haraj logo
جستجو

حلوای زعفرانی

مواد لازم :
شکر : 1 و 1/4 پیمانهکره : 100 گرمروغن مایع : 1/4 پیمانهآب : 1 پیمانهگلاب : 1/2 پیمانهپودر هل : 1 قاشق چایخوریزعفران : 1/3 قاشق چایخوریآرد گندم : 1 پیمانهآب جوش : نصف استکان

به نام خدا

 سلام به هاراجی های با حوصله ... و سر حال

حلوا از جمله شیرینی های پر کالری هست که بیشتر در ماه مبارک رمضان در وعده های غذایی سحری و افطار مورد استفاده روزه داران عزیز قرار می گیرد.

اما به غیر از ماه مبارک رمضان در ایام سوگواری ماه محرم و صفر برای حلوای نذری افرادی درست می کنند که اگر با مواد مرغوب و خوبی تهیه شود حلوای خوشمزه و لذیذی می شود.

 


ابتدا آب را در داخل ظرف مناسبی ریخته و روی حرارت گذاشته تا به جوش بیاید وقتی یه جوش زد از روی حرارت برداشته و آماده کنار می گذاریم.


در ادامه زعفران را ساییده و در داخل ظرف مناسب درب داری ریخته و آب جوش را اضافه کرده و درب ظرف را گذاشته و ظرف را روی حرارت سماور یا بخار آب گذاشته تا زعفران دم بکشد بعد از 10 دقیقه از روی حرارت برداشته و زعفران دم کرده را آماده کنار می گذاریم.


آرد گندم را دو الی سه بار الک کرده تا ناخالصی نداشته باشد بعد در داخل ظرف مناسبی ریخته و آماده کنار می گذاریم.

 

حال در ظرف مناسبی کره و روغن مایع را مخلوط می کنیم و روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم و هم می زنیم تا کره ذوب شده و با روغن مایع خوب ترکیب شود.

حلوای زعفرانی


در ادامه وقتی کره کاملا ذوب شد و همراه روغن مایع کمی هم داغ شد آرد الک شده را اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا بعد از مخلوط شدن با کره و روغن مایع کمی هم سرخ شود.

وقتی آرد سرخ می شود رنگ آن طلایی و زرد رنگ می شود.

 

وقتی آرد سرخ و طلایی شد از روی حرارت برداشته و در حالی که هنوز گرم است شکر را اضافه کرده و مدام هم می زنیم تا کاملا شکر حل شود.


در ادامه آب جوشیده و زعفران دم کرده و پودر هل و گلاب را اضافه کرده و هم می زنیم تا همه مواد با هم مخلوط شده و کاملا ترکیب شوند و دوباره روی حرارت با شعله ملایم می گذاریم و مدام هم می زنیم تا وقتی که حلوا خودش را بگیرد و جمع شود و مایه آن سفت گردد.

حلوای زعفرانی

حلوای زعفرانی

بعد از اینکه خوب سفت شد از روی حرارت برداشته تا کمی از حرارت آن کاسته شود.

 حال حلوای زعفرانی ما آماده شد در حالی که هنوز گرم در داخل ظرف سرو ریخته و تزیین کنید.

می توانید قالب های کوچکی را کمی با روغن مایع چرب کرده و حلوای زعفرانی را داخل آن ها ریخته و در یخچال گذاشته به مدت 2 الی 3ساعت تا حلوای زعفرانی شکل قالب را به خود بگیرد سپس بیرون آورده و قالب را در ظرف مناسبی برعکس کنید و بعد تزیین کرده و میل کنید.

نوش ... جان ...

حلوای زعفرانی


اگر دوست دارید حلوای زعفرانی شما کمی تیره تر شود می توانید آرد بیشتر سرخ کرده و یا اینکه از پودر کاکائو استفاده کرده تا طعم حلوای زعفرانی خوشمزه تر و رنگ حلوای زعفرانی کمی تیره تر گردد.

 اگر پودر هل در دسترس نبود می توانید به جای آن چند دانه هل را در داخل یک لیوان آب جوش ریخته و 24 ساعت در یخچال گذاشته تا عصاره هل درست شود و به جای پودر هل، عصاره هل را اضافه کرد.

 اگر می خواهید حلوای زعفرانی شما خوش عطر تر گردد می توانید به جای آب از گلاب بیشتری استفاده کنید.

آرد را به روش دیگری هم می توانید سرخ کنید و آن این است که قبل از اینکه با کره و روغن مایع مخلوط کنید جدا گانه در ظرف دیگری و روی حرارت با شعله متوسط گذاشته و به تنهایی تفت داده تا وقتی که رنگ آرد تغییر می کند و کم کم تیره می شود بعد از روی حرارت برداشته با مخلوط کره ذوب شده و روغن مایع مخلوط کنید در این روش آرد زود تر سرخ می شود.

حلوای زعفرانی را می توانید با نان معمولی یا نان تارت سرو کنید.

 برای تزیین حلوای زعفرانی می توانید از خلال بادام و خلال مغز پسته و یا پوره خلال بادام و مغژ پسته استفاده کنید.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها