haraj logo
جستجو

کیک گلاب و زعفران

مواد لازم :
تخم مرغ : 3 عددشکر : نصف پیمانهروغن مایع : نصف پیمانهگلاب : 2 قاشق غذاخوریزعفران دمکرده : 1 قاشق غذاخوریارد : 180 گرمبکینگ پودر : 1 چای غذاخوریپودرهل : مقدار کافیاب : نصف پیمانه

کیک از جمله میان وعده هایی است که در روزهای سرد پاییز و زمستان خوردن ان در منزل همراه با چای و یا قهوه خیلی می چسبد. در واقع با سرد شدن هوا تمایل انسان به خوردن چیزهای شیرین مثل کیک و ..افزایش می یابد.

کیک ها در دو مدل کلی کیک اسنفجی یا بدون چربی و کیک چرب درست می شوند .از نظر مزه نیز با اضافه کردن مواد و اسانس و طعمهای مختلف می توان کیک با یک طعم خاص و مختلف درست کرد.

در میان این همه تنوع در مزه و طعم کیک ، یکی از مزه های عالی برای کیک ها که طرز تهیه بسیار راحتی داشته و در زمان اندک به راحتی در منزل قابل تهیه است ، کیک گلاب و زعفران است . این کیک به علت داشتن گلاب بسیار خوش عطر و بو و به دلیل داشتن زعفران خیلی خوشرنگ است و از لحاظ مزه نیز یک طعم نوستالژیک و عالی  با طعم غالب گلاب و هل و زعفران دارد.

در این مطلب طرز تهیه کیک گلاب و زعفران را  که شامل تخم مرغ و شکر وآرد و آب و هل و گلاب و زعفران دمکرده و وانیل و روغن است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و استفاده نمایید و از خوردن ان در کنار خانواده لذت ببرید.


ابتد و برای شروع سراغ تخم مرغها می رویم و 3 عدد تخم مرغ را داخل یک ظرف می شکنیم و به ان نصف پیمانه شکر و کمی هل ( برای گرفتن بوی تخم مرغ ) اضافه می کنیم و آنها را با همزن برقی خوب مخلوط می کنیم تا حجیم و کرم رنگ شوند.

 کیک گلاب و زعفران


سپس در ادامه در این مرحله 2 قاشق غذاخوری گلاب و 1 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده  و نصف پیمانه اب را با ماود مرحله قبل مخلوط کرده و آنها را به ظرف حاوی تخم مرغ و شکر مخلوط شده اضافه می کنیم و 30 ثانیه ان را با همزن برقی قاطی می کنیم.


سپس در ادامه در این مرحله ، نصف پیمانه روغن مایع را اضافه می کنیم و با دور کند همزن برقی و فقط در حد مخلوط شدن با مواد دیگر ، ان را هم می زنیم تا مایه یکدستی داشته باشیم.


سپس در ادامه در این مرحله آرد و بکینگ پودر را با هم مخلوط می کنیم و انها را دوبار و یا بیشتر الک می کنیم تا کیک ما اسفنجی و نرم شود. سپس انها را کم کم به مایه کیک داخل ظرف اضافه می کنیم و با دور کند همزن و یا لیسک در یک جهت انها را خوب مخلوط می کنیم بطوری که آرد کاملا در مایه کیک حل شود و گلوله نشود و مایه کاملا یکدست و یکنواختی داشته باشیم.اکنون مایه کیک ما اماده است.

 کیک گلاب و زعفران


سپس در ادامه در این مرحله مایه کیک تهیه شده در مرحله قبل را داخل قالب مافین که کف انها را کپسول قرار داده ایم و یا قالب لوف یا گرد می ریزیم بطوریکه مایه کیک فقط 3/4 قالب را پر کندو بقیه قالب فضای خالی برای پف کردن کیک داشته باشیم.


سپس در ادامه در این مرحله ، قالب کیک را پس از ریختن مایه کیک ، در فر با حرارت 180 درجه سانتی گراد که از 20 دقیقه قبل آن را گرم کرده بودیم برای مدت 30 دقیقه قرار می دهیم تا کیک ما بپزد و با کمک خلال دندان از پختن کیک مطمئن می شویم.

  کیک گلاب و زعفران


سپس در ادامه در این مرحله ، وقتی کیک پخت و آماده شد ، فر را خاموش کرده و قالب کیک را از فر بیرون می اوریم و اجازه می دهیم تا کیک سرد شود . سپس کیک را بعد از سرد شدن از قالب بیرون آورده و در ظرف مناسب می گذاریم و در صورت تمایل روی کیک گلاب و زعفران را با مواد دلخواه تزیین می کنیم . کیک گلاب و زعفران را برای وعده غذایی عصرانه و یا میان وعده و یا صبحانه همراه با چای و یا قهوه میل می کنیم . نوش جان .

 

آخرین آموزش ها
برترین ها