوست می کنیم و با سیر خرد کن ان را له می کنیم و با پیاز مخلوط می کنیم و مواد را داخل یک کاسه می ریزیم.

سماق پلو با گوشت قل قلی


سپس در این مرحله300 گرم گوشت چرخ کرده را همراه نمک و فلفل و زردچوبه و زعفران دمکرده و 1 قاشق  غذاخوری ارد سوخاری به کاسه حاوی سیر و پیاز رنده شده اضافه می کنیم و مواد را خوب ورز می دهیم و روی کاسه را سلفون می کشیم و مواد را 1 ساعت در یخچال استراحت می ددهیم تا گوشت کمی بیات شود.بعد از 1 ساعت مواد را از یخچال بیرون می اوری اکنون مایه کوشت قل قلی ما اماده است.

 

سماق پلو با گوشت قل قلی


سپس در این مرحله 4 پیمانه برنج را از 1 ساعت قبل در اب و نمک خیس می کنیم و سپس آبکش می کنیم و داخل یک قابلمه حاوی آب ، 4 پیمانه برنج خیس خورده را با نمک اضافه می کنیم و اجازه می دهیم برنج بیرونش نرم و مغزش خام باشد و در این مرحله و حالت نیم پز برنج را ابکش می کنیم.


سپس در این مرحله داخل یک قابلمه روغن مایع می ریزیم (و برای ته دیگ در صورت تمایل می تاون از نان و یا سیب زمینی ورقه شده استفاده کرد که اختیاری است) کمی از برنج آبکش شده را کف قابلمه می ریزیم  و روی آن آب لبو و همراه با کمی سماق می ریزیم و این کار را انقدر تکرار می کنیم تا برنج و سماق و اب لبو ما تمام شود.سپس در قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم برنج دم بکشد( این برنج چون اب لبو دارد باید هنگام ابکش در مرحله قبل به صورت سفت تر بر داشته شود تا در هنگام دم کشیدن شفته نشود).ضمنا می توان در صورت تمایل و در همین مرحله در لابلای برنج کوفته های قل قلی گوشت را ریخت و غذا را به صورت برنج مخلوط در ست کرد.


سپس در این مرحله گوشتهای مزه دار شده مرحله سوم را که از یخچال بیرون اوردیم به صورت گلوله های کوچک و گرد اندازه گردو در می آوریم و داخل یک تابه روغن مایع می ریزیم و گوشتهای قل قلی را در روغن داغ سرخ می کنیم تا بپزند.

 

سماق پلو با گوشت قل قلی


سپس در این مرحله وقتی برنج دم کشید ان را در یک دیس مناسب می ریزیم و غذا را با پاشیدن سماق ( در صورت تمایل تزیین پلو با زعفران دمکرده )  و قرار دادن گوشت قل قلی روی برنج و یا کنار ان تزیین می کنیم و غذا را برای ناهار همراه با سبزی خوردن  و ماست میل می کنیم. نوش جان.

سماق پلو با گوشت قل قلی

آخرین آموزش ها
برترین ها