haraj logo
جستجو

کیک اسفنجی بدون فر

مواد لازم :
آرد سفید : 1 پیمانه شکر : 3/4 پیمانه تخم مرغ : 6 عدد وانیل : 1 قاشق چایخوری بکینگ پودر : 1 قاشق چایخوری کره : 2 قاشق غذا خوری شیر : 1/2 پیمانه نمک : 1/4 قاشق چایخوری روغن مایع : 2 قاشق غذا خوری سنگ نمک : 1 لیوان

به نام خدا

سلام به هاراجی های گل و گلاب ... و با صفا...

کیک اسفنجی بدون فر کیک خوشمزه ای هست که در مجالس خودمانی و مهمانی های ساده درست می شود و به شکل های مختلف تزیین شده و میل می گردد.

شاید اول فکر کنید که چون بدون فر تهیه می شود بی کیفیت بوده و یا درست کردن و یا پختن آن شما را به درد سر می اندازد ولی باید بگم اصلا این طور نیست اگر حوصله داشته باشید و تمام مراحل را با دقت لازم انجام بدید خیلی سریع و راحت درست می شود.


 ابتدا قالب مورد نظر کیک را کمی با روغن مایع چرب کنید بعد خیلی مرتب داخل آن را با کاغذ روغنی پوشش دهید و آماده کنار بگذارید.

 

در داخل قابلمه و یا زود پز مناسبی مقداری سنگ نمک ریخته و روی حرارت با شعله ملایم قرار دهید تا گرم شود.

کیک اسفنجی بدون فر

 

شیر را در داخل ظرف مناسبی می ریزیم و روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم وقتی یه جوش زد از روی حرارت برداشته تا سرد شود. (با انجام این کار مطمئن می شویم که شیر سالم است).


آرد را دو الی سه بار الک می کنیم تا نا خالصی نداشته باشد بعد در داخل ظرف مناسبی ریخته و آماده کنار می گذاریم.


تخم مرغ ها را شکسته و سفیده و زرده آن ها را جدا کرده و هر کدام را در ظرف مناسب جدا گانه ای می ریزیم.


در داخل ظرفی که سفیده تخم مرغ هست به اندازه دو قاشق مربا خوری شکر را اضافه کرده و با هم زن خوب هم می زنیم تا وقتی که تبدیل به یک مایه سفید رنگ و نرم شود بعد آماده کنار می گذاریم.

کیک اسفنجی بدون فر

 

در ادامه در داخل ظرفی که زرده تخم مرغ هست وانیل و باقی مانده شکر و به اندازه یک چهارم شیر را می ریزیم و با هم زن خوب هم می زنیم تا با هم مخلوط شده و کاملا ترکیب شوند.


حال آرد الک شده و بکینگ پودر و کره ذوب شده را به همراه مقداری از نمک را اضافه می کنیم و مجددا با هم زن خوب و به آرامی هم می زنیم تا با هم مواد مخلوط شده و ترکیب شوند.

کیک اسفنجی بدون فر

 

حال کم کم مواد مخلوطی سفیده تخم مرغ را به مواد مخلوطی زرده تخم مرغ و آرد اضافه می کنیم و خوب مواد را زیر و رو کرده و هم می زنیم تا کاملا مخلوط شده و ترکیب شوند.

کیک اسفنجی بدون فر

 مرحله دهم تهیه کیک اسفنجی بدون فر:

 حال باقی مانده شیر را کم کم اضافه می کنیم و آرام آرام هم می زنیم تا یک مایه غلیظ و خمیری درست شود.

کیک اسفنجی بدون فر

 

حال مایه کیک اسفنجی درست شده است آن را در قالب کیک آماده شده بریزید.


قالب کیک اسفنجی را در داخل قابلمه و یا زود پزی که سنگ نمک ریخته بودید و روی حرارت گذاشته بودید تا گرم شود بگذارید.

کیک اسفنجی بدون فر


حال روی قالب کیک اسفنجی را با فویل پوشش دهید و سپس درب قابلمه یا زود پز را به مدت 40 الی 50 دقیقه بگذارید تا کاملا پخته شود.

برای تست بعد از زمان مقرر یک خلال دندان را داخل کیک فرو ببرید اگر هنگام بیرون آمدن تمیز بود کیک اسفنجی پخته است.

کیک اسفنجی بدون فر

 

حال کیک اسفنجی بدون فر آماده است قالب کیک را در داخل بشقاب مناسبی بر عکس کنید بعد کاغذ روغنی را بردارید سپس برش زده و در کنار خانواده محترم میل کنید.

نوش ... جان ...

کیک اسفنجی بدون فر


اگر خواستید کیک اسفنجی را با فر بپزید فر را 10 دقیقه قبل روشن کرده و دمای آن را روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم کنید بعد مایه کیک اسفنجی را در قالب چرب شده بریزید و به مدت 30 الی 40 دقیقه در فر بگذارید.

بعد از زمان مقرر کیک اسفنجی آماده می شود.

آخرین آموزش ها
برترین ها