haraj logo
جستجو

حلوای زعفرانی

مواد لازم :
شکر : نصف پیمانهزعفران دم کرده : ۲ قاشق غذا خوریخلال پسته : به میزان لازمخلال بادام : به میزان لازمگلاب : ۲ قاشق غذا خوریآرد : ۱ پیمانهکره : ۱۵۰ گرم

با سلام خدمت همراهان همیشگی هاراج  امیدوارم حالتون خوب باشه و روزگار بر وقف مرادتون. 

با آموزش یک دستور آشپزی دیگه خدمت شما عزیزان رسیده ام، حلوای زعفرانی یکی از حلواهای اصیل ایرانی می باشد، که دارای خواص فراوانی است و شما می توانید به عنوان یک نوع دسر در مراسم و مهمانی های خود از آن استفاده کنید.

از دیرباز ایرانیان از زعفران به صورت های مختلفی در غذا و دمنوش های خود استفاده می کردند.

زعفران گیاهی است که دارای خواص فراوانی می باشد، اما از جمله خواص زعفران عبارتند از محرک اعصاب، مفرح و تقویت امور جنسی، نشاط آور، ضدافسردگی و انرژی زا بودن است، علاوه بر خواص ذکر شده زعفران دارای خواص فراوان دیگری نیز  می باشد.

در زمان های قدیم قبل از آنکه چای کشف و در میان ایرانیان باب شود، مصرف انواع دمنوش ها از جمله دمنوش زعفران مرسوم بود.

شاید برایتان جالب باشد که دادن شربت زعفران در ایام ماه محرم ریشه در زمان گذشته دارد.

چون یکی از رسوم مرسوم در میان ایرانیان در زمان های گذشته، این بود که در مراسم عزاداری خود معمولا با چای زعفرانی و شربت زعفران پذیرایی می کردند.

زیرا زعفران به دلیل خاصیت نشاط آور خود باعث می شد خانواده داغدار راحتر غم خود را تسکین دهند‌.


برای تهیه حلوای زعفرانی ابتدا شربت آن را آماده می کنیم.

معمولا خانم ها برای این که از زعفران استفاده کنند بعد از این که زعفران را خرد کردند مقدار کمی آب بر روی آن می ریزند و بر روی بخار کتری یا سماور قرار می دهند، تا زعفران رنگ پس بدهد بتوانند از آن در غذا یا دسر خود استفاده کنند.

البته این روش نیز صحیح می باشد، اما من روشی را به شما آموزش می دهم که با کمترین میزان زعفران بیشترین رنگ را داشته باشید.

برای این کار ابتدا زعفران را درون ظرف چینی یا لعابدار مناسبی بریزید و با استفاده از پشت یک قاشق چای خوری زعفران خود را خوب پودر کنید سپس یک تکه یخ کوچک روی زعفران بگذارید با آب شدن یخ زعفران نیز رنگ پس میدهد.

برای تهیه شربت حلوای زعفرانی ابتدا دو لیوان آب به همراه شکر را  درون قابلمه ی مناسبی بریزید، قابلمه را روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید و به آرامی شربت را هم بزنید تا کاملا شکر درون آب حل شود.

بعد از این که شربت شما به جوش آمد زعفران را که از قبل آماده کردید را به آن اضافه کنید و شربت را از روی حرارت بردارید .

حلوای زعفرانی


یکی از نکات مهم در تهیه انواع حلوا و شیرینی ها این است که آرد خود را قبل از مصرف حتما الک کنید تا در هنگام استفاده به هم نچسبند و به صورت گلوله گلوله نشوند.

تابه ی مناسبی را انتخاب کنید و بر روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید آرد الک شده ی خود را درون تابه بریزید.

آرد را به آرامی و مرتب هم زده و آن را زیر و رو کنید تا حرارت به صورت یکنواخت به تهاراجقسمت های آرد شما برسد.

بعد از اینکه خامی آرد ازبین رفت و به رنگ قهوه ای روشن در آمد کره را به آن اضافه کنید، البته شما میتوانید بجای کره از روغن و یا حتی روغن محلی نیز استفاده کنید. 

آرد را به همرا کره کمی سرخ کنید تا رنگ آن کمی پر رنگ تر شود، در این مرحله سرعت هم زدن خود را کمی بیشتر کنید.

بعد از اینکه آرد با کره نیز کمی سرخ شد، شربت را به آن اضافه کنید و مرتب آن را به هم بزنید تا حلوای شما قوام لازم را بگیرد و سفتی آن کمی بیشتر از سفتی فرنی شود، در انتها و قبل از اینکه حلوا خود را کاملا بگیرد گلاب را اضافه کنید.

حلوای زعفرانی

در این مرحله حلوا هر چقدر بیشتر پخته شود بیشتر سفت میشود، البته حواستان باشد حلوا وقتی که سرد می شود بیشتر خود را می گیرد.

بعد از اینکه حلوا زعفرانی شما قوام لازم را پیدا کرد آن را از روی حرارت بردارید و بگذارید کمی از حرارت بیفتد، سپس درون ظرف مناسبی آن را بریزید و با خلال بادام و پسته آن را به دلخواه و با توجه به سلیقه خود تزیین کرده و سرو کنید، نوش جان

آخرین آموزش ها
برترین ها