haraj logo
جستجو

بورک سیب زمینی

مواد لازم :
تخم مرغ : سه عددسیب زمینی : سه عددپنیر فتا : 100 گرمجعفری : یک مشتشوید : یک مشتپونه : یک قاشق چای خوریآویشن : یک قاشق چای خورینمک و فلفل : به مقدار لازمکره : 120گرمکنجد : به مقدار لازمزرده تخم مرغ : یک عددنان یوفکا : به مقدار لازمسیر : 2 حبه


در مرحله اول برای تهیه این بورک خوشمزه باید یکسری از مواد مون رو بپزیم. ابتدا تخم مرغ ها رو توی آب و نمک قرار می دیم و می ذاریم روی شعله تا جوش بیاد. وقتی که جوش اومد درش رو می بندیم و می ذاریم تا خوب بپزه و سفت بشه. سیب زمینی ها مون رو می شوریم و داخل قابلمه می ذاریم. کمی آب و نمک اضافه می کنیم و می ذاریم تا این هم به جوش بیاد. بعد از جوش اومدن درش رو می بندیم تا خوب بپزن و نرم بشن. وقتی که خوب پختن حالا تخم مرغ ها رو سریع به یک ظرف حاوی آب و یخ انتقال می دیم و پوستش رو به راحتی جدا می کنیم و می ذاریم تا کمی خنک بشن و از دما بیوفتن. سیب زمینی ها رو بعد از پخت به یک ظرف آب یخ انتقال می دیم و به راحتی پوستش رو جدا می کنیم و می ذاریم تا خوب خنک بشه و از دما بیوفته.

وقتی که خوب خنک شدن و از دما افتادن حالا هم تخم مرغ ها رو و هم سیب زمینی ها رو رنده می کنیم و توی ظرف های جداگانه می ریزیم. مواد مون رو آماده می کنیم تا بریم سراغ پختن بورک ها مون. کره رو می ذاریم بیرون از یخچال بمونه تا نرم بشه. شوید و جعفری مون رو خورد می کنیم و با هم ترکیب می کنیم. دو حبه سیر رو رنده می کنیم و توی ظرف جداگانه قرار می دیم.

نون یوفکا رو برش می دیم و به شکل مثلث در میاریم. اگر نون یوفکا در دسترس نبود از خمیر های مثلثی یوفکا هم میشه استفاده کرد. ترکیب مواد داخلی بورک سیب زمینی کاملا سلیقه ای هست و می تونیم بر اساس ذائقه خودمون تغییرش بدیم و کم و زیادش کنیم. بورک سیب زمینی رو هم توی روغن سرخ می کنن و هم توی فر می پزن. من مدل دوم رو دوست دارم چون سالم تر هست.

 بورک سیب زمینی


یک ظرف مناسب میاریم و سیب زمینی رنده شده و تخم مرغ رنده شده مون رو توش می ریزیم. سیر مون رو اضافه می کنیم و شوید خورد شده و جعفری خورد شده رو بهش اضافه می کنیم. خوب همه مواد رو ترکیب می کنیم. پنیر صبحانه و شصت گرم کره به ترکیب مون اضافه می کنیم. پونه و آویشن رو هم بهشون اضافه می کنیم و حسابی ترکیب می کنیم. بعد که خوب با هم ترکیب شدن در ظرف رو می بندیم و می ذاریم تا به مدت یک ساعت بمونه تا طعم ها با هم ترکیب بشن و خوب مزه دار بشن. 

بعد از یک ساعت ظرف رو میاریم و شروع می کنیم به پیچیدن بورک هامون. یک ورق نون یوفکای برش زده رو روی تخته کار می ذاریم. با قلمو از کره آب شده بر می داریم و روی نون رو خوب چرب می کنیم و همه جای نون رو آغشته می کنیم. 

حالا از مواد مون بر می داریم و در انتهای پهن خمیر قرار می دیم. میزان مواد میانی سلیقه ای هست. وقتی که از مواد قرار دادیم حالا می پیچیم.

برای پیچیدن ابتدا لبه های نون رو روی هم میاریم و بعد شروع می کنیم به رول کردن بورک مون. در آخر برای بستن خمیر از آب استفاده می کنیم. انتهای خمیرو به آب می زنیم و دور خمیر مون می پیچیم.

بورک سیب زمینی

بورک سیب زمینی

بورک سیب زمینی

 


روی بورک پیچیده شده مون رو با کره خوب چرب می کنیم. با قلمو کمی از زرده تخم مرغ مون بر می داریم و روش رو مال می زنیم و کمی کنجد هم روش می ریزیم . این کار رو با همه نون های یوفکا مون انجام می دیم تا مواد مون تموم بشه.

سینی فر رو چرب می کنیم و کاغذ روغنی میندازیم. همه بورک های پیچیده شده و رومال خورده رو توی سینی فر با فاصله از هم قرار می دیم. فر رو از قبل به مدت بیست دقیقه با دمای صد و هشتاد درجه سانتی گراد گرم می کنیم. وقتی که فر به اندازه کافی گرم شد حالا سینی فر رو داخل فر قرار می دیم و اجازه می دیم تا به مدت یک ربع تا بیست دقیقه داخل فر باقی بمونه و خوب بپزه و نونش پف کنه و روش طلایی بشه.

بعد از گذشت مدت زمان لازم برای پخت بورک ها سینی رو از فر در میاریم و می ذاریم تا خوب خنک بشن بعد سرو می کنیم.

بورک سیب زمینی

بورک سیب زمینی

بورک سیب زمینی

آخرین آموزش ها
برترین ها