haraj logo
جستجو

دونات سیب زمینی

مواد لازم :
سیب زمینی : 2 عددشیر خشک : 5 قاشق غذاخوریتخم مرغ : 1 عددخمیر مایه : 1 قاشق غذاخورینمک : 1 قاشق غذاخوریارد : 2 لیواناب : نصف لیوانروغن مایع : 1/2 استکانشکر : 1 قاشق غذاخوریگرد خرد شده : 1 قاشق غذاخوری

درست کردن برخی غذاها به شکل معمولی و ساده همیشگی ممکن است ما را دچار روزمرگی کند و از یکنواختی و عدم تنوع غذایی خسته کند و چه برای کسی که ان غذا را درست می کند و چه برای افرادی که غذا را می خورند بسیار تکراری و یکنواخت باشد . اما در بسیاری مواقع با همان مواد غذایی روزمره و فقط با ایجاد تنوع در مدل و اسم غدا و شکل غذا می توانمی هم برای خودمان که اشپزی می کنیم و هم برای کسانی که غذای ما را می خورند ان را لذت بخش تر و متنوع تر کنمی و انگیزه دو طرف را افزایش دهیم.

از جمله کارهایی که می توان در این زمینه انجام داد طیف وسیع غذاهای خوشمزه و متنوع و خوش منظره ای است که با سیب زمینی می توان درست کرد. غذاهای جدیدی که شکل و رنگ خاصی به سفره غذایی ما می بخشند و انها را هم بعنوان پیش غذا و در مهمانی های کودکان و جشن تولدها و هم بعناون عصرانه و یا حتی شام می توان استفاده کرد و وارد سبد غذایی خانواده نمود.

یکی از این غذاهای خوشمزه و خوش منظره دونات سیب زمینی است. این غذا با طرز تهیه راحت و اسان خود گزینه بسیار مناسبی در وعده غذایی خانوار می باشد وطرفداران زیادی بخصوص در بین کودکان خواهد داشت.در اینجا طرز تهیه دونات خوشمزه خانگی با سیب زمینی را برایتان می نویسم . امیدوارم با تهیه ان و سرو ان خانواده خود را خوشحال تر نمایید.


 ابتدا و در شروع تهیه دونات سیب زمینی سراغ ماده اصلی غذا یعنی سیب زمینی ها می رویم. دو عدد سیب زمینی را خوب با اب می شوریم و تمام گل های ان را پاک می کنیم.سپس سیب زمینی ها را پوست می کنیم و با چاقو انها را خرد و ریز می کنیم . سپس با نصف لیوان اب انها را داخل قابلمه می ریزیم و قابلمه را روی شعله گاز می گذاریم و زیر گاز را روشن می کنیم .سپس 2 قاشق غذاخوری شیر خشک نیز به قابلمه سیب زمینی اضافه می کنیم. اجازه می دهیم تا سیب زمینی ما بپزد و نرم شود. وقتی سیب زمینی پخت ان را له می کنیم و به شکل نرم و پوره ای در می اوریم.

  دونات سیب زمینی


سپس در این مرحله داخل یک ظرف 1 عدد تخم مرغ را می شکنیم و ان را همراه با 1 قاشق غذاخوری خمیر مایه و 3 قاشق غذاخوری شیر خشک و 1 قاشق غذاخوری شکر و نصف استکان روغن مایع را به ان اضافه می کنیم و با چنگال همه مواد را هم می زینم و انها را خوب مخلوط می کنیم.  

 دونات سیب زمینی


سپس در این مرحله سیب زمینی له شده و پوره شده را به مواد داخل کاسه در مرحله دوم ( تخم مرغ و روغن و شکر و شیر خشک و خمیر مایه) اضافه می کنیم و مواد را خوب مخلوط می کنیم و هم می زینم.


سپس در این مرحله 1 قاشق غذاخوری نمک و 2 لیوان ارد را کم کم به مواد داخل کاسه اضافه می کنیم و همه مواد را خوب هم می زینم تا گلوله نشوند و مخلوط شوند.سپس خمیر را با دست به مدت 5 دقیقه خوب مرز می دهیم. اکنون باید به خمیر استراحت دهیم . روی خمیر را با یک نایلون و یا پارچه می پوشانیم و به ان به مدت 2 ساعت در جای گرم استراحت می دهیم تا حجم خمیر ما دوبرابر شود.


سپس در این مرحله 1 خمیر را بعد از دو ساعت استراحت در جای گرم از ظرف بیرون می اوریم و روی یک سطح صاف کمی ارد می پاشیو و خمیر را با وردنه روی ان باز می کنیم و ان را با لیوان و با سر بطری به شکل دونات  قالب می زینم ( در صورت تمایل به قالب ان را قالب می زینم).سپس دوباره به دوناتها استراحت می دهیم تا هنگام سرخ کردن در روغن وا نشود.


سپس در این مرحله داخل یک تابه کمی روغن مایع ریخته و تابه را روی گاز می گذاریم و زیر گاز را روشن می کنیم و وقتی روغن داغ شد دوناتها را در روغن از هر دو طرف خوب سرخ می کنیم.


سپس در این مرحله وقتی دوناتها سرخ شد ان را در ظرف مناسب می ریزیم وتزیین می کنیم و میل می کنیم. نوش جان.

آخرین آموزش ها
برترین ها