haraj logo
جستجو

شیر برنج

مواد لازم :
شیر : 1 لیتربرنج نیم دانه : 1 پیمانهگلاب : ۲ قاشق غذا خورینمک : به میزان لازم

با سلام خدمت همه دوستان خوب هاراج امیدوارم حالتون خوب باشه، و روزگار بر وقف مرادتون، این بار هم با آموزش یک دستور آشپزی دیگه خدمت شما عزیزان رسیده ام.

شیربرنج یک غذای ساده و بسیار خوشمزه و مقوی هستش، که شما میتوانید از آن بعنوان افطاری، یک میانه وعده و یا حتی به عنوان یک صبحانه لذیذ و مقوی استفاده کنید‌.

در مناطق جنوبی کشور مخصوصا خوزستان معمولا از شیر گاو میش برای درست کردن شیر برنج استفاده میکنند، و همانطور که میدانید شیر گاو میش نسبت به شیر گاو و گوسفند دارای چربی بیشتری میباشد.

و بعد از آماده شدن شیر برنج و سرد شدنش سرشیر را نیز به آن اضافه میکنند، که شیر برنج به همراه سرشیر طمع فوق العاده ای میگیرد و معمولا در لبنیات فروشی ها شیر برنج آماده نیز میفروشند و گاهی کلا شغل برخی افراد در خوزستان فروش شیر برنج میباشد.

پیشنهاد من هم به شما این است که اگر قصد سفر به خوزستان داشید حتما برای یکبار هم که شده، شیر برنج این منطقه را امتحان کنید.

شیر برنج مخصوص فصل خاصی نمیباشد و شما هر موقع که دوست داشتید میتوانید در منزل آن را تهیه و میل کنید و نکته ی دیگر اینکه شما میتوانید شیر برنج را هم بصورت سرد و هم بصورت گرم مصرف کنید و با توجه ذائقه خودتان میتوانید به شیر برنجتان شکر یا نمک اضاف کنید.

البته نکته مهمی که باید خدمت شما عزیزان عرض کنم این است که اگر قصد دارید از شیر کیلویی استفاده کنید حتما بعد از به جوش آمدن شیر زیر شعله را کم کرده و به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید تا بجوشد.


 برای تهیه شیر برنج، بهتر از برنج های نیم دانه استفاده کنید، برنج های نیم دانه ایرانی طعم و عطر فوق العاده ای دارند.

معمولا این برنج ها دارای سنگ ریزه های زیادی هستند، بنابراین بخوبی آن ها را پاک کرده، بشویید، برای تهیه شیر برنج، برنج را از شب قبل در آب ولرم بخیسانید، با این کار هم برنج شما قد میکشد و هم زمان پخت کمتری میبرد.


هنگامی که برنج را می خیسانید، درون آب آن نمک نریزید.


آب برنج را که در آن خیساندید ریخته، برنج را درون قابلمه ای بریزید و یک لیوان آب نیز به آن اضافه کنید و بر روی شعله ملایم قرار دهید تا برنج شما پخته شود.

در انتهای اینکه برنج شما پخته شد و آب برنج کمتر شد، مقدار خیلی کمی نمک (به اندازه ی نوک قاشق چای خوری) به آن اضافه کنید.

شیر برنج


بعد از پخته شدن برنج، شیر را به برنج اضافه کنید، هر چه شیر شما پرچرب تر باشد، شیر برنج شما خوشمزه تر میشود، برای استفاده از شیر در شیر برنج فرقی ندارد شیر شما گرم یا سرد باشد، بنابراین اگر برای اطمینان از سالم بودن شیر آن را جوشاندید، دیگر احتیاجی نیست صبر کنید شیر شما سرد شود سپس به برنج پخته شده اضافه کنید، بلکه میتونید از شیر گرم نیز استفاده کنید.


اگر میخواهید از شیر کیلویی استفاده کنید حتما قبل از مصرف ۲۰ دقیقه آن را با شعله ملایم بجوشانید.

در این مرحله گاه گاهی شیر برنج را به آرامی هم بزنید تا ته نگیرد، همین که شیر به نقطه ی جوش رسید، شعله را کم کنید، حواستان باشد درب ظرف را نگذارید چون شیر برنج شما سریع سرریز میشود.

شما میتوانید در این مرحله شکر یا نمک با توجه ذائقه خودتان و طعمی که شیر برنجتان میخواد داشته باشد اضافه کنید، البته این کار به دلخواه میشود و شما میتوانید هیچ یک از این دو را نیز اضافه نکنید.من بجز همان مقدار کم نمکی که به شیر برنج در هنگام پخت برنج اضافه میکنم هیچ مقدار نمک یا شکری به شیر برنج اضافه نمیکنم.

بعد از اینکه شیر برنج شما کاملا پخته شد و غلظت آن به حد  فرنی رسید، گلاب را به شیر برنج اضافه کنید، در این مرحله چون شیر برنج در حال سفت شدن است مرتب به هم بزنید تا ته نگیرد، بعد از آنکه قوام شیر برنج کمی بیشتر شد، شیر برنج را از روی شعله بردارید‌.

در این مرحله شیر برنج شما آماده است، شما میتوانید شیر برنج را به همین صورت گرم مصرف کنید و یا اینکه بگذارید شیر برنج شما سرد شد و یا حتی آن را درون یخچال قرار دهید تا کاملا سرد شده، سپس میل کنید.

اگر دوست داشتید شیر برنج شما پرچرب باشد مقداری سر شیر و یا خامه نیز به آن اضافه سپس مصرف کنید.

شیر برنج

آخرین آموزش ها
برترین ها