haraj logo
جستجو

مربای کدو حلوایی

مواد لازم :
کدو حلوایی : 1 عدد متوسطشکر : 1 کیلووانیل : 1 قاشق چایخوریزعفران دمکرده : 1 قاشق غذاخوریآبلیمو : 1 قاشق غذاخوریآهک : مقداری


جدا کردن پوست کدو حلوایی راحت نیست. پوست کدو حلوایی سخت بوده و نیاز به چاقو تیز، مهارت و توانایی دارد برای شروع باید کدو را از پهنا دو نیمه کنید تخمه های درون آن را خالی کرده و شروع کنید با یک چاقو تیز پوست هر نیمه را جدا نمایید که این کار همان سخت ترین روش است!

مربای کدو حلوایی

یکی از راه های دیگری که برای جدا کردن پوست کدو پیشنهاد می شود این است: نیمه های کدو را یک ساعت درون فر با گرمای 200 درجه سانتی گراد بپزید و پس از پختن از فر بیرون آورده و بگذارید سرد شود پس از سردشدن با یک کارد تیز شروع کنید و هر نیمه کدو را به قطعاتی دیگر برش بزنید سپس از یک قاشق بزرگ استفاده کنید و گوشت پخته کدو ها را از پوست جدا نمایید. اما این روش برای مربایی است که بخواهید حالت پوره داشته باشد. اگر بخواهید مربا قطعات مشخصی از کدوحلوایی داشته باشد روش قبل اصلا توصیه نمی شود. 

برای این که قطعات مشخصی از کدو حلوایی را به صورت مربا دربیاورید که هم ظاهر زیبایی دارد و هم مزه آن زیر دندان حس شود باید این روش را پیاده کنید. کدو را از پهنا دو نیمه کنید، تخمه های درون شکمش را خالی نمایید و سپس با یک چاقو تیز هر نیمه را به دو نیم دیگر تقسیم کنید سپس شروع کنید و قطعات به دست آمده را باز هم به تکه های کوچکتر تبدیل کنید و در نهایت پوست قطعات کوچکتر را که راحتتر جدا خواهند شد را بکنید. (توجه داشته باشید که اگر بخواهید تکه های مربای کدو شکل مشخصی داشته باشند باید با یک قالب فلزی شیرینی کدو را قالب بزنید که باید گوشت کدو را از پهنا باز هم ببرید و سپس شروع به قالب زدن کنید به شکل قلب یا ستاره یا لوزی و...).

مربای کدو حلوایی

 خب قطعات کوچک کدوحلوایی را داخل یک طشتک حاوی آب و آهک بریزید و بگذارید 15 دقیقه درون آب آهک بماند این کار موجب می شود که بافت کدوحلوایی سفت شود و حین پختن له نشود. پس از 15 دقیقه تمام قطعات مربایی را داخل یک سبد بریزید و زیر آب شروع به شستن کنید تا کاملا تمیز شوند و بگذاربد آب اضافی آن ها برود. 


1 کیلو شکر را همراه با 2 لیتر آب داخل یک قابلمه بریزید و قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید تا آب و شکر شروع به جوشیدن کنند و شکر کاملا در آب حل شود.

مربای کدو حلوایی

سپس کدوهای خرد شده را داخل شهد شکر بریزید این مربا باید حدود 2 ساعت بپزد. تا کدوها پخته شده و شهد قوام بیاید.

مربای کدو حلوایی

در پایان کار یعنی 10 دقیقه قبل از آن که پخت مربا تمام شود باید 1 قاشق چایخوری وانیل، 1 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده و 1 قاشق غذاخوری آبلیمو را به قابلمه مربا اضافه نمایید و بگذارید همان 10 دقیقه آخر همه مواد باهم بپزند. حرارت گاز را خاموش کنید و بگذارید مربا به دمای اتاق برسد سپس آن ها را در شیشه بریزید و در یخچال قرار دهید. 

مربای کدو حلوایی


شما می توانید این مربا را با هدف دسر درست کردن آماده کنید ولی باید بدانید که برای درست کردن این دسر ، باید قطعات کدوحلوایی مربا درشت تر باشند. پس از درست کردن مربا کدوحلوایی با قطعات درشت تر، تکه های کدوحلوایی را از درون مربا بیرون بیاورید و بگذارید شهد اضافه آن برود بعد یک تابه را روی حرارت قرار دهید و مقداری کره داخل آن بریزید و بگذارید کره آب شود سپس قطعات مربایی کدوحلوایی را داخل تابه بی اندازید و همه تفتشان بدهید سپس از تابه بیرون بیاورید و با خامه یا مغز ها (بادام، گردو یا پسته) تزیین نمایید این هم از دسر کدو حلوایی پس از درست کردن مربای آن. 


این مربا را می توانید با هر دو نوع کدو نارنجی رنگ یعنی کدو حلوایی و کدو تنبل درست کنید. کدو حلوایی کوزه ایی شکل است و کدو تنبل همان کدو هالوین است یا همان کدوهای توپی شکل. ریختن وانیل و زعفران برای عطر و رنگ مرباست به جای وانیل می توانید از هل ساییده یا گلاب هم استفاده کنید. ریختن مقداری آبلیمو  تازه در مرحله آخر به همه مرباها برای آن است که از شکرک زدن آن ها جلوگیری نماید.   

 

مربای کدو حلوایی

آخرین آموزش ها
برترین ها