haraj logo
جستجو

کیک برنجی (ژاپنی)

مواد لازم :
تخم مرغ : 4 عددآرد برنج : 120 گرمشکر : 80 گرمعصاره وانیل : 1 قاشق چایخوریشیر سویا : 40 گرم

به نام خدا

 سلام به هاراجی های خوش ذوق و ... خوش سلیقه...

کیک ها و شیرینی ها انواع مختلفی دارند که هر کدام طعم و مزه خاص خود شان را دارد کیک برنجی هم یکی از کیک های خوشمزه و دلچسبی هست که طرز تهیه آن خیلی راحت و مواد اولیه اش ساده است.

و تقریبا کمی شبیه کیک اسفنجی می باشد.


برای تهیه کیک برنجی ابتدا قالب مورد نظر را کمی چرب کرده و در داخل آن کاغذ روغنی می اندازیم به طوری که کاغذ روغنی خیلی خوب با دیواره ها و کف و گوشه های قالب بچسبد بعد آماده کنار می گذاریم.


در ادامه شیر سویا را در داخل ظرف مناسبی می ریزیم و روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم تا یه جوش بزند (با این کار از سالم بودن شیر مطمئن می شویم) وقتی شیر سویا یه جوش زد عصاره وانیل را اضافه کرده و هم می زنیم و از روی حرارت برداشته و آماده کنار می گذاریم.


در ادامه آرد برنج را دو الی سه بار الک می کنیم تا هم نا خالصی نداشته باشد و هم چنین اگر  آرد برنج گلوله گلوله بود آن را با دستان تمیز فشار داده تا کاملا یک دست شود و بعد در داخل ظرف مناسبی ریخته و آماده کنار می گذاریم.


 در داخل ظرف مناسبی تخم مرغ را به همراه شکر ریخته و با هم زن هم می زنیم تا کاملا مخلوط و ترکیب شوند به طوری که حباب های براقی روی سطح ظرف ایجاد شود.

 

در ادامه باید به هم زدن مواد مخلوطی شکر و تخم مرغ ها ادامه دهیم تا حباب ها از بین رفته و به یک مایع روان و کدری تبدیل شود سپس مواد مخطوطی شیر و عصاره وانیل را اضافه می کنیم و مجددا با هم زن خوب هم زده تا کاملا با هم ترکیب شده و مایع یک دستی درست شود.


در این مرحله لازم است که فر را روشن کرده و دمای آن را روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم نموده تا گرم شود.


حال آرد برنج را که الک کرده بودیم را اضافه می کنیم و خیلی ملایم با هم زن دستی همه مواد را زیر و رو کرده تا مواد مخلوط شده و خمیر مایه کیک صاف و یک دستی درست شود.

کیک برنجی (ژاپنی)

 

 خمیر مایه کیک را در داخل قالب از قبل آماده کرده بودیم می ریزیم و به مدت 30 الی 35 دقیقه می گذاریم تا پخته شود بعد از زمان مقرر قالب کیک برنجی را بیرون آورده بعد از 10 دقیقه که کمی از حرارت آن کاسته شد در داخل بشقاب سرو قالب را بر عکس می کنیم تا کیک برنجی از قالب جدا شود سپس کاغذ روغنی را از کیک جدا می کنیم.

 

روی کیک برنجی پخته شده را با سلفون دور تا دور پوشش دهید و 12 ساعت در یخچال بگذارید (این کار باعث می شود که کیک برنجی خودش را گرفته و خوشمزه تر و لطیف و نرم تر شود).

بعد از زمان مقرر کیک برنجی را از یخچال بیرون آورده و سلفون را برداشته و بعد هم می توانید به صورت ساده در میان وعده میل کنید و هم می توانید با ترافل رنگی و یا خامه کیک و یا سس شکلات به دلخواه و با سلیقه شخصی تزیین کرده و همراه خانواده محترم این کیک لذیذ را نوش ... جان ... کنید..

 

کیک برنجی (ژاپنی)


اگر دوست داشتید می توانید مواد اولیه را به مقدار دلخواه تغییر دهید مثلا برای یک عدد تخم مرغی که استفاده می کنید 30 گرم آرد برنج اضافه کنید و 20 گرم شکر را همراه 10 گرم شیر سویا استفاده کنید.

 معمولا شیر سویا در فروشگاه های مواد غذایی معتبر و هم چنین در لبنیات فروشی های بزرگ موجود است اما چنان چه به دلایلی شیر سویا در دسترس شما نبود می توانید از شیر پاکتی معمولی را از سوپر مارکت محلتون تهیه کنید و برای درست کردن کیک برنجی استفاده کنید.

به جای شکر می توانید از پودر قند استفاده کنید و هم چنین به جای عصاره وانیل می توانید از پودر وانیل استفاده کنید.

آخرین آموزش ها
برترین ها