haraj logo
جستجو

خوراک ماهی ساردین

مواد لازم :
ماهی ساردین : 10 عددجعفری : چند شاخهسبزی دلمه : 100 گرمکره : 50 گرمنمک و فلفل : به مقدار لازمنان خشک : 100 گرمروغن زیتون : 3 قاشق غذاخوریلیموترش : 1 عددسرکه : مقداری

ماهی ساردین از ماهی های کوچک جثه بوده و جز ماهی های روغنی به حساب می آید. از آن جایی که اندازه ماهی های ساردین بزرگ نیس بهتر است با باله و سر پخته یا کباب شوند؛ چون ظاهر آراسته تری به غذا می دهند از طرفی پختن ماهی با سر دو مزیت دارد: 1. پختن ماهی ها با سر موجب می شود که مزه آن ها از بین نرود. 2. اگر سر ماهی را جدا نکنید هنگام طبخ بخار ایجاد شده از ماهی خارج نمی شود و همین موجب می گردد که ماهی زودتر پخته شود. 

ماهی ساردین سرشار از مواد مغذی و ویتامین هاست، که بیشتر به شکل کنسروی دیده می شود، مصرف تازه صید شده این ماهی طعم و بوی تندی دارد اما روش های مختلفی وجود دارد که به کمک آن ها می توان این مزه و بوی تند ماهی ساردین را تقلیل داد: 1. برای طبخ ماهی ساردین از کره استفاده کنید چرا که عطر کره هر غذایی را خوش عطر و خوشمزه می کند. 2. از سرکه و آبلیمو استفاده کنید، سرکه و آبلیمو از چاشنی های همیشگی غذاهای دریایی بوده و بافت ماهی را ترد و ترش مزه می کنند؛ اگر از لیموی تازه استفاده می کنید کمی از پوست لیمو را هم رنده کنید و روی ماهی بریزید. 3. از آرد سوخاری یا نان خشک کوبیده شده و ادویه جات استفاده کنید. 4. از سبزیجات خوش طعمی مثل جعفری یا گشنیز خرد شده برای بهتر شدن طعم ماهی کمک بگیرید.


ماهی را پاک و تمیز کنید و برای طبخ آماده نمایید.

ابتدا 10 عدد ماهی ساردین تازه و در اندازه متوسط را بیاورید با پشت یک کارد تیز پولک های آن را بتراشید.

خوراک ماهی ساردین

سپس از زیر شکم، آن ها را برش بزنید و محتویات درون شکم آن ها را خالی کنید این کار را برای همه ماهی ها انجام دهید، آن ها را داخل یک سبد بی اندازید و زیر آب شستشو دهید سپس آن ها را داخل آبکش قرار داده و بگذارید آب اضافی آن ها برود، با یک حوله یا پارچه تمیز ماهی ها را خشک کرده و داخل یک ظرف بچینید به مدت 1 ساعت در یخچال قرار دهید. (درب ظرف را ببندید یا روی ماهی ها سلفون بکشید تا بوی ماهی در یخچال پخش نشود)

خوراک ماهی ساردین


مواد لازم برای طعم دادن به ماهی ساردین را آماده کنید. 

چند شاخه جعفری تازه را بشویید، ساقه آن ها را کوتاه کرده و سپس خردش کنید و کنار بگذارید. 

100 گرم نان خشک را با هاون بکوبید تا ریز ریز و خرد شود.

خوراک ماهی ساردین

سپس 50 گرم کره را داخل یک تابه بی اندازید تا ذوب شود سپس نان خشک کوبیده را به آن اضافه کنید و کره را با نان خشک مخلوط کرده و تفت بدهید کمی که بوی نان خشک بلند شد تابه را از روی حرارت بردارید و گاز را خاموش کنید. مقداری نمک و فلفل و 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون را به آن اضافه کنید، آب نصف یک عدد لیمو ترش را هم به آن اضافه کرده و همه مواد را باهم مخلوط کنید. 

خوراک ماهی ساردین

ماهی های ساردین را از یخچال بیرون بیاورید سپس درون شکم ماهی را باز کرده و از مواد قبل داخل آن ها بمالید.


ماهی را درون فر قرار دهید تا کباب شوند.

یک سینی فر را بیاورید و یک کاغذ روغنی داخل آن بی اندازید، 1 قاشق روغن زیتون باقی مانده را با کمی سرکه مخلوط کنید و نصف دیگر لیمو ترش را فشار داده و به مواد قبل اضافه کنید، این مواد را روی کاغذ روغنی بریزید و ماهی ها را به ترتیب و پشت سر هم روی کاغذ روغنی قرار دهید، از مواد نان خشکی که درست کرده بودید اگر باقی مانده بود روی بدنه ماهی ها بمالید، مقداری نمک و فلفل روی ماهی ها بپاشید.

این سینی را باید درون فر قرار دهید فر را با دمای 180 درجه سانتی گراد گرم کرده و سینی را در طبقه وسط بگذارید تا ماهی ها به مدت 30 دقیقه پخته شوند. در این مدت زمان یعنی میانه زمان پخت در فر را باز کرده و ماهی ها را پشت و رو کنید تا به طور کامل پخته شوند.

پس از بیرون آوردن سینی از فر، جعفری خرد شده را روی ماهی ها بپاشید و با قاچ لیمو تزیین و سرو کنید. نوش جان.   

خوراک ماهی ساردین

 

آخرین آموزش ها
برترین ها