haraj logo
جستجو

خورش ریواس

مواد لازم :
گوشت : 400گرمریواس : 5عددپیاز : 1عددنمک و زردچوبه : به مقدار لازمبرنج : 3عددجعفری : 100گرمنعنا : 100گرمسبزی اسفناج : 100گرم

امروز می خواهیم در مورد یک غذای بسیار خوشمزه به نام خورشت ریواس صحبت کنیم. این غذا طرز تهیه بسیار آسان و راحتی دارد و در سریع ترین زمان ممکن آماده می شود.

خورشت ریواس یک غذای خوشمزه بهاری است که دستور پخت بسیار آسانی دارد. این غذا در شهرهای مختلف کشور پخت می شود. ریواس ماده اصلی و اولیه این خورشت است که بیشتر در فصل بهار می روید و همین عامل باعث شده تا این خورشت خوشمزه بیشتر در فصل بهار تهیه شود.
در تهیه این غذای خوشمزه بهتر است از مواد اولیه تازه استفاده شود. شما عزیزان می توانید با استفاده از مراحل زیر این غذا را به راحتی در منزل درست کنید.


در این مرحله باید یک عدد پیاز را به صورت نگینی خرد کنید و در داخل قابلمه بریزید. در داخل قابلمه مقداری روغن بریزید و به همراه پیاز سرخ کنید. پیاز ها را تا جایی تفت دهید که طلایی رنگ شوند.
گوشت قرمز گوسفندی را در تکه های کوچک تقسیم کنید و به خوبی بشورید. زمانی که گوشت به خوبی خشک شد آن را به پیاز ها اضافه نمایید و به خوبی تفت دهید.

در این زمان مقداری نمک و زردچوبه به آن اضافه کنید و سپس تفت دهید.

خورش ریواس

در این زمان یک تابه را بردارید و مقداری روغن در داخل بریزید. زمانی که روغن داغ شد سبزی ها را به آن اضافه نمایید و به خوبی تفت دهید. دقت داشته باشید برای درست کردن این غذای خوشمزه بهتر است از سبزی جعفری، نعنا و کمی اسفناج اضافه شود. سبزی ها را قبل از سرخ کردن به خوبی خرد کنید و سپس در تابه سرخ نمایید.


در این مرحله بعد از این که سبزی ها را سرخ کردید آن ها را به قابلمه اصلی اضافه کنید و مقداری تفت دهید تا سبزی ها به خوبی با گوشت و پیاز مخلوط شوند.

خورش ریواس

شما عزیزان می توانید برای بالا بردن سرعت خود در درست کردن این غذا سبزی ها را از قبل سرخ کنید و در فریزر یخچال نگه داری نمایید. زمانی که سبزی ها را به گوشت اضافه کردید، به اندازه دو لیوان آب ولرم به آن اضافه نمایید به طوری که آب سطح گوشت را به خوبی بپوشاند. در این زمان درب قابلمه را بگذارید تا گوشت شما به خوبی بپزد. برای درست کردن این غذا سعی کنید از گوشت گوسفندی تازه استفاده کنید تا هم سریع تر بپزد و هم این که غذای شما خوشمزه تر گردد. در این مرحله ریواس ها را پوست بگیرید و به اندازه یک بند انگشت خرد کنید.

خورش ریواس

دقت داشته باشید ریواس ها را بیش از حد خرد نکنید زیرا در این صورت ریواس در خورشت له می شود. بعد از این که ریواس ها را اضافه کردید، درب آن را بگذارید تا خورشت به خوبی جا بیافتد. دقت داشته باشید که ریواس خیلی زود می پزد به همین دلیل بهتر است که در آخر به خورشت اضافه شود.


در این مرحله مقداری از خورشت را بچشید اگر کم نمک بود می توانید مقداری نمک به آن اضافه کنید.

خورش ریواس

در این زمان یک قابلمه بزرگ تر را پر از آب کنید و بر روی شعله بزرگ گاز قرار دهید. زمانی که آب جوش آمد برنج را به آن اضافه کنید. برای این که برنج شما به خوبی قد بکشد، آن را از شب قبل در اب نمک قرار دهید. زمانی که برنج را به قابلمه اضافه کرید چند دقیقه صبر کنید و زمانی که برنج قل زد ان را ابکش نمایید. برنج انواع مختلفی دارد و با توجه به نوع آن زمان پخت نیز متفاوت می باشد.

زمانی که برنج را ابکش کردید برای ته دیگ آن می توانید از سیب زمینی استفاده کنید. برای این کار کف قابلمه مقداری روغن بریزید و سیب زمینی ها را در اندازه های مشخص برش بزنید و در ته قابلمه قرار دهید. برنج را بر روی آن بریزید و بر روی شعله ملایم گاز قرار دهید. برای خوشمزه شدن خورشت ریواس می توانید در این مرحله مقداری آبغوره نیز به آن اضافه نمایید. این خورشت نباید زیاد آبکی باشد به همین دلیل بیش از حد به آن آب اضافه نکنید. کسانی که با اسفناج مشکل دارند می توانند این سبزی را حذف کنند و به خورشت خود فقط جعفری و نعنا خرد شده اضافه نمایند.

خورش ریواس

آخرین آموزش ها
برترین ها