haraj logo
جستجو

ماهی شکم پر

مواد لازم :
ماهی قزل آلا : 1 عدد بزرگپیاز : 2 عدد کوچکسیر : 2 حبهگردو خرد شده : 4 عددگشنیز : به مقدار کمشوید : به مقدار کمجعفری : به مقدار کمشنبلیله : به مقدار کمآب : به مقدار لازمروغن : به مقدار لازمسیب زمینی : دو عددبرنج : 2 پیمانهفلفل دلمه ای : 1 عددرب انار : 1 قاشق غذاخورینمک و فلفل : به مقدار لازمآبلیمو : به مقدار لازمزردچوبه : به مقدار لازمزعفران : به مقدار لازم

ماهی پلو یکی از غذاهای خوشمزه و لذیذ است و همه علاقه زیادی به این غذا دارند ماده اصلی این غذای خوشمزه ماهی است که بسیار فواید زیادی برای بدن دارد هم برای بچه ها هم برای افراد مسن بسیار مفید است مخصوصا کسانی که مشکلات قلبی دارند. از سبزیجات معطر در این غذا استفاده شده است که هر یک خواص مخصوص خود را دارد. میتوان این غذا را بدون برنج و با نان خورد و همینطور میتوانید با فر درست کنید که در اینصورت روغن کمتری هم مصرف میشود اگر فر ندارید میتوانید سرخ کنید که اکثریت سرخ کردن ماهی را بیشتر میپسندند. میتوان از روغن های حیوانی و روغن های مفید در تهیه ماهی استفاده کرد. سیر در خوشمزه شدن همه غذاها نقش بسزایی دارد و باعث خوش طعم و خوشبو شدن غذا میشود که در مواد داخل شکم ماهی از سیر استفاده کرده ایم. ما در اینجا طرز تهیه ماهی شکم پر را آموزش میدهیم. امیدوارم لذت ببرید.

قبل از اینکه سراغ طرز پخت برویم ابتدا چند نکته را در نظر داشته باشید:

ما برای پخت از ماهی قزل آلا استفاده کردیم ولی هر نوع ماهی مانند ماهی سفید و ... میتوانید استفاده کنید بستگی به خودتان دارد و باید ماهی تازه خریداری کنید. چون داخل شکم ماهی سبزی استفاده کردیم پس بهتر از برای پلو از سبزی استفاده نکنیم یعنی برنج را بدون سبزی بپزیم. هنگام سرخ کردن ماهی درب ظرف را نبندید چون ماهی له میشود.


ابتدا در مرحله اول ماهی را کاملا شسته و تمیز میکنیم و سر و دم ماهی را با چاقو بریده و جدا میکنیم البته بعضی ها برای زیبایی سر و دم ماهی را جدا نمیکنند شما بسته به سلیقه خود میتوانید اینکار را انجام دهید. حالا باید داخل ماهی یعنی شکمش را تمیز کنید پس از قسمت سر تا قسمت دم ماهی را با چاقو برش میزنیم تا ماهی باز شود و داخل ماهی را تمیز شست و شو میدهیم در این حالت ممکن است که آب در داخل شکم ماهی جمع شود پس ماهی را از قسمت شکم در جایی قرار میدهیم تا خشک شود و آبی در آن نماند.

ماهی شکم پر


یک عدد پیاز را به صورت ریز خرد میکنیم و آبلیمو و نمک و فلفل و زردچوبه اضافه میکنیم و مخلوط میکنیم تا مواد به خرد پیاز برود و طعم دار شود.

ماهی را داخل پیاز طعم دار گزاشته و با آن مخلوط میکنیم تا پیاز طعم دار ماهی را بپوشاند و ماهی نیز طعم دار شود.


حالا پیاز دیگر را به صورت ریز خرد میکنیم، سیر را ریز خرد میکنیم و فلفل دلمه ای ها را هم ریز خرد میکنیم و داخل ماهیتابه ای مقداری روغن ریخته و مواد را تفت میدهیم.

شوید، شنبلیله، گشنیز، جعفری را خرد میکنیم خیلی ریز و با هم مخلوط میکنیم و مقداری از این سبزی را تقریبا دو قاشق غذاخوری را به موادی که در حال تفت دادنش هستیم اضافه میکنیم و دوباره تفت میدهیم.

گردوها را به صورت ریز رنده میکنیم و به مواد اضافه میکنیم و تفت میدهیم و رب انار و نمک و فلفل و زردچوبه را هم اضافه کرده و تفت میدهیم حالا که مواد کاملا تفت داده شد و پخت زیر شعله را خاموش میکنیم. این مواد برای داخل شکم ماهی است که آماده کردیم.


مواد را داخل شکم ماهی ریخته و پر میکنیم و بعد برای اینکه مواد بیرون نریزد شکم ماهی را میدوزیم مثلا برای اینکار خلال دندان بهتر است.

یک ظرف را آماده میکنیم و داخلش را با روغن چرب میکنیم و ماهی را داخل ظرف گزاشته و سرخ میکنیم هر دو طرف ماهی را.


حالا داخل یک قابلمه آب ریخته میگزاریم بجوشد و سپس برنج خیس شده را شسته و داخل آب جوش میریزم و وقتی برنج نرم شد آن را آبکش میکنیم و داخل قابلمه روغن ریخته و سیب زمینی ها را برش زده و داخل قابلمه میگزاریم حالا برنج را به قابلمه اضافه میکنیم و مقداری از برنج را با زعفران مخلوط میکنیم و روی برنج میریزم برا تزئین و زیباتر دیده شدن غذای خوشمزه.

در آخر وقتی برنج پخت ماهی را روی برنج گزاشته و میل میکنیم. میتوانیم بدون برنج ماهی را بصورت خالی یا با نان میل کنیم. در اینجا من به شخصه ماهی را بدون برنج پختم و دستور پخت برنج را برای کسانی که دوس دارند با پلو بخورند نوشتم. نوش جان

ماهی شکم پر

آخرین آموزش ها
برترین ها