haraj logo
جستجو

شیرینی شکری

مواد لازم :
شکر سفید : 4 قاشق غذاخوریشکر قهوه ای : 2 قاشق غذاخوریدارچین : 1 قاشق چایخوریوانیل : 1/2 قاشق چایخوریکره : 120 گرمخمیر هزار لا : 500 گرمروغن مایع : مقدار کافی

اول از همه در مورد خمیر هزار لا ( که به ان  خمیر هزار برگ و یا خمیر ورقه ای و یا خمیر پای فرانسوی نیز گفته می شود ) باید بگویم که این خمیر که در پخت شیرینی های خوشمزه ای مثل شیرینی ناپلئونی و شیرینی زبان و دانمارکی و ... استفاده می شود هم در منزل قابل تهیه است هم به صورت آماده در بسته بندی های با وزنهای مختلف در هایپر مارکتهای بزرگ و مغازه لوازم قنادی فروخته می شود.این خمیر از نظر شکل ظاهری مثل بقیه خمیر ها می باشد و فقط هنگام پختن لایه لایه می شود و به همیل علت ان را خمیر هزار لا نامگذاری کرده اند.

از آنجا که طرز تهیه این خمیر کمی زمان بر است من در این دستور از خمیر هزار لایه آماده استفاده کردم.در این مطلب طرز تهیه نوعی شیرینی شکری که کمی شیبه نان های صبحانه است و برای وعده غذایی صبحانه همراه با پنیر و کره  و یا وعده عصرانه مناسب است را به نام شیرینی شکری برایتان می نویسم و امیدوارم این شیرینی را که شامل کره و شکر سفید و شکر قهو ه ای و دارچین و وانیل و خمیر هزار لا است را در منزل تهیه کرده و از خوردنش لذت ببرید.


ابتدا و برای شروع داخل یک ظرف و یا کاسه 2 قاشق غذاخوری شکر سفید و 2 قاشق غذاخوری شکر قهوه ای و 1 قاشق چایخوری دارچین و 1/2 قاشق چایخوری وانیل را می ریزیم و ان ها را با هم مخلوط می کنیم و کنار می گذاریم . ( این ترکیب را برای لایه شیرینی  و روی شیرینی لازم است و در مراحل بعدی استفاده خواهیم کرد).


سپس در ادامه در این مرحله 2 قاشق شکر سفید روی یک سطح صاف (مثلا میز اشپزخانه ) با دست می ریزیم . سپس خمیر هزار لا را که از شب گذشته از فریزر بیرون آورده بودیم و ان را در یخچال قرار داده بودیم را روی سطح شکر پاشی شده قرار می دهیم و کاغذهای ان را باز می کنیم ( هر بسته خمیر هزار لا دارای دو تکه خمیر برش خورده مستطیلی است).

 شیرینی شکری


سپس در ادامه در این مرحله 1 تکه از خمیر هزار لا را روی سطح شکر پاشی شده قرار می دهیم و 30 گرم کره را روی ان می مالیم.

 شیرینی شکری


سپس در ادامه در این مرحله تقریبا 1/3 از ترکیب شکر و دارچین و وانیل آماده شده در مرحله اول را روی سطح خمیر چرب شده با کره ، می پاشیم و سپس خمیر را با دست در راستای طول ، رول می کنیم .


سپس در ادامه در این مرحله برای تکه دیگر خمیر نیز دقیقا مثل مرحله قبل عمل می کنیم و بعد از باز کردن ان ، روی ان را کره مالیده و روی کره را از 1/3 دیگر ترکیب شکر و دارچین و وانیل می ریزیم و ان را نیز در راستای طولی رول می کنیم. سپس هر رول شیرینی را با چاقو می بریم و ان را به شش تکه مساوی تقسیم می کنیم . یعنی برای هر دو رول ما  12 تکه خواهیم داشت.


سپس در ادامه در این مرحله یک قالب مافین 12 تایی برمی داریم و داخل ان را کاملا با روغن مایع چرب می کنیم. سپس برشهای شیرینی را که 12 قسمت بود ، داخل هر کدام از قالبهای مافین 12 تایی قرار می دهیم و سپس قالب را در  فر با حرارت 200 درجه سانتی گراد که ان را از 20 دقیقه قبل گرم کرده بودیم برای مدت تقریبا 25 دقیقه قرار می دهیم تا شیرینی ما پف کند و بپزد.

 شیرینی شکری


سپس در ادامه در این مرحله وقتی شیرینی ها اماده شدند آنها را از فر بیرون می اوریم و بعد از سرد شدن شیرینی ، 60 گرم کره باقی مانده را ذوب می کنیم و با قلمو روی شیرینی ها می مالیم و همچنین از مخلوط شکر و دارچین و وانیل باقی مانده که در مرحله اول تهیه کرده بودیم روی شیرینی ها می ریزیم . اکنون شیرینی شکری ما اماه است. ان را در ظرف مناسب می ریزیم و برای وعده صبحانه همراه با کره و مربا و یا برای عصرانه همراه با چای و قهوه میل می کنیم . نوش جان.

شیرینی شکری

آخرین آموزش ها
برترین ها