haraj logo
جستجو

شاک شوک

مواد لازم :
سیب زمینی : 2 عددبادمجان : 1 عددکدو : 1 عددگوجه فرنگی : 3 عددسیر : 3 حبهپیاز : 1 عددنمک،فلفل،زردچوبه : مقداریکنسرو ذرت : 1 قاشق غذاخوریرب گوجه فرنگی : 1 قاشق غذاخوریروغن هسته انگور : مقداریعصاره گوشت یا مرغ : 1 قرص

شاک شوک یکی از غذاهای لذیذ کشور ترکیه است. 


2 عدد سیب زمینی درشت را بشویید تا گل و خاک آن شسته شود. سیب زمینی ها را داخل یک قابلمه یا کتری بگذارید روی آن آب بریزید و روی اجاق قرار دهید تا با حرارت ملایم بپزد. مدت زمان پخت سیب زمینی روی شعله ملایم حدودا 45-60 دقیقه خواهد بود البته بستگی به اندازه سیب زمینی ها دارد.

از نکات کلیدی برای پختن بهتر سیب زمینی ها می توان به این موارد اشاره کرد که آب روی سیب زمینی ها درون قابلمه باید به اندازه باشد یعنی روی سیب زمینی را بپوشاند کم بودن آب درون قابلمه باعث می شود پس از مدتی که آب بجوش رفت نیمه ایی از هر سیب زمینی خام بماند. درب قابلمه را نیمه بسته بگذارید تا از به جوش رفتن سریع آب جلوگیری شود. برای تهیه سیب زمینی آب پز شده حتما از سیب زمینی های با پوست نازک و سالم استفاده کنید و هرگز پوست سیب زمینی را نگیرید. 

شاک شوک

پس از پختن سیب زمینی ها آن ها را زیر آب سرد بگیرید و کنار بگذارید تا مقداری خنک شوند. سپس پوست آن ها را بگیرید و با یک چاقو تیز آن ها را به قطعات متوسط خرد کنید. 

3 عدد گوجه فرنگی را با رنده حفره درشت، رنده کنید. قبل از رنده کردن بهتر است گوجه فرنگی ها را بشویید از وسط دو نیمه کنید و با یک قاشق کوچک چایخوری هسته های آن ها را در بیاورید. اگر هسته های گوجه فرنگی در غذا مشاهده نشوند بهتر خواهد بود. همچنین اگر تمایلی به پوست گوجه فرنگی ها ندارید پوست آن ها را هم بگیرید و بعد رنده شان کنید. 

شاک شوک


1 عدد پیاز و 3 حبه سیر را پوست بگیرید و خردشان کنید به قطعات بسیار کوچک. تابه را روی حرارت بگذارید و مقداری روغن هسته انگور به تابه بی افزایید و بگذارید روغن گرم شود سپس سیر و پیاز خرد شده را به تابه بی افزایید و مدام تفت دهید تا سیر و پیاز نرم و زرد رنگ شوند.

سپس 1 قاشق رب گوجه فرنگی را هم به سیر و پیاز نرم شده بی افزایید و تفت دهید تا رب گوجه فرنگی دانه دانه شود حالا نوبت به پاشیدن ادویه جات است مقداری نمک و فلفل و زردچوبه به مواد درون تابه افزوده و گوجه فرنگی های رنده شده را هم بی افزایید پس از کمی جوشیدن آب گوجه فرنگی ها گاز را خاموش کنید. 


یک عدد کدو و یک عدد بادمجان قلمی و جوان را بدون آن که پوست بگیرید بشویید، کلاهک آن ها را در بیاورید. کدو را با پوست حلقه حلقه نمایید. بادمجان را هم با پوست به تکه های کوچک خرد کنید. قطعات بادمجان را به مدت نیم ساعت در آب نمک بخوابانید تا با مصرف مقدار کمتری روغن سرخ شوند. بادمجان و کدو را در تابه ایی از روغن سرخ کنید.

اخیرا در آشپزی های ملل مختلف دیده می شود که بادمجان و کدو را با پوست مورد استفاده قرار می دهند این صیفی جات خوش طعم پوستی دارند با ارزش غذایی بسیار بالا! البته در صورتی که پوست آن ها براق، سالم و محکم باشد. ضمنا این روش آشپزی ظاهر زیباتری را هم به غذایتان می دهد.


تکه های کدو و بادمجان سرخ شده را به مایه گوجه فرنگی درون تابه بی افزایید، 1 قاشق کنسرو ذرت را هم اضافه کنید، 1 عدد قرص عصاره مرغ یا گوشت بره را هم در نصف فنجان آب گرم حل کنید و به مواد قبل اضافه نمایید زیر اجاق را روشن کنید و اجازه دهید همه مواد با هم بپزند. 

پس از آن که مواد به جوش آمد و غلیظ شد. سیب زمینی های پخته و خرد شده را داخل یک ظرف بریزید و سس سبزیجات درون تابه را روی آن ها بریزید و از دو تا قاشق کمک بگیرید و از دو طرف سیب زمینی ها را به سس آغشته کنید. این خوراک را با سبزی تازه و نان لواش میل کنید. نوش جان

اگر سیب زمینی ها را هنگام آب پز کردن تقریبا نیم پز از آب خارج کنید می توانید آن ها را با سسی که تهیه کردید یک بار دیگر بپزید. در هر صورت این دو روش هیچ تفاوتی ندارند. 

شاک شوک

آخرین آموزش ها
برترین ها