haraj logo
جستجو

راتاتویی

مواد لازم :
تخم مرغ : 2عددسیر : 2حبهبادمجان : 3عددپیاز : 1عددفلفل دلمه ای : 2عددگوجه فرنگی : 2عددرب گوجه فرنگی : 1قروغن زیتون : لازمآویشن : اق غنمک و فلفل : لازمآب : نصف لیوان

سلام امروز با یه غذای فرانسوی اومدم که اسمش راتاتویی! 

بیشتر مردم با شنیدن اسم «راتاتویی»، انیمیشنی بیادشون میاد که تو سال ۲۰۰۷ جایزه‌ی اسکار بهترین انیمیشن سالو برد و داستانشم این بود که یه پسر جووان با یه موشی دوست شده بود که می خواست سرآشپز بشه. تو کل جریان فیلم اثری از کلمه‌ی راتاتویی دیده نمی‌شد؛ ولی انتهای داستان موش سرآشپز یه غذای بی نظیری به اسم «راتاتویی» درست می کنه که با طعم جادوییش همه رو شگفت زده می‌کنه.
راتاتویی یه نوعی از خورشته که از سبزیجات درستش می کنن. این غذا اختصاص به شهر نیس تو کشور فرانسه داره.
حالا ببینیم معنی کلمه راتاتویی چیه؟ (ratatouille) به فعل فرانسوی «touiller» به معنی «بالا و پایین انداختن» هست.
اگه بخوایم تاریخچه این غذا رو بررسی کنیم باید بگم که این خورشت به قرن ۱۸ میلادی بر میگرده.  راتاتویی اغلب غذای محبوب  کشاورزهای فقیر بود چون مواد اولیه اش سبزیجات بود که کشاورزا اونو کشت می‌‌‌کردن و خیلی هم راحت بهش دسترسی داشتند!
 راتاتویی رو می شه به عنوان پیش‌غذا مصرفش کرد  یا به عندان یه غذای پر ویتامین سبز، به عنوان غذای اصلی خورده بشه.
 ولی اینو هم باید خاطر نشان کنم که چون این غذا یه جور خورشته، با پلو خوشمزس.

در پخت این غذا  می‌تونید سبزی رو به شکل ورقه‌های نازک برش بزنید و یا اینکه اونا رو به هر اندازه ای که مایلید قطعه قطعه کنید و بعد به آب خورشتتون اضافه کنید. نکته مهم تو تهیه ی مواد اولیه اینه که مرغوبیت سبزیجات مورد استفاده تو راتاتویی خیلی تو  طعم و مزش اثر می زاره!

حالا می ریم سراغ طرز تهیه ی راتاتویی:برای درست کردن راتاتویی اول سه تا بادمجانو پوست  می کنیم و خوب می شوییم بعد تو دیس یا بشقاب به شکل مربع یا دایره های بزرگ خردش می کنیم و کمی نمک می زنیم و کنار می زاریم.
تو این مرحله دو حبه سیر رو پوستش که کردیم بعد از شستن نگینی خوردش می کنیم.

راتاتویی
یه دونه پیاز متوسطو هم پوست می کنیم و مثل سیر نگینی خردش می کنیم.

راتاتویی
یه تابه بزرگ بر می داریم و به اندازه ی کافی روغن زیتون داخلش می ریزیم و روی حرارت قرار می دیم وقتیکه روغن داغ شد پیاز و سیر نگینی خرد شده رو تو روغن سرخ می کنیم و بهش نمک و فلفل می زنیم وقتی طلایی شد حالا نوبت اضافه کردن فلفل دلمه ایه! 
سه تا فلفل دلمه ای رو می شوییم بعد به شکل مربع های کوچیک برش می زنیم و داخل تابه مون می ریزیم و با پیاز و سیر تفتش می دیم. حالا موادمونو که تو تابه هستن تو بشقاب بریزیم.  تابه رو بشویید و دوباره روی شعله بزارید وقتی داغ شد کمی روغن زیتون داخلش بریزید بادمجان ها رو تو تابه بریزید و سرخ کنید.
دو تا گوجه فرنگی رو خوب می شوییم و به صورت نگین های بزرگ مربعی خردش می کنیم

راتاتویی

حالا گوجه ها رو به بادمجان اضافه می کنیم و موادمونو که شامل  فلفل دلمه ای و پیازو سیر بودن داخل تابه به بادمجان و گوجه اضافه می کنیم. 

صبر می کنیم تا مواد خوب با هم تفت بخورن بعد با قاشق مواد رو هم می زنیم حالا یه قاشق غذا خوری  آویشن رو روی مواد می ریزیم بعد به اونا فلفلو نمک اضافه می کنیم مواد رو خوب با قاشق با هم ترکیب می کنیم تا مزه ی آویشن موادمون احساس بشه.
 یه تابه ی کوچیک بر می داریمو کمی روغن داخلش می ریزیم وقتی که روغن کمی داغ شد یه قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی رو توی روغن می ریزیم اینجوری قرمزتر می شه و خامی رب از بین می ره بعد رب رو به موادمونم اضافه می کنیم.  برای اینکه مواد بهتر بپزه نصف لیوان اب رو  روی مواد راتاتویی می ریزیم و هم می زنیم.

 تو این مرحله شعله رو کم می کنیم و درب تابه رو می زاریم تا مواد تفت بخورت و آب خورشتمون توی تابه تبخیر بشه! دو عدد تخم مرغ رو روی مواد داخل تابه می شکنیم و می ریزیم و اجازه می ریم که تخم مرغها کاملا بپزن.
غذا آماده است

راتاتویی


نوش جان.

آخرین آموزش ها
برترین ها