haraj logo
جستجو

ژله رولی

مواد لازم :
پودر ژله : 1 بستهبستنی وانیلی : 1/2 لیوان

دسرها با تنوع مدلها و مزه ها ، شکل و رنگ خاصی به میز های غذای ما در مجالس و مهمانی ها می بخشند و انها را زیباتر نشان می دهند. دسرها بسیار متنوع و مختلف هستند و تقریبا تمام خوردنی های شیرین و سرد را می توان دسر نامگذاری کرد، مانند فرنی- شله زرد- پودینگ- کرم کارامل - ژله و . . . اینقدر تنوع دسرها زیاد است که اگر بخواهیم تک تک انها را نام ببریم زمان زیادی لازم است.

اما یکی از ابتدایی ترین و قویمی ترین و شاید شناخته شده ترین و پر طرفدارترین انواع دسرها، ژله ها هستند. ژله در واقع امروزه به روش ساده و از ترکیب کردن پودر اماه ژله در طعمها و رنگهای مختلف با اب جوش و سپس ریختن اب سر به دست می اید. این روش ساده ترین روش تهیه ژله است که هیچ شکل و طرح خاصی برای ما ایجاد نمی کند.

اما یکی از شکلهای درست کردن ژله که آن را از نظر ظاهری خیلی متفاوت و زیبا نشان می دهد و طریقه درست کردن ان نیز راحت است، ژله رولی و یا فرفره ای است که بجای اب سرد در درست کردن ژله از بستنی وانیلی و یا توت فرنگی و یا موزی و... استفاده می شود. در اینجا طرز تهیه دسر ژله فرفره ای را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کنید و برای عصرانه و یا برای دسر سر میز شام استفاده کنید و لذت ببرید.


ابتدا در شروع سراغ پودر ژله می رویم و 1 بسته پودر ژله را با نصف لیوان اب جوش 
 داخل یک ظرف پیرکس مخلوط می کنیم و ان را هم می زنیم تا ژله کاملا در اب حل شود. می توان برای اینکه ژله کاملا در اب حل شود و هیچ دانه حل نشده ای از ژله باقی نماند ان را داخل مایکروفر  و یا روی حرارت کتری قرار داد تا ژله کامل در اب حل شود.

ژله رولی


سپس درادامه ، وقتی ژله  خنک شد و از حالت جوش بودن در امد ، نصف لیوان بستنی وانیلی را از فریزر در می آوریم و فورا ان را داخل ژله می ریزیم و اجازه می دهیم بستنی در ژله داغ ، اب شود. سپس بستنی وقتی اب شد به ارامی فقط ، 3 بار ان را هم می زنیم و ان را با ژله مخلوط می کنیم و ان را خیلی هم نمی زنیم چون هم زدن زیاد باعث می شود کف روی بستنی از بین برود و دیگر ژله دو رنگ نداشته باشیم و دیگر این حالت که ژله در قسمت زیر قرار می گیرد و بستنی در رو ، از بین می رود و ژله یک رنگ می شود.

 

ژله رولی


سپس در ادامه روی یک ظرف و یا قالب نچسب را سلفون قرار می دهیم و ژله را داخل آن می ریزیم ( اندازه ظرف مهم است چون ضخامت این ژله نباید از 1 سانت بیشتر شود و نه باید از 1 سانتی متر کمتر شود) و ان را برای مدت تقریبا 45 دقیقه داخل یخچال قرار می دهیم. سپس قالب ژله را از یخچال بعد از 45 دقیقه بیرون می اوریم و با کمک چاقوی گرم شده در اب جوش دور ژله را از قالب جدا می کنیم و ژله را روی سطحی صاف می گذاریم و ان سطح را خیلی کرم با روغن چرب می کنیم ( اگر سینی چرب نشود ژله به ان می چسبد و اگر خیلی زیاد چرب شود ژله هنگام رول کردن باز می شود).


سپس درادامه ژله را به اندازه 2 سانتی متر ی و به شکل نواری با چاقو برش می زینم .

 


سپس درادامه  در این مرحله وقتی ژله برش خورد به ارامی شروع به رول کردن ژله ها می کنیم و بلا فاصله ژله های رول شده را در یخچال قرار می دهیم و 1 ساعت منتظر می شویم تا ژله سفت شود و ببندد. 

ژله رولی


سپس درادامه وقتی ژله آماده شد و بعد از 1 ساعت ان را از یخچال بیرون می آوریم و در ظرف مناسب می چینیم و در صورت تمایل ان را تزیین می کنیم و برای عصرانه و یا سر میز شام و در مجالس و مهمانی ها ان را استفاده می کنیم. نوش جان.  

 

ژله رولی

آخرین آموزش ها
برترین ها