haraj logo
جستجو

برنج آبکشی

مواد لازم :
برنج : یک کیلوماست : یک فنجاننمک : به مقدار لازمروغن : به مقدار لازمکره : 6 قاشق غذاخورینان لواش : یک عددسیب زمینی : دو عدد

بیشتر غداهای ما ایرانی ها خصوصا غذاهای مجلسیمون برنج داره ولی اکثرا ماها همینجوری هر برنجی رو به شیوه ی رایج خیس می کنیم و می پزیم و انتظار داریم دقیقا مثل برنج هایی باشه که توی رستوران ها سرو می کنن ولی نمیشه. در این دستور پخت قصد داریم که شیوه ی صحیح آبکشی برنج رو با هم مروری بکنیم تا با استفاده از تجربیات هم بتونیم پذیرایی خوبی از مهمان ها و اعضای خانواده داشته باشیم. برنجی را که از هر دو طرف نوکش تیز باشد بهترین برنج محسوب می شود. حالا اگر توانستید برنج ایرانی بخرید و اگر نتوانستید و برنجتان این مشخصات را داشته باشد، کافیست. برنج های ایرانی تقریبا با هشت دقیقه در آب جوش ماندن آماده آبکشی می شوند و برنج های معمولی تقریبا در یک ربع حاضر می شود. 


برنج را یک ساعت قبل خیس می کنیم و کمی نمک به آن می زنیم. در قابلمه ای چند لیوان آب می ریزیم و منتظر می مانیم بجوشد.

برنج مجلسی


آب برنج را خالی می کنیم و به آب جوش اضافه می کنیم. مدت آمادگی برنج را از نظر زمانی گفتیم ولی برای اینکه دقیق بدانید برنجتان کی آماده ی آبکشی است باید بدانید که وقتی برنج نرم شده ولی باز هم جای پخت دارد به طوری که وقتی برنج را لای انگشتتان فشار می دهیم له می شود ولی باز دونه بودنش معلوم است، این دقیقا زمانی  است که باید آبکشی شود.

برنج مجلسی


اگر خواستیم برنجمان سفید تر شود بعد از یکی دو دقیقه که از جوشیدن برنج گذشت، یک فنجان ماست به برنج اضافه می کنیم. در این بین افزودن نمک را فراموش نکنید. وقتی برنج به زمان آبکشیش رسید قابلمه را برمی داریم و در آبکش می ریزیم تا آب برنج خالی شود. روی برنج آب ولرم می ریزیم و به همه جای آن میرسانیم تا نمک های اضافی آن را هم پاک کند. ریختن آب سرد باعث ترک خوردن برنج خواهد شد برای همین از این کار اجتناب کنید.

برنج مجلسی


ته قابلمه را روغن می ریزیم و با نان لواش یا سیب زمینی کف آن را پر می کنیم. برنج آبکش شده را توی قابلمه می ریزیم و با دسته قاشق چند حفره در برنج ایجاد می کنیم تا بخار خارج شده موجب له شدگی برنج نشود. روی برنج روغن یا کره می ریزیم و روی گاز می گذاریم. شعله گاز را زیاد می کنیم تا قابلمه زود گرم شود. بعد از بخاری شدن روی برنج، شعله را کم می کنیم و دمکنی را روی برنج می گذاریم و تقریبا 40 دقیقه زمان می دهیم تا هم برنج دم بکشد و هم ته دیگش آماده شود. 

برنج مجلسی

 

آخرین آموزش ها
برترین ها