haraj logo
جستجو

پای سیب زمینی

مواد لازم :
نمک فلفل زردچوبه : مقدار کافیروغن مایع : مقدار کافیکره : 30 گرمپیاز : 1 عددرب : 1 قاشق غذاخوریپنیر پیتزا : مقدار کافیگوشت چرخ کرده : 200 گرمپنیر پروسس : مقدار کافیسیب زمینی : 2 عددجعفری خرد شده : 1 قاشق چایخوری

سیب زمینی بر خلاف شکل و ظاهر ساده و گل آلود ان، گیاهی بسیار خوشمزه و لذیذ است. سیب زمینی را در اکثر غذاها می توان استفاده کرد و در  واقع غذاهای زیادی با سیب زمینی درست می شود. از پلوهای مخلوط داذای سیب زمینی گرفته (مانند مانی پلو و...)  تا خورشتهایی دارای سیب زمینی (مثل قیمه و... ) و خوراک هایی دارای سیب زمینی (مانند واویشکا گوشت و....) و غذاهای خارجی  که در ان از سیب زمینی استفاده می شود (مانند چیکن استراگانف و...) حتی به تنهایی به صورت سیب زمینی سرخ کرده در روغن و... همه و همه از استفاده های غذایی این  گیاه خوشمزه یعنی سیب زمینی است.

در میان این همه کار برد سیب زمینی در غذاهای مختلف  به شکل های گوناگون، یکی از غذاهای خوشمزه که با این ماده درست می شود، پای سیب زمینی است.پای سیب زمینی غذایی راحت و ساده است که در فر درست می شود. این غذا هم با گوشت چرخ کرده و یا  گوشت مرغ و هم به تنهایی و بدون گوشت قابل تهیه است. در این مطلب طرز تهیه پای سیب زمینی را که شامل سیب زمینی و گوشت چرخ کرده و فلفل دلمه و پنیر پیتزا و رب و ادویه و پنیر پروسس و پیاز است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را برای وعده غذایی شام تهیه کنید و استفاده کنید و از خوردنش لذت ببرید.( ریختن برخی مواد دیگر مانند قارچ خرد شده و ذرت و هویچ خرد شده و...در مواد میانی پای اختیاری است).


ابتدا و برای شروع تهیه پای سیب زمینی، خمیر پای را تهیه می کنیم. برای این کار 2 عدد سیب زمینی را می شوریم و ان را داخل یک قابلمه می ریزیم و قابلمه را روی گاز گذاشته و زیر ان را روشن می کنیم تا سیب زمینی ابپز شود. وقتی سیب زمینی پخت ان را پوست کنده و بعد از سرد شدن  ان را رنده می کنیم و داخل یک ظرف می ریزیم ( یا می توان بجای رنده کردن سیب زمینی را با چنگال له کرد).


سپس در ادامه 30 گرم کره را  با جعفری خرد شده به سیب زمینی رنده شده مرحله قبل اضافه می کنیم و با ان مخلوط می کنیم و نمک و فلفل را به مقدار کافی به سیب زمینی و کره می زنیم.


سپس در ادامه برای تهیه مواد میانی پای، 1 عددپیاز را می شوریم و پوست می کنیم و ان را به صورت نگینی خرد می کنیم. سپس داخل یک تابه روغن مایع می ریزیم و وقتی روغن داغ شد پیازها را در روغن تفت می دهیم تا طلایی و سبک شود.


سپس در ادامه 200 گرم گوشت چرخ کرده را به پیازها اضافه می کنیم و ان را با پیاز تفت می دهیم و ان را تفت می دهیم. سپس 1 قاشق رب گوجه فرنگی به گوشت اضافه می کنیم و ان را در تابه تفت می دهیم تا رنگش باز شود و سپس نمک و فلفل و زردچوبه  را به مقدار کافی و نصف استکان اب به تابه گوشت اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا گوشت بپزد و ابش بخار شود.

 

پای سیب زمینی


سپس در ادامه یک قالب مناسب را برمی داریم. کف و دیواره های قالب را با روغن مایع چرب می کنیم. سپس کف و دیواره های قالب را با سیب زمینی به صورت ضخامت معمولی و نه ضخامت کم  می پوشانیم. پنیر پروسس را روی سیب زمینی می ریزیم. سپس مواد گوشتی را روی سیب زمینی می ریزیم و روی گوشت را پنیر پیتزا می ریزیم.


سپس در ادامه قالب را داخل فر که از 20 دقیقه قبل با حرارت 180 درجه سانتی گراد گرم کرده بودیم برای مدت 30 دقیقه قرار می دهیم تا مواد ما خوب بپزد. سپس 5 دقیقه گریل فر را روشن می کنیم تا روی پای طلایی شود.سپس وقتی پای اماده شد ان را از فر بیرون می اوریم.


سپس در ادامه وقتی پای سرد شد ان را از قالب خارج می کنیم و در ظرف مناسب قرار می دهیم و ان را برای وعده غذایی شام میل می کنیم. نوش جان.

پای سیب زمینی

آخرین آموزش ها
برترین ها