haraj logo
جستجو

خورش داوود پاشا

مواد لازم :
گوشت چرخ کرده : 500 گرمپیاز : 2 عددبرنج : 4 پیمانهبلغور گندم : 1/4 پیمانهپوره گوجه فرنگی : 1.5 پیمانهآب : به میزان لازمرب انار : 1 قاشق غذاخورینمک و فلفل : به میزان لازمرب گوجه فرنگی : 3 قاشق غذاخوریسیب زمینی : 2 عدد

داوود پاشا یکی از خورش هایی است که بسیار خوشمزه میباشد و توصیه میکنم حتما این غذا را تهیه کنید و از خوردن این خورش خوشمزه لذت ببرید. این غذا ابتدا در ترکیه تهیه میشده بعدها در دیگر کشورهای همسایه ترکیه هم این غذا را میپختند حال در ایران این خورش رواج یافته است. بسیار غذای مفیدی است و سرشار از انرژی میباشد. ماده اصلی این غذا گوشت چرخ کرده میباشد. بسیار غذای با پخت آسان و راحت و زمان پخت کمتری میباشد. این غذا را در وعده ناهار پخته و میل کنید زیرا برای وعده شام غذای سنگینی میباشد. در مهمانی های خانوادگی و مجالس با این خورش خوشمزه از مهمانان پذیرایی کنید.

نام این غذا در ترکیه داوود پاشا می گویند و ما هم با همین نام این غذا را می شناسیم. در این خورش ما گوشت چرخ کرده را بصورت قلقلی تهیه می کنیم که ظاهر زیبایی به خورش می دهد. این خورش خوشمزه خیلی شباهت زیادی به خورش فسنجان دارد به خاطر استفاده از رب انار و گوشت چرخ کرده و همانطور که می دانید رب انار دارای خواص زیادی است مخصوصا برای بیماران قلبی خیلی مفید است. قبل از تهیه این خورش خوشمزه لازم است نکاتی را در نظر داشته باشید.


1- میتوانید به جای آب از آب مرغ یا آب گوشت در تهیه این خورش استفاده کنید بستگی به خودتان دارد. توصیه میکنم آب مرغ یا آب گوشت را خودتان درست کنید و بصورت آماده خریداری نکنید.

2- میتوانید برای خوشمزه تر شدن خورش یک عدد سیب زمینی را بصورت ریز در خورش خرد کنید تا بپزد. سیب زمینی در دستور غذایی وجود ندارد و کاملا سلیقه ای است.

3- به جای رب گوجه فرنگی میتوانید گوجه فرنگی را رنده کنید و از رنده شده گوجه فرنگی در خورش استفاده کنید.

 


ابتدا در مرحله اول باید بلغور گندم را در ظرف حاوی آب خیس کنیم و به مدت 15 دقیقه که خیس خورد آبکشی می کنیم.

یک عدد از پیازها را پوست گرفته و میشوییم سپس یکی از پیازها را رنده میکنیم و آب پیاز را میگیریم و پیاز دوم را خلالی خرد میکنیم.

خورش داوود پاشا


گوشت چرخ کرده را با پیاز رنده شده و نمک و فلفل ورز میدهیم تا کاملا به خرد هم بروند و سپس بصورت قلقلی های کوچک درآورده و در ماهیتابه مقداری روغن ریخته و میگزاریم تا روغن کمی داغ شود اگر روغن داغ نشود ممکن است موقع سرخ شدن گوشت به ماهیتابه بچسبد و سپس کوفته قلقلی ها را سرخ میکنیم و هر دو دقیقه تفت میدهیم تا بصورت یکنواخت سرخ شود و نسوزد. بعد از سرخ شدن کوفته قلقلی ها را در ظرفی میریزیم.


در ماهیتابه مقداری روغن ریخته و اجازه میدهیم تا روغن داغ شود سپس پیاز خرد شده را در روغن تفت میدهیم و سرخ میکنیم. سپس به پیازها رب گوجه فرنگی را اضافه میکنیم و مقداری آب اضافه میکنیم و نمک و فلفل و رب انار را هم اضافه میکنیم و با هم مخلوط میکنیم تا مواد به خرد هم بروند و زیر شعله را متوسط کرده و اجازه میدهیم تا موادمان بجوشد.

در این مرحله کوفته قلقلی ها را نیز به خورش اضافه میکنیم و میگزاریم تا خورش بپزد و لعاب دار شود.

خورش داوود پاشا


ابتدا در قابلمه تا نصف آب مریزیم و مقداری هم نمک اضافه میکنیم و میگزاریم تا آب بجوشد. برنج از قبل خیس شده را شسته و داخل قابلمه میریزیم و میگزاریم تا برنج بپزد و نرم شود. یک دانه از برنج را برداشته و تست میکنیم اگر نرم بود یعنی پخته و زمان آبکش کردن است. برنج را آبکش کرده و داخل قابلمه مقداری روغن میریزیم و نان یا سیب زمینی برای ته دیگ در کف قابلمه میگزاریم و سپس برنج را اضافه میکنیم و روی اجاق گزاشته و شعله را کم میکنیم تا برنج بپزد و دم بکشد. و مقداری روغن به اندازه یک قاشق روی برنج میریزیم. بعد از پخت برنج را در ظرف کشیده و در کنارش در ظرفی دیگر خورش داوود پاشا را قرار میدهیم و میتوانیم با مواد دلخواه مثل زعفران و هر ماده دیگر برنج تزئین کنیم و میل کنیم. نوش جان

خورش داوود پاشا

آخرین آموزش ها
برترین ها