haraj logo
جستجو

دلمه کدو سبز آذربایجان (ترش و شیرین)

مواد لازم :
کدو سبز : 6 عدد پیاز : 2 عدد نمک،فلفل،زردچوبه : به مقدار لازم سیر : 5 حبه رب گوجه فرنگی : نصف پیمانه سرکه : نیم پیمانه شکر : 2 قاشق غذاخوری لپه : نصف پیمانه برنج : 1 پیمانه گوشت چرخ کرده : 250 گرم سبزی دلمه : 1 پیمانه

دلمه کدو سبز همانند دلمه بادمجان پخته می شود اما دشوارتر است زیرا کدو سبز بافت ترد تر و شکننده تری دارد و خالی کردن شکمش دقت می خواهد. 


برنج و لپه را پاک کنید و پس از یک آب شستن، در ظرف های جداگانه  به مدت چندین ساعت خیس کنید. هنگام شروع آشپزی، آب اضافی برنج و لپه را بریزید. یک قابلمه پر از آب را روی گاز قرار داده و پس از اضافه کردن مقداری نمک به آن بگذارید تا به جوش بیاید پس از قل زدن برنج و لپه را داخل آن بریزید و بگذارید که برنج و لپه بزند.

پس از آن که تشخیص دادید برنج و لپه حدود 80 درصد پخته شده اند زیر گاز را خاموش کنید و قابلمه حاوی آب جوش، برنج و لپه را درون یک صافی برگردانید تا آب اضافی خارج شده و برنج و لپه درون صافی باقی بماند. با آب سرد مقداری برنج و لپه پخته شده را شستشو دهید تا نمک اضافی شسته شود. هنگام شستشو، دستتان را داخل برنج نگردانید و هم نزنید چون برنج خرد می شود و فقط صافی را جا به جا کنید (این نکته را برای آبکش کردن برنج همواره در نظر داشته باشید). 


هر دو عدد پیاز را بشویید و پوست بگیرد و خردشان کنید. تابه را روی حرارت بگذارید و پس از ریختن روغن داخل آن و گرم شدن تابه و روغن، پیازهای خرد شده را به آن اضافه کنید و شروع به تفت دادن کنید تا پیاز ها طلایی شوند.

نصف پیاز طلایی شده را از تابه خارج کنید و داخل یک بشقاب ریخته و کنار بگذارید (بعدا لازمش داریم). به مابقی پیاز درون تابه 250 گرم گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و پیاز را به همراه گوشت تفت دهید بعد که گوشت تغییر رنگ داد نصف فنجان آب جوشیده به تابه اضافه کنید و درب تابه را بگذارید تا بخار کرده و گوشت پخته شود.

پس از 10 الی 15 دقیقه درب تابه را باز کنید و مقداری نمک و فلفل و زردچوبه به گوشت و پیاز اضافه کنید. 5 حبه سیر را هم از قبل پوست گرفته و رنده نمایید و در این مرحله به تابه بی افرایید. حالا نوبت به ریختن سبزی دلمه می شود سبزی دلمه ( که شامل جعفری، تره، نعنا، ترخون، مرزه، شوید به نسبت مساوی و ساطوری شده) را هم به مواد درون تابه اضافه کنید و بعد از آن که همه مواد را با هم مخلوط کردید درب تابه را به مدت چند دقیقه ببندید تا سبزی ها بخارپز شوند. بعد از چند دقیقه حرارت گاز را خاموش کنید. درب تابه را باز کنید این مواد را باید با لپه و برنج پخته شده مخلوط کنید. 

دلمه کدو سبز آذربایجان (ترش و شیرین)


وقت آن رسیده که به سراغ 6 عدد کدو سبز بروید کدو ها را بشویید و قسمت سر آن ها را با چاقوی تیز برش دهید سپس با ابزارهای مخصوصی که برای خالی کردن درون بادمجان و کدو وجود دارد درون کدو را خالی کنید. توجه داشته باشید که نباید پوست کدو را بگیرید چون تنها دلیل استحکام دیواره این دلمه فقط پوست کدو است که آن هم نیز با حرارت و پختن نرم می شود.  از مواد آماده شده درون شکم کدو ها را پر کنید و آن ها را درون یک ظرف مخصوص فر بچینید. 

دلمه کدو سبز آذربایجان (ترش و شیرین)


در این مرحله به سراغ درست کردن چاشنی دلمه می رویم. دلمه بدون چاشنی اصلا دلمه نیست! پس دست به کار شوید. تابه را روی حرارت بگذارید و مقداری روغن به آن اضافه کنید، نصف پیمانه رب گوجه فرنگی را داخل روغن بریزید و شروع به سرخ کردن رب کنید تا خوش رنگ و لعاب و دانه دانه شود؛ حرارت گاز را خاموش کنید و بگذارید مقداری سرد شود سپس نیم پیمانه سرکه و دو قاشق غذاخوری شکر را داخل آن بریزید و شروع به هم زدن کنید تا رب گوجه فرنگی و شکر درون سرکه حل شود در آخر هم آن مقدار پیاز داغی که از مرحله دوم کنار گذاشته بودید را به این مایه بی افزایید. حالا باید این مایه را روی دلمه های کدو بریزید و ظرف حاوی دلمه را در فر 180 درجه سانتی گراد به مدت 15 تا 20 دقیقه قرار دهید تا دلمه ها پخته شوند. نوش جان!

دلمه کدو سبز آذربایجان (ترش و شیرین)

آخرین آموزش ها
برترین ها