haraj logo
جستجو

شیرینی هزارلای شکری

مواد لازم :
آرد : 2 لیوانکره : 220 گرمآب : 1/2 لیواننمک : 1/2 قاشق چایخوریشکر : 2 قاشق غذا خوریروغن مایع : 1 قاشق غذا خوری

به نام خدا

 سلام به هاراجی های فعال ... و خلاق ...

شیرینی هزار لای شکری یکی از خوشمزه ترین و ساده ترین شیرینی هایی است که هر کد بانویی می تواند در منزل برای عزیزانش درست کند.


ابتدا کره را در دمای اتاق بگذارید تا کره کمی ذوب شده و نرم شود.


ابتدا آرد را یک یا دو بار الک کنید تا نا خالصی نداشته باشد بعد وسط آرد را گود کنید و نمک و نصف کره و آب را اضافه کنید و با دستان تمیز مواد را زیر و رو کرده و هم بزنید تا مواد خوب مخلوط شده و کاملا ترکیب شوند تا وقتی که خمیر درست شده از حالت چسبندگی در آمده و خمیر نرم و لطیفی حاصل شود بعد آن را در داخل کیسه فریزر گذاشته و به مدت یک ساعت در یخچال بگذارید تا استراحت کند.


بعد از زمان مقرر روی سطح تمیزی مقداری آرد پاشیده سپس خمیری روی آن باز کنید و باقی مانده کره ( باید کره کاملا سفت باشد ) را روی خمیر رنده کنید یا می توانید با چاقوی تیزی در اندازه های کوچک برش بزنید.


بعد خمیر مجددا روی هم تا بزنید و با وردنه دوباره باز کنید (روش ورز دادن خمیر شیرینی هزارلای شکری با بقیه خمیر ها فرق می کند نباید با دست فشار دهید یا آن را بکوبید باید با وردنه باز کرده و مجددا روی هم بخابانید و سپس دوباره با وردنه باز کنید).


 خمیر را بعد از مخلوط شدن با باقی کره مجددا در درون کیسه فریزر بگذارید و به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید تا سرد شود.

دو الی سه بار این کار را تکرار کنید یعنی وقتی خمیر سرد شد آن را با وردنه باز کنید و بعد در جهت های مختلف تا بزنید تا خمیر ضخیم شود و سپس با وردنه باز کنید. حداقل 5 بار

در یخچال یک ساعت استراحت دهید و بعد بیرون آورده و با وردنه باز کرده و مجددا روی هم تا بزنید تا خمیر پوک شده و سبک گردد.

 

 حال که خمیر هزار لا آماده شد آن را روی سطح تمیز با کمک وردنه به شکل مستطیل باز کنید و از هر دو طرف با سمت وسط تا بزنید.

شیرینی هزارلای شکری

 

فر را روشن کنید و دمای آن را روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم کرده تا گرم شود.


حال در ادامه از وسط مجددا تا بزنید باید وقتی از بالا به سطح مقطع خمیر نگاه می کنید مانند تصویر زیر شبیه گوش فیل باشد این شیرینی ،به شیرینی گوش فیل نیز  معروف است.

شیرینی هزارلای شکری

 

 روی سطح را کمی با آب مرطوب کرده و شکر بپاشید سپس با چاقوی تیزی مانند شکل زیر خمیر تا زده را به صورت شکل رولت برش بزنید.

شیرینی هزارلای شکری

 

حال سینی فر را کمی با روغن مایع چرب کرده و خمیر های برش خورده و شکری شده را با فاصله در درون سینی فر بچینید و به مدت 10 الی 15 دقیقه با همان دما در داخل فر قرار دهید تا طلایی و پخته شود.

 بعد از زمان مقرر شیرینی هزار لای شکری ما آماده شده سینی فر را از فر خارج کنید و کمی صبر کنید تا از حرارت شیرینی های هزار لای شکری کاسته شود و بعد به عنوان یک میان وعده عالی همراه نوشیدنی گرم دلخواه در این روز های سرد و بارانی در کنار خانواده محترم میل کنید.

نوش ... جان ...

 


دقت کنید که یکی از راز های مهم و اصلی در تهیه این شیرینی خمیر باید در تمام مراحل کاملا سرد و سفت باشد به محض این که در مرحله ای احساس کردید خمیر نرم شده آن را در کیسه فریزر بگذارید و در یخچال قرار دهید تا سرد شده و کاملا خودش را بگیرد و بعد بقیه مراحل را انجام دهید.

هم چنین وسایل کاربردی در تهیه این شیرینی هزار لای شکری حدالمقدور باید خنک و سرد باشد تا خمیر را گرم نکنند.

اگر شکر در دسترس شما عزیزان نبود می توانید به جای شکر از پودر قند نیز استفاده کنید.

آخرین آموزش ها
برترین ها