haraj logo
جستجو

پاته دریایی

مواد لازم :
تن ماهی : 1 قوطیمیگو : 500 گرمکره : 90 گرمپیازچه : 4 عددسیر : 2 حبهشوید خشک : 1 قاشق غذاخوریخامه پرچرب : نصف فنجاننمک و فلفل : به مقدار کافیلیمو ترش : 1 عدد

پاته (patie)  به انواعی از غذاها گفته می شود که ظاهری پوره مانند و خمیری دارند. همه موادی که برای تهیه پاته مورد استفاده قرار می گیرند باید داخل مخلوط کن یا بلندر پوره شوند؛ پس شما حتما باید این وسیله برقی (مخلوط کن/بلندر) را در اختیار داشته باشید و بعد شروع به آشپزی کنید. پاته با نان به خصوص نان تست همراه شده و به عنوان عصرانه میل می شود. هر چقدر که ادویه جات و سبزیجات خشک و معطر انواع پاته ها بیشتر باشد طعم و مزه آن ها بهتر می شود. 


ابتدا 500 گرم یا همان نیم کیلو میگو را پاک کنید و بشویید( باید سر و دم و رگ سیاه داخل هر عدد میگو جدا شود و در نهایت شسته شود). یک قابلمه حاوی آب و مقداری نمک روی گاز قرار دهید تا آب به جوش بیاید پس از قل خوردن، تهاراجمیگوهای پاک شده و آب نصف یک عدد لیموترش را داخل قابلمه بریزید و آنقدر صبر کنید تا میگوها درون قابلمه آب پز و پخته شوند. پس از آن که تشخیص دادید که میگو ها پخته شده اند قابلمه را از روی حرارت بردارید و محتویات درون آن را داخل یک صافی بریزید تا در نهایت میگوهای پخته شده درون صافی باقی بمانند. خب! میگو های پخته شده را کنار می گذاریم تا مقداری خنک شوند. 

پاته دریایی


1 قوطی تن ماهی داریم. قوطی تن ماهی را در آب جوش قرار داده و بجوشانید. سپس درب قوطی را باز کنید و همان درب را روی گوشت ماهی فشار دهید تا روغن اضافی آن خارج شود. روغن را دور بریزید. 


4 ساقه پیازچه را بشویید و تمیز کنید و سپس خرد نمایید.

پاته دریایی

4 حبه سیر را هم پوست گرفته و رنده کنید. یک تابه را روی حرارت قرار داده و 90 گرم کره را به آن اضافه نمایید سپس پیازچه خرد شده و سیر رنده شده را داخل روغن بریزید و شروع به تفت دادن کنید تا مقداری پیازچه ها نرم شوند و زیر حرارت گاز را خاموش نمایید. 


حالا نوبت به پوره کردن مواد است؛ یک بلندر یا مخلوط کن را جلوی دستتان قرار دهید، گوشت ماهی را داخل آن بریزید سپس میگوهای آبپز شده را به آن اضافه نمایید، مقداری نمک و فلفل را هم افزوده و در آخر نصف فنجان خامه پرچرب، 1 قاشق غذاخوری شوید خشک و سیر و پیازچه تفت داده شده را بیفزایید دکمه بلندر را بزنید و چندین دور بگردانید تا همه مواد له شده و پوره شوند. مواد را داخل یک ظرف بریزید و آب نصف باقی مانده لیموترش را بگیرید و داخل پاته بریزید و هم بزنید. این پاته را باید با نان تست سرو کنید. نوش جان!

پاته دریایی


 می توانید به جای تن ماهی از فیله ماهی تازه استفاده نمایید، در این صورت باید ماهی تازه را سرخ یا بخارپز کنید و تهاراجاستخوان ها را از گوشت ماهی تفکیک نمایید. حتما از خامه غلیظ و پرچرب استفاده کنید. 


اگر تمایل داشته باشید می توانید از شوید تازه استفاده کنید که باید شوید را پاک کنید و بشویید و سپس ساطوری خرد نمایید و به پاته اضافه کنید. 


به جای یک عدد لیموی تازه می توانید از آب لیمو استفاده کنید. ریختن آب لیمو در قابلمه آب جوش فقط برای مزه دار کردن گوشت میگوهاست. 


پاک کردن و شستن میگو کار سختی نیست، همیشه به خاطر داشته باشید که باید میگو را با آب سرد بشویید و حین پاک کردن هرگز از آب گرم استفاده ننمایید. در بعضی غذاها معمولا سر میگو را نگه می دارند و آن هایی که اهلش هستند می دانند که خوردنش هم مزه خوبی دارد اما اگر حالتان را بد می کند باید سر میگو را جدا کنید.

در مورد این غذا هم باید سر میگو ها را جدا کنید، سپس به سراغ پاها بروید، پاها را بکنید و در نهایت با یک چاقو تیز از ناحیه شکمی یک شکاف روی پوست میگو ایجاد کرده و پوست و در آخر سیاه رگ میگو را جدا کنید و یک آب بشویید. هرگز میگو پاک نشده را فریز نکنید؛ میگو را پس از پاک کردن بسته بندی کرده یا درن ظروف با درب محکم قرار داده و در فریزر بگذارید.  

 

آخرین آموزش ها
برترین ها