haraj logo
جستجو

شیرینی نان چایی قزوینی

مواد لازم :
ارد : 500 گرمپودر قند : 150 گرمکره : 250 گرمزرده تخم مرغ : 2 عددماست : 90 گرمهل : 1 قاشق غذچایخوریبکینگ پودر : 1/4 قاشق چایخوریزعفران دمکرده : 1 قاشق غذاخوریکنجد : مقدار کافیزرده تخم مرغ : 3 عدد

یکی از شیرینی های خوشمزه و مناسب برای شب عید که اصالتا به شهر قزوین بر می گردد و بسیار خوشمزه و راحت و در زمان کم قابل تهیه است ، شیرینی نان چایی قزوینی است.این شیرینی خوشمزه همانطور که از نامش پیداست با چایی بیشتر سرو می شود.

در این مطلب طرز تهیه شیرینی نان چایی قزوینی را که دارای آرد و کره و هل و زرده تخم مرغ و زعفران دمکرده و پودر قند و ماست و بکینگ پودر است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و از خوردنش کنار خانواده در عصرهای سرد زمستانی همراه با چای لذت ببرید.


ابتدا و برای شروع تهیه این شیرینی قزوینی ، داخل یک ظرف 150 گرم پودر قند الک شده را همراه با 250 گرم کره که در دمای اتاق نرم شده می ریزیم ( در صورت تمایل می توان بجای کره از روغن جامد استفاده کرد) و با همزن برقی انها را خوب مخلوط می کنیم تا کش دار و روشن و کرمی و حجمش زیاد شود.


سپس در ادامه در این مرحله ، 2 عدد زرده تخم مرغ را به کاسه حاوی کره و پودر قند مخلوط شده در مرحله قبل اضافه می کنیم و انها را خوب مخلوط می کنیم و سپس هل را نیز به مواد  اضافه می کنیم تا بوی تخم مرغ گرفته شود.


سپس در این مرحله داخل یک ظرف دیگر 80 گرم ماست را ریخته و 1/4 قاشق چایخوری بکینگ پودر را به ان اضافه می کنیم و ماست و بکینگ پودر را با همزن برقی خوب مخلوط می کنیم. سپس کمی صبر می کنیم تا ماست  پف کند و سپس ماست و بکینگ پودر را به ظرف حاوی کره و پودر قند و زرده تخم مرغ همزده در مرحله قبل اضافه می کنیم و با انها با همزن برقی خوب مخلوط می کنیم تا یکدست شود.

شیرینی نان چایی قزوینی


سپس در ادامه در این مرحله ،500 گرم  ارد را مرحله به مرحله الک می کنیم و به مواد داخل کاسه در مرحله قبل اضافه می کنیم و انها را با لیسک خوب مخلوط می کنیم تا ارد کاملا در مایه شیرینی حل شده و گلوله نشود. اکنون خمیر شیرینی ما آماده است.


سپس در ادامه در این مرحله ، روی یک سطح ارد می پاشیم و خمیر اماده شده را با دست کمی ورز می دهیم تا منسجم شود. سپس روی ظرف خمیر را با سلفون می پوشانیم و به ان برای مدت 1 ساعت در دمای محیط استراحت می دهیم .

شیرینی نان چایی قزوینی


سپس در ادامه در این مرحله ، برای روی شیرینی بعنوان رومال ، داخل یک ظرف 10 گرم ماست و 1 عدد زرده تخم مرغ و 1 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده را می ریزیم و انها را خوب با هم مخلوط می کنیم تا یکدست شود و ان را بعدا روی شیرینی بمالیم.

شیرینی نان چایی قزوینی


سپس در ادامه در این مرحله ، وقتی خمیر استراحت کرد ان را با کمک وردنه روی یک سطح صاف باز می کنیم تا ضخامت ان نیم سانتی متر شود .سپس با قالب ان را قالب می زنیم و یا با کاتر شیرینی پزی خمیر را می بریم.سپس روی کف سینی فر کاغذ روغنی قرار داده و شیرینی ها را روی کاغذ روغنی می گذاریم.


سپس در ادامه در این مرحله ، روی شیرینی ها را با قلمو از رومال تهیه شده در مرحله ششم می زنیم و دوبار این کار را انجام داده و کمی کنجد روی شیرینی قرار می دهیم .سپس در ادامه در این مرحله ، قالب شیرینی را در فری در حرارت 170 درجه سانتی گراد از 20 دقیقه قبل گرم شده بود برای مدت 20 دقیقه قرار می دهیم تا شیرینی ما امده شده و رنگش قهوه ای شود.سپس وقتی شیرینی اماده شد ان را از فر بیرون می اوریم و بعد از سرد شدن شیرینی ان را در ظرف مناسب قرار می دهیم و شیرینی را برای عصرانه همراه با چای میل می کنیم و یا برای شیرینی عید انها را تهیه می کنیم و میل می کنیم . نوش جان

 

آخرین آموزش ها
برترین ها