haraj logo
جستجو

ورقه کدو سبز و تخم مرغ

مواد لازم :
کدو سبز : 3 عددتخم مرغ : 2 عددنمک فلفل : مقدار کافیروغن مایع : مقدار کافیکره : 2 قاشق غذاخوری

گاهی وقتها پیش میاد که حوصله آشپزی کردن را نداریم و ضمنا عجله هم داریم  و وقتمان اندک است و یا مواد غذایی ما در خانه خیلی کم است و نمی دانیم با این مواد چی درست کنیم. مثل وقت هایی که در خانه فقط کدو سبز و تخم مرغ و کره داریم و گوشت و مرغمان تمام شده است و نمی دانیم با آنها چکار کنیم و حوصله بیرون رفتن و خرید کردن گوشت و مرغ را نیز نداریم. یکی از غذاهای راحت و کم هزینه که در زمانی خیلی کم درست می شود و برای وعده غذایی شام با نان گزینه مناسبی است و می توان آن را برای ناهار نیز استفاده کرد ورقه کدو سبز با تخم مرغ است.

این غذا امروزه و در روزگاری که شاهد بالا رفتن روز به روز قیمت گوشت گوسفند و گوساله و گوشت مرغ هستیم گزینه مناسبی می باشد و  در واقع جایگزین خوبی برای غذاهای گوشتی است. این غذا به علت داشتن کدو سبز و تخم مرغ از لحاظ ویتامین و پروتین نیز غذایی کامل و مناسب همه گروههای سنی است. این غذا تقریبا مشابه بادمجان ورقه شمالی است و با کدو سبز  تهیه می شود و بیشتر تهیه ان در بین مردم شمال کشور رایج است.

در اینجا طرز تهیه ورقه کدو سبز را  که شامل کدو سبز و تخم مرغ و روغن و کره و ادویه است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل و برای شام و یا ناهار تهیه کرده و از خوردنش لذت ببرید.


ابتدا و برای شروع سراغ کدوها می رویم و ان ها را با اب می شوریم و با چاقو و یا پوست کن، پوست ان ها را می کنیم. سپس به صورت نازک و ورقه ای و طولی (در راستای طول کدو) انها را برشهایی به ضخامت تقریبی 0/5 سانتی متر می زنیم. سپس به تمام این کدوهای برش خورده نمک و فلفل می زنیم تا مزه دار شوند.

 


سپس در ادامه در این مرحله، داخل یک تابه روغن مایع می ریزیم و تابه را روی گاز می گذاریم و زیر گاز را روشن می کنیم و وقتی روغن خوب داغ شد،  کدوهای برش خورده را در روغن از هر دو طرف سرخ می کنیم تا طلایی شود و بپزد. 

ورقه کدو سبز و تخم مرغ


سپس در ادامه در این مرحله وقتی کدوها در روغن سرخ شدند برای اینکه روغنشان کمی کشیده شود روی یک سطح صاف را دستمال کاغذی پهن می کنیم و کدوها را روی دستمال می چینیم و روی ان ها را نیز دستمال می گذاریم تا روغن ان ها کشیده شود.


سپس در ادامه در این مرحله داخل یک تابه 2 قاشق غذاخوری کره می ریزیم و تابه را روی گاز می گذاریم و زیر گاز را روشن می کنیم و وقتی کره ذوب شد کدوها را ته تابه داخل کره می گذاریم. سپس بلا فاصله 2 عدد تخم مرغ را داخل یک ظرف می شکنیم و  با چنگال ان را هم می زنیم تا زرده و سفیده ان کاملا مخلوط شود و به ان نمک و فلفل به مقدار کافی می زنیم  تا مزه دار شود . سپس تخم مرغ همزده را روی کدوها در تابه می ریزیم.

 

ورقه کدو سبز و تخم مرغ


سپس در ادامه در این مرحله  یک لایه دیگر کدو سبز برش خورده روی تخم مرغ ها و در داخل تابه قرار می دهیم و در تابه را می بندیم و اجازه می دهیم تا تخم مرغ ببندد و غذا اماده شود. وقتی یک طرف تخم مرغ بست ان را بر می گردانیم تا از هر دو طرف کاملا بپزد و خودش را بگیرد.


سپس در ادامه در این مرحله وقتی ورقه کدو سبز پخت، زیر گاز را خاموش می کنیم و ان را در ظرف مناسب می ریزیم و با مواد دلخواه ان را تزیین می کنیم . غذا را برای وعده غذایی شام همراه با نان و سبزی خوردن و سالاد شیرازی و  زیتون پرورده و. .. و یا برای ناهار همراه با برنج و مخلفات دیگر میل می کنیم. نوش جان.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها