haraj logo
جستجو

نان پنیری شیرمال

مواد لازم :
شیر ولرم : 2/3 پیمانهخمیر مایه فوری : 2 قاشق چایخوریشکر : 1 لیوانارد : 2 پیمانهنمک : یک پنسروغن مایع : 3 قاشق غذاخوریپنیر خامه ای : مقدار کافیبکینگ پودر : 1/2 قاشق چایخوریزرده تخم مرغ : 1 عددابلیمو : نصف قاشق چایخوریکنجد : مقدار کافی

یکی از نانهای خوشمزه که حالت نان شیرمال داشته و دارای شهد است و در وسط نان پنیر قرار دارد و طرز تهیه راحتی دارد نان شیرمال پنیری است . این نان خوشمزه بخاطر داشتن پنیر بیشتر برای صبحانه و همراه با چای و کره و مربا مناسب است.

در این مطلب طرز تهیه این نان را که شامل شیر ولرم و شکر و نمک و پنیر خامه ای و خمیر مایه فوری و ارد و روغن مایع و بکینگ پودر و زرده تخم مرغ و کنجد و ابلیمو است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل درست کرده و از خوردن ان برای وعده غذایی صبحانه لذت ببرید.ضمنا توجه شود این نان نوعی نان شک پر و دارای شهد است.


ابتدا و برای شروع 2 قاشق چایخوری خمیر مایه و 1 قاشق چایخوری شکر و2/3 پیمانه شیر ولرم را داخل یک ظرف ریخته و انها را با هم مخلوط می کنیم و انها را برای 10 دقیقه در یک کنار قرار می دهیم تا خمیر مایه عمل کند و حجم مواد زیاد شود.

نان پنیری شیرمال


در ادامه 2 پیمانه ارد و یک پنس نمک و 1/2 قاشق چایخوری بکینگ پودر و 2 قاشق غذاخوری شکر را داخل یک ظرف می ریزیم و انها را با هم مخلوط می کنیم و سپس خمیر مایه عمل امده در مرحله قبل را به مواد مان اضافه می کنیم و با انها 5 دقیقه ورز می دهیم.سپس روغن مایع را به مواد نان اضافه می کنیم و خمیر را برای 5 دقیقه دیگر ورز می دهیم تا خمیر لطیفی حاصل شود.

نان پنیری شیرمال


در ادامه یک ظرف را با کمی روغن چرب می کنیم و خمیر اماده شده در مرحله قبل را داخل ظرف گذاشته و روی ان را سلفون می کشیم و به خمیر 1 ساعت در محیط اتاق استراحت می دهیم تا حجمش دو برابر شود.


در ادامه پس از 1 ساعت استراحت خمیر را به 32 چونه تقسیم می کنیم و انها را با دست گرد می کنیم و وسط هر کدام کمی پنیر خامه ای می گذاریم و سپس خمیر را مجددا گرد می کنیم (اول خمیر را به دو قسمت تقسیم کنید و سپس هر دو قسمت را نصف کنید و به همین شکل ادامه دهید تا خمیر به 32 قسمت تقسیم شود) .

 

نان پنیری شیرمال


سپس خمیرها را در داخل یک قالب چرب شده با روغن مایع می گذاریم ( در صورت تمایل می توان از کاغذ روغنی استفاده کرد) و به انها استراحت دوم را برای مدت 20 دقیقه می دهیم تا حجم خمیر ها زیاد شود.سپس روی خمیرها را  زرده تخم مرغ  همزده برای رومال استفاده می کنیم و روی سطح نان را با قلمو از رومال تهیه شده می مالیم تا نان ما خوشرنگ شود و در انتها کمی کنجد برای تزیین روی نان می ریزیم .

 

نان پنیری شیرمال


در ادامه قالب را داخل فر با حرارت 180 درجه سانتی گراد که از قبل گرم شده بود و برای مدت 30 دقیقه قرار می دهیم تا نان بپزد و اماده شود.

سپس تا فاصله ای که نان بپزد سراغ تهیه شربت نان می رویم.


در ادامه شربت و یا شهد این نان را تهیه می کنیم و برای این منظور ، مابقی شکر را همراه با 1 لیوان اب داخل یک قابلمه می ریزیم و ان را روی حرارت گاز می گذاریم و شکر را مدام هم می زنیم تا در ب حل شود و مواد ما غلیظ شود.سپس وقتی شربت غلیظ شد ان را از روی گاز برداشته و نصف قاشق غذاخوری ابلیمو به ان اضافه می کنیم تا شربت بار ما شکرک نزند و منتظر می شویم تا شربت سرد شود.

 

نان پنیری شیرمال


در ادامه وقتی نان پخت ان را از فر بیرون اورده و وقتی کمی سرد شد از شربت خنک شده و تهیه شده در مرحله قبل روی ان می ریزیم.اکنون نان ما اماده است. ان را در ظرف مناسب می گذاریم و برای وعده غذایی صبحانه همراه با چای و کره و مربا ان را میل می کنیم و یا برای عصرانه و یا میان وعده غذایی کودکان در مدرسه از ان استفاده می کنیم.نوش جان

امیدوارم از دستور پخت این نان خوشمزه لذت برید و ان را تهیه نمایید.

نان پنیری شیرمال

آخرین آموزش ها
برترین ها