haraj logo
جستجو

شیرین قاتق شمالی

مواد لازم :
سینه مرغ : 400 گرمآلو بخارا : 1 پیمانهپیاز : 3 عددقیسی : 1/2 پیمانهکشمش : 1 پیمانهرب گوجه فرنگی : 2 قاشق غذاخورینمک فلفل زردچوبه : مقدار کافیروغن مایع : مقدار کافیشکر : مقدار کافیآبلیمو : 1 قاشق غذاخوریزعفران دمکرده : مقدار کافیزعفران دمکرده : 2 قاشق غذاخوریگوجه فرنگی : 1 عدد

از غذاهای خوشمزه گیلانی که بسیار راحت و آسان و در زمان تقریبا کم درست می شود شیرین قاتق ( شیرین خورشت) می باشد. واژه قاتق در زبان شمالی به معنی خورشت است.انواع مختلف قاتق در شمال وجود دارد که از انواع قاتق ها می توان باقلا قاتق- ترش واش قاتق و شیرین قاتق و ...را نام برد.خورشت شیرین قاتق هم با مرغ و همراه با آلو بخارا و قیسی درست می شودو هم با گوشت قابل تهیه است .این خورشت بسته به ذائقه می تواند طعم ترش و یا شیرین و یا ملس داشته باشد. در اینجا طرز تهیه این خورشت خوشمزه شمال کشوری را برایتان می نویسم . این خوشت همراه با برنج برای وعده غذایی ناهار بسیار مناسب است.


ابتدا و برای شروع قیسی ها و آلوها و کشمش ها را با آب می شوریم و آنها را به مدت 1 ساعت در آب قرار می دهیم تا خیس بخورند.   

شیرین قاتق شمالی


سپس در این مرحله 400 گرم سینه مرغ ( در صورت تمایل می توان از ران مرغ و یا ترکیب ران و سینه مرغ استفاده کرد) را با اب می شوریم و با چاقو آن را تکه ای و درشت برش می زنیم. داخل یک قابلمه را کمی آب می ریزیم و قابلمه را روی شعله گاز می گذاریم و زیر گاز را روشن می کنیم و وقتی آب جوش آمد،  سینه مرغ را داخل قابلمه می اندازیم . برای اینکه بو و طعم مرغ عوض شود همراه آن 1 عدد پیاز خرد شده و نمک و فلفل و زردچوبه را به مقدار کافی به قابلمه حاوی سینه مرغ اضافه می کنیم و درب قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم مرغ بپزد.وقتی مرغ پخت آن را از قابلمه خارج می کنیم. آب مرغ را از صافی عبور داده و کنار می گذاریم. 

شیرین قاتق شمالی


سپس در این مرحله 2 عدد پیاز را با آب می شوریم و با چاقو پوست می کنیم و به صورت مکعبی آنها را خرد می کنیم . داخل یک تابه روغن می ریزیم و وقتی روغن داغ شد پیازها را در روغن همراه با کمی زردچوبه تفت می دهیم تا کم حجم شود.سپس پیازهای سرخ شده را از تابه بیرون می اوریم و در یک ظرف می ریزیم.


سپس در این مرحله در همان تابه آلو و قیسی و کشمش های خیس خورده  را تفت می دهیم.


سپس در این مرحله داخل یک تابه کمی روغن مایع می ریزیم و تابه را روی گاز می گذاریم و وقتی روغن داغ شد مرغهای تکه ای پخته شده را در روغن تفت می دهیم تا طلایی شود.سپس یک قابلمه بر می داریم و مرغهای تکه ای سرخ شده در روغن و آلو و قیسی های تفت خورده را داخل قابلمه می ریزیم . آب مرغ را نیز داخل قابلمه می ریزیم( اگر آب مرغ ما خشک شده بود و یا کم بود آب معمولی داخل قابلمه می ریزیم باید 2 لیوان اب داخل قابلمه باشد) .سپس قابلمه را روی گاز می گذاریم و زیر گاز را روشن می کنیم و اجازه می دهیم تا آب آن به جوش آید.


سپس در این مرحله وقتی مواد داخل قابلمه چند قل خوردند پیازهای سرخ شده را همراه با 2 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده به قابلمه اضافه می کنیم و منتظر می شویم مواد مزه دار شوند و طعمها به خورد هم بروند.


سپس در این مرحله داخل یک تابه کمی روغن مایع می ریزیم و تابه را روی گاز می گذاریم و وقتی روغن داغ شد 2 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی را همراه با 1 عدد گوجه فرنگی رنده شده در روغن داخل تابه تفت می دهیم تا بوی خامی آن گرفته شود و رنگ آن بیشتر شود.سپس رب را همراه با نمک و فلفل و آبلیمو به قابلمه خورشت آاضافه می کنیم و درب قابلمه را می بندیم و شعله را کم می کنیم .

شیرین قاتق شمالی


سپس در مرحله آخر و در 15 دقیقه آخر آماده شدن خورشت شکر به مقدار کافی بسته به ذائقه و کشمش را به خوشت اضافه می کنیم. وقتی خورشت جا افتادو خیلی کم آب شد آن را در یک ظرف مناسب می ریزیم و برای ناهار با برنج کته می خوریم.

شیرین قاتق شمالی

آخرین آموزش ها
برترین ها