haraj logo
جستجو

شیرینی یاقوتی

مواد لازم :
ارد : 150 گرمآرد برنج : 50 گرمنشاسته ذرت : 30 گرمپودر قند : 60گرموانیل : 1/4 قاشق چایخوریزرده تخم مرغ : 1 عددپودر زنجبیل : 1 قاشق چایخوریکره : 125 گرمبریلو انار : مقدار کافی

با نزدیک شدن به ایام عید نوروز بعد از خانه تکانی از چیزهایی که ما ایرانی ها در این ایام و قبل از رسیدن عید نوروز انجام می دهیم خرید شیرینی است . اما از انجا که طعم شیرینی خانگی بسیار خوشمزه تر از شیرینی های بازاری است و ضمنا تهیه شیرینی به صورت خانگی خیلی کم هزینه تر نسبت به شیرینی های بازاری است می توان با یادگیری طرز درست کردن شیرینی های خانگی ، این شیرینی ها را در منزل به راحتی درست کرد.

شیرینی های عید نوروز خیلی مختلف و متنوع هستند و با طعمها و رنگها و شکلهای مختلفی درست می شوند .در میان این همه مدل شیرینی که می توان ان را یاد گرفت و درست کرد ، یکی از شیرینی های خوشمزه که از نظر بافت و طعم بسیار عالی است و با هر قالبی و به هر شکلی می توان ان را به راحتی درست کرد و طرز تهیه راحتی دارد و در زمانی اندک نیز درست می شود و برای ایام عید نوروز و شب یلدا و برای عصرانه همراه با چای نیز خیلی مناسب است ، شیرینی یاقوتی است.

در این مطلب طرز تهیه شیرینی یاقوتی را که شامل آرد و نشاسته ذرت و وانیل و پودر زنجبیل و آرد برنج و پودر قند و زرده تخم مرغ است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و از خوردن ان همراه با چای بعنوان یک عصرانه شیک و خوشمزه لذت ببرید.


ابتدا و برای شروع تهیه این شیرینی خوشمزه ، 125 گرم کره را که در دمای محیط نرم شده همراه با 60 گرم پودر قند داخل یک ظرف می ریزیم و آنها را برای مدت 5 دقیقه با همزن خوب مخلوط می کنیم تا حالت خامه ای و سبک پیدا کند و حجمش زیاد شود.

 


سپس زرده تخم مرغ که ان را نیم ساعت قبل از یخچال خارج کرده و در دمای محیط قرار داده ایم تا هم دمای محیط شود را همراه با 1/4 قاشق چایخوری وانیل و 1 قاشق چایخوری پودر زنجبیل به مواد شیرینی در مرحله قبل اضافه می کنیم و با انها خوب مخلوط می کنیم و برای مدت 2 دقیقه با همزن هم می زنیم و مخلوط می کنیم .

 شیرینی یاقوتی


سپس 30 گرم نشاسته ذرت و 150 گرم ارد و50 گرم ارد برنج را داخل یک ظرف با هم مخلوط می کنیم و انها را دو بار و یا بیشتر الک کرده و به خمیر شیرینی در مرحله قبل اضافه می کنیم و سپس انها را با نوک انگشتان ورز می هیم تا خمیر یکدست شده و جمع شود.( توجه شود که خمیر را با کف دست ورز ندهید چون به روغن می افتد و در نهایت شیرینی خشک می شود).

سپس روی ظرف حاوی خمیر به دست امده را با سلفون پوشانیده و ان را برای مدت 2 ساعت داخل یخچال استراحت می دهیم .

شیرینی یاقوتی


سپس بعد از 2 ساعت استراحت خمیر شیرینی را از یخچال بیرون آورده و 15 دقیقه در دمای محیط می گذاریم و سپس ان را به ضخامت 7 میلی متر با وردنه روی یک سطح صاف باز و پهن می کنیم و ان را با یک قالب به شکل دلخواه می بریم ( در صورتی که از قالب ساوارین استفاده شود خیلی بهتر است و می توان داخل شیرینی را با موادی مانند بریلو اناری و یا شکلات ذوب شده به روش بن ماری و ... ان را پرکرد). این کار را برای تمام خمیر ها انجام می دهیم و انها را قالب می زنیم . در زیر قالب ساوارین را می بینید.

 


سپس کف یک سینی را کاغذ روغنی می اندازیم و شیرینی های قالب خورده را در کف سینی و با فاصله از هم می چینیم و ان را داخل فر با حرارت 180 درجه سانتی گراد و برای مدت 15 دقیقه قرار می دهیم تا بپزد و طلایی شود.


سپس وقتی شیرینی یاقوتی ما پخت ان را از فر بیرون اورده و بعد از سرد شدن ان را از کاغذ روغنی جدا می کنیم و ان را در ظرف مناسب می چینیم و شیرینی یاقوتی را برای وعده عصرانه همراه با چای و یا قهوه میل می کنیم و یا برای عید نوروز و پذیرایی از ان را استفاده می کنیم .نوش جان

 

شیرینی یاقوتی

آخرین آموزش ها
برترین ها