haraj logo
جستجو

آبگوشت ترشی ( غذای محلی بختیاری )

مواد لازم :
گوشت : 3 تکه استخوانیسیب زمینی : 2 عدد متوسطنخود : ربع کیلوروغن : به مقدار لازمآب : به مقدار لازمبرنج ایرانی : به مقدار خیلی خیلی کمدانه انار خشک شده : 1 لیوانرب انار : 2 قاشق غذاخورینمک و فلفل : به میزان لازمزرد چوبه : به میزان لازمادویه کاری : به میزان لازمپیاز : 1 عدد

سلام. دوستای گلم امروز میخوام ،طرز تهیه یه غذای محلی بختیاری رو براتون توضیح بدم، امیدوارم که دوست داشته باشین. در ابتدا پیاز را پوست گرفته، آن را نگینی خرد کرده و با مقداری روغن، در قابلمه تفت می دهیم. سپس گوشت را که از قبل شسته ایم به پیاز اضافه می کنیم و می گذاریم تا گوشت به خوبی سرخ شود و بعد ادویه کاری، زرد چوبه و فلفل را به میزان دلخواه اضافه نموده و کمی با گوشت و پیاز تفت می دهیم. سپس نخود هایی را که از قبل در آب خیسانده ایم (به مدت نیم ساعت)، به مواد گفته شده اضافه می کنیم. حالا باید به قابلمه، مقداری آب اضافه کنیم  و شعله زیر آن را ملایم کرده، تا گوشت و نخود به آرامی بپزد. حال می توانیم سیب زمینی ها را پوست گرفته و به صورت مربعی خرد کنیم و به مواد درون قابلمه اضافه کنیم.

در این فاصله می توانیم ترشی انار (دانه های انار به صورت خشک شده)، را به صورت جداگانه در ظرف دیگری با کمی آب مخلوط کرده و آن را روی شعله زیاد قرار دهیم تا زمانیکه به جوش آمد، شعله را کم کرده تا به آرامی  بجوشد و آب به رنگ تیره در آید. (ما فقط به آب ترشی انار نیاز داریم و خود دانه ها را در نهایت پخت دور می ریزیم.) حال ترشی را آبکش نموده و آب حاصل از آن ها را به مواد درون قابلمه که پخته شده اند، اضافه می کنیم (توجه داشته باشید که آب ترشی را در ابتدای پخت به مواد اضافه نکنید ، زیرا باعث سفت شدن گوشت می شود ).بهتر است مقدار کمی هم برنج به مواد درون قابلمه اضافه کنیم. (افزودن برنج بخاطر لعاب دار شدن و هضم راحت غذا است.) حالا می توانیم نمک را به مقدار دلخواه به بقیه مواداضافه کنیم.

هنگامی که مواد درون قابلمه به خوبی پخته و عجین شدند، بهتر است به آن دو قاشق غذاخوری رب انار اضافه کنیم که غذای ما خوشمزه تر شود. (گاهی ممکن است دانه های انار شیرین باشد. به همین دلیل افزودن رب انار لازم است)، در نهایت، بعد از اضافه کردن همه مواد گفته شده، می گذاریم تا آب قابلمه کمی بخار شود. در نهایت غدای ما آماده ی سرو است. امیدوارم که دستور غذا مورد پسند شما عزیزان باشد. نوش جان.

آبگوشت ترشی

آخرین آموزش ها
برترین ها