haraj logo
جستجو

کاپ کیک تمشک

مواد لازم :
سفیده تخم مرغ : 2 عددشکر : 2 قاشق غذاخوریپودر قند : 50 گرمتمشک : 1 لیوانآبلیمو : 1 قاشق چایخوریپودر بادام : 40 گرمکره : 30 گرمآرد سفید : 30 گرمخامه : 150 گرموانیل : 1 قاشق چایخوری

کاپ کیک  با نام لاتین Cupcake کیک های کوچک فنجانی شکلی هستند که خاستگاه آن ها ایالات متحده آمریکاست. کاپ کیک و مافین از یک خانواده بوده و از نظر محتویات اشتراک زیادی دارند با این تفاوت که مافین قدمت بیشتری دارد و در قدیم به دلیل نبودن قالب های کوچک، آن ها را داخل فنجان های کوچکی می پختند. هر یک از این کیک ها برای پذیرایی یک نفر مناسب بوده و از این جهت برای سرو در جشن ها و مهمانی ها کاربرد زیادی دارد. مواد تشکیل دهنده این کاپ کیک همانند سایر کیک ها، تخم مرغ و کره و آرد است و بیشتر مزه آن مدیون تزیینات روی آن خواهد بود که معمولا از خامه، شکلات و یا میوه ها استفاده می شود.

کاپ کیکی که برای آموزش به شما انتخاب کرده ایم کاپ کیک تمشک می باشد برای این منظور تمشک را به شکل پوره درآورده و داخل مایه کیک می ریزیم، برای تهیه پوره تمشک از شکر استفاده می شود چرا که لازمه آن است تا دانه های رزبری آب بی اندازند. اگر رژیم کنترل قند خون دارید و درصدد هستید تا مقدار مواد قندی این کاپ کیک را کاهش دهید، پودر قند موجود در مایه اصلی کاپ کیک را کم کنید یا اصلا نریزید که در این صورت مقدار شکر داخل پوره تمشک کفایت می کند؛ توجه داشته باشید که این شکر را نمی توانید حذف کنید چون در این صورت پوره تمشک شما کیفیت خوبی نخواهد داشت. 

برای تهیه کاپ کیک، کیک یزدی و مافین قالب های جدیدی ساخته شده است به شکل تفلون و همگی در یک سینی. این قالب ها تهیه این شیرینی ها را آسان کرده است، چرا که کاپ کیک ها پس از پختن به راحتی جدا می شوند و کاغذ روغنی های موجود در بازار کاملا در تناسب با آن ها ساخته شده اند. 

کاپ کیک تمشک


ابتدا پوره تمشک را درست کنید. 

برای تهیه پوره تمشک ابتدا 1 لیوان تمشک را داخل یک کاسه بریزید سپس به آن دو قاشق غذاخوری شکر اضافه کنید و پس از همزدن تمشک ها با شکر، ظرف را در یخچال قرار داده و به آن اجازه دهید تا تمشک ها آب بی اندازد.

پس از یک ساعت آن را از یخچال خارج کنید و داخل یک ظرف نسوز می ریزیم و در فر یا مایکروویو قرار می دهیم (دمای 180 درجه برای فر مناسب است) پس از 2 الی 3 دقیقه آن را از یخچال خارج کرده و به آن یک قاشق چایخوری آبلیمو اضافه می کنیم. پس از ولرم شدنش در بلندر می ریزیم و چند دور تاب می دهیم تا کاملا پوره شود. 

کاپ کیک تمشک


حالا مایه کاپ کیک را آماده کنید.

40 گرم پودر بادام را داخل یک ظرف بریزید سپس 50 گرم پودر قند و 2 عدد سفیده تخم مرغ را به آن اضافه کنید و با همزن بزنید تا کامل ترکیب شده و کف کند. سپس پوره تمشک را که در مرحله قبل آماده کرده بودید(پس از خنک شدن) به مواد قبلی اضافه کنید و به همزدن ادامه دهید تا مایه یکدستی به دست بیاید. 

کاپ کیک تمشک

30 گرم کره را روی حرارت کتری ذوب کنید و به مواد قبل اضافه کنید، 1 قاشق چایخوری وانیل را هم بریزید و شروع به همزدن کنید تا کره و وانیل به خورد مواد برود. 

30 گرم آرد را با نصف قاشق چایخوری بیکینگ پودر مخلوط کرده و دو مرتبه الک کنید و این مواد خشک را کم کم به مایه کاپ کیک اضافه کنید و هم بزنید. 

کاپ کیک تمشک


باید کاپ کیک را در فر قرار دهید.

از قالب و کاغذ روغنی های مخصوص کاپ کیک استفاده کنید، مایه کاپ کیک را داخل قالب ها بریزید به طوری که تا نیمه پر شوند. قالب را داخل فر بگذارید فر باید با دمای 170 درجه سانتی گراد گرم شده باشد و قالب ها باید به مدت 15 تا 17 دقیقه درون فر بمانند تا کاپ کیک های تمشک به طور کامل پخته شوند. 


برای تهیه خامه فرم گرفته، 150 گرم خامه را با 1 قاشق غذاخوری پوره تمشک مخلوط کنید و ظرف را روی طشتکی پر از یخ قرار دهید و از همزن برقی استفاده کنید و شروع کنید به همزدن، تا خامه سفت شده و حجم آن زیاد شود، خامه را داخل قیف ماسوره دار ریخته و روی کیک ها خامه بزنید و یک عدد تمشک راس آن قرار دهید. نوش جان

کاپ کیک تمشک

آخرین آموزش ها
برترین ها