haraj logo
جستجو

خوراک کله گنجشکی

مواد لازم :
گوشت چرخ کرده : 300 گرمپیاز : دو عددسیب زمینی : یک عددهویج : یک عددگوجه فرنگی : دو عددآرد نخودچی : دو قاشق غذا خوریرب گوجه فرنگی : دو قاشق غذا خوریجعفری : به مقدار لازمنمک،فلفل،زردچوبه : به مقدار لازمپودر پیاز : به مقدار لازم


خوراک کله گنجشکی یه خوراک کوفته ریزه هست که همون کوفته فوری به حساب میاد خیلی خوش مزه و راحت هست و برای وقتایی که زمان کمی برای آشپزی داریم کاملا مناسبه و کار آمده. می تونید این خوراک رو هم با نون و هم با برنج سرو کنید فرقی نداره. حتی می تونید ساده سرو کنید چون وجود سیب زمینی این غذا رو کامل می کنه.

ابتدا برای تهیه خوراک کله گنجشکی باید گوشت خوبی رو انتخاب کنید گوشت مناسب برای این خوراک گوشت کم چرب هست که انسجام بیشتری داره و احتمال وا رفتن اون خیلی کمتر هست. ابتدا پیاز مون رو پوست می کنیم و اون رو خوب رنده می کنیم. اگر آب اون زیاد بود کمی از اب پیاز رو می گیریم و می ذاریم داخل یه کاسه. گوشت مون رو به کاسه پیاز ها انتقال می دیم. کمی نمک و فلفل سیاه و زرد چوبه و کمی پودر پیاز و کمی آرد نخود چی بهش اضافه می کنیم. کمی جعفری هم بهش اضافه می کنیم. مواد رو خوب با دست ورز می دیم تا به خوبی با هم دیگه ترکیب بشه و مواد به خورد هم دیگه برن.

مواد که خوب با هم دیگه ترکیب شدن حالا روی مواد مون رو می پوشونیم و می ذاریم تا توی یخچال به مدت یک ساعت بمونه و حسابی مزه دار بشه. اگر عجله دارید نیازی به این مرحله نیست و می شه به راحتی شروع به پختن اون بکنید.

سیب زمینی ها مون رو خوب می شوریم تا خاک های اون پاک بشه. حالا سیب زمینی ها مون رو پوست می کنیم و اون ها رو نگینی خورد می کنیم و می ذاریم کناری تا بمونه. هویج مون رو هم خوب می شوریم و اون رو پوست می کنیم و نگینی درشت خورد می کنیم و می ذاریم تا بمونه. پیاز مون رو هم پوست می کنیم و می شوریم و نگینی خورد می کنیم و می ذاریم تا بمونه.

 خوراک کله گنجشکی


ابتدا یه ماهی تابه مناسب انتخاب می کنیم و می ذاریم روی حرارت تا داغ بشه. وقتی که خوب داغ شد حالا کمی روغن داخل ماهی تابه می ریزیم و می ذاریم تا روغن هم به خوبی د اغ بشه. حالا گوشت مون رو از داخل یخچال در میاریم و از اون کوفته های کوچیکی درست می کنیم و داخل ماهی تابه قرار می دیم و اون ها رو کمی سرخ می کنیم. اجازه می دیم تا خوب کوفته ها مون سرخ بشن. خوب که سرخ شدن حالا کوفته ها مون و از روی حرارت بر می داریم و می ذاریم کناری تا بمونه.

یه قابلمه مناسب انتخاب می کنیم و روی حرارت قرار می دیم و می ذاریم تا داغ بشه. خوب که داغ شد حالا کمی روغن داخل قابلمه می ریزیم و می ذاریم تا روغن هم به خوبی داغ بشه. پیاز مون رو به قابلمه اضافه می کنیم و خوب داخل روغن تفت می دیم. پیاز که تفت خورد و طلایی رنگ شد حالا سیب زمینی های خورد شده و هویج خورد شده رو بهش اضافه می کنیم. کوفته های سرخ شده مون رو هم بهش اضافه می کنیم. رب گوجه فرنگی مون رو بهش اضافه می کنیم. کمی مواد مون رو هم می زنیم تا رب به همه جای مواد برسه و کمی سرخ بشه و از خامی در بیاد.

گوجه فرنگی ها مون رو هم رنده می کنیم و خوب که پوره شدن به ترکیب اضافه می کنیم. کمی آب به قابلمه اضافه می کنیم. کمی نمک و فلفل سیاه و زرد چوبه و پودر پیاز به آب قابلمه اضافه می کنیم. اجازه می دیم تا به جوش بیاد.

 

خوراک کله گنجشکی

خوراک کله گنجشکی

خوراک کله گنجشکی


وقتی که آب به جوش اومد زیر حرارت رو ملایم می کنیم و اجازه می دیم تا خوراک مون به مدت یک ساعت بمونه و بپزه و خوب جا بیوفته. آب غذا رو خیلی نریزید دو لیوان آب برای این خوراک کافیه. اگر خوراک رو با نون سرو می کنید کم آب باشه بهتره و اگه خوراک رو با برنج سرو می کنیم کمی آب دار باشه بهتره و اگر ساده سرو می کنید هم آب دار بهتره. وقتی که خوراک مون پخت و آب اون کم شد حالا زیر حرارت رو خاموش می کنیم و خوراک مون رو داخل ظرف مناسب می کشیم و سرو می کنیم.

خوراک کله گنجشکی

آخرین آموزش ها
برترین ها